עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הקרקע תחת חנתון בוערת - אם הקיבוץ יתפרק האדמה יכולה להניב מיליונים לגורמי נדל'ן חיצוניים

הקרקע תחת חנתון בוערת

מאת חברי הנוע"ל בחנתון

 

קיבוץ חנתון שבעמק יזרעאל יכול להניב מאות מיליונים לגורמי נדל"ן חיצוניים, באם תצלח התכנית לפירוקו. לכן הקרקע תחתיו בוערת

 

בקיבוץ חנתון שבעמק יזרעאל הולך ומתגבש בימים אלו דגם לפירוק קיבוצים, שמעמיד בסכנה את התנועה הקיבוצית כולה, קיבוצי מרכז ופריפריה, שיתופיים ומתחדשים כאחד.

 

זה למעלה מעשור ניתן לראות שינוי מרחיק לכת ביחסה של החברה הישראלית כלפי האגודות השיתופיות והתנועות המיישבות. שינוי יחס זה בא לידי ביטוי בירידת קרנה של ההתיישבות בקרב הציבור, הערמת קשיים על פיתוחם של יישובים מצד מנהל מקרקעי ישראל והתערבות הולכת וגוברת של המדינה באורחות החיים בהם.

 

מגמה זו מגיעה לשיאה בחנתון: מפרק מפעיל שמונה על ידי רשם האגודות השיתופיות על מנת לשקם את הקיבוץ, שנקלע לקשיים דמוגרפיים וכלכליים, החליט לפרק במקום להפעיל.

 

המפרק השתמש בתירוץ של חובות הקיבוץ כמנוף למכירת זכויות קנייניות בנכסי הקיבוץ לאנשים חיצוניים. יתר על כן, בחנתון ישנם מועמדים שהגיעו לפני שבע שנים בשליחות התנועה הקיבוצית – חברי גרעינים של תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד. המפרק, לא רק שלא קלט אותם לחברות - צעד שלכל הדעות היה מאפשר את שיקום הקיבוץ ללא פירוקו - כי אם תבע אותם על מיליון וחצי ₪ ופועל על מנת לסלקם מבתיהם. שלוחי התנועה הקיבוצית בחנתון מצויים כיום תחת בקשה לצו פינוי מבתיהם, אותה הגיש המפרק לסגנית רשם האגודות השיתופית.

 

קיבוץ חנתון שבעמק יזרעאל יכול להניב מאות מיליונים לגורמי נדל"ן חיצוניים, באם תצלח התכנית לפירוקו. לכן הקרקע תחתיו בוערת. לכן בוערות הקרקעות תחת עשרות קיבוצים ואלפי חברי קיבוצים נוספים במדינה.

 

אנו עדים לתהליך כולל במסגרתו מעוניינים גורמי מדינה וגורמים פרטיים לנצל משברים בהתיישבות העובדת במטרה להעביר את קרקעות הקיבוצים לידיים פרטיות. תהליך זה מעלה בפני הקיבוצים – מתחדשים ושיתופיים כאחד - את השאלה: האם יוכלו לקבוע בעצמם את אורחות חייהם על פי צרכיהם המשתנים וצו מצפונם?

 

עם חגיגות מאה השנה להיווסדה של התנועה הקיבוצית, המתחולל בקיבוץ חנתון מסמן את פרשת הדרכים אליה הגיעה התנועה הקיבוצית והחברה כולה - האם יש עוד מקום לקיבוצים בחברה בה אנו חיים או שמא יחברו כוחות מבפנים ומבחוץ לחיסולה הסופי של צורת חיים זו?

 

אנו, חברי תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד החיים בחנתון מזה שבע שנים, נשמח להגיע לקיבוצכם ולספר את סיפורנו. לקריאת מסמך חנתון המלא או להשפעה על מקבלי ההחלטות כנסו לאתר שלנו: http://save-hanaton.co.il/.

 

לפרטים: גיל פלוטקין - 0546735038; אורי מתוקי - 0546734484

למאמרים של

נכתב בתאריך
15/12/2009הרשמה לניוזלטר שלנו