עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כאילו הסברה - לישראל קם איום אסטרטגי - מסע ההכפשה, שחלקו שיקרי, הזוי ובדוי ולמולו יש לישראל רק הסברה מצטדקת

כאילו הסברה

מאת דני רשף

 

לישראל קם איום אסטרטגי - מסע ההכפשה, שחלקו שיקרי, הזוי ובדוי, שסופו להביא כליה על הלגיטימיות שלה - ולמולו יש לישראל רק הסברה מצטדקת

 

ספק אם היה אירוע יחיד באינתיפאדת אל אקצה שהיה כה מזיק וכרסם בלגיטימיות של ישראל לאורך זמן כמו הפרשה המבוימת של מוחמד א-דורה מתחילת אוקטובר 2000. את הנזק העצים והכפיל האלוף גיורא אילנד שאמר בשם צה"ל כי יש סבירות גבוהה שא-דורה אכן נהרג מירי חיילי צה"ל וסגן הרמטכ"ל הביע, בשם צה"ל, צער על מותו. לאחר מכן כל היתר היה מבחינת הצטדקות שאיש לא היה מעוניין בה. למעשה ההסברה הישראלית הרשמית התמקדה בהצטדקות ולא התעמתה עם אמיתות הטענות לגופן, אולי אפילו נתנה להם אישור במשתמע. אם תירצו זו הבעיה המרכזית והעיקרית של ההסברה הישראלית.

 

אין כמו הכתבה הנבזית בעיתון שבדי, מלפני חודש, שבו טען ה"עיתונאי" דונאלד בוסטרום שישראל הורגת וקוצרת אברים של פלשתינים לצורך השתלות ללמדנו דבר. בלחץ כמה עיתונאים ישראלים הודה העיתונאי שאין בידיו ראיות לטענתו לבד מטענה לא בדוקה של משפחה פלסטינית אחת וכי כל רצונו היה לעורר את ישראל "לבדוק" שמא יש דברים בגו. לפני שבוע התפאר דונאלד בוסטרום בערוץ אל-ג'זירה שיש בידיו ראיות הקושרות את קציר אברי הפלסטינים, כמו גם את קציר אברי הכלואים בכלא אבו-גרייב בעיראק, לרשת יהודית הפועלת בניו יורק ומוכרת אותם לכל המרבה במחיר. יש מיד להדגיש שרשת שהתבססה על חסידים בניו ג'רסי אכן נעצרה לאחרונה והואשמה, בין השאר, בסחר אברים לא חוקי. דונאלד בוסטרום אף התפאר באותו הראיון שבדעתו להגיע לישראל בעצמו כדי "להוכיח" את טענותיו.

***

היום מתקיים כנס בינ"ל לתקשורת בדימונה שעשוי להעלות את דימונה על המפה ומספק בין השאר הזדמנות להציג את ישראל כמו שהיא באמת. השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום היה אמור להיות נוכח בכנס שבו ישתתף גם עוכר ישראל מיודענו ה"עיתונאי" דונאלד בוסטרום.

 

למעשה מאפשר הכנס לחשוף את אמות המידה העיתונאיות של אותו דונאלד בוסטרום ולהפוך אותו למקרה מבחן ועיון למניפולציה בתקשורת אל מול כל הנוכחים מהתקשורת העולמית. אין מדובר ביחס אישי לעיתונאי עצמו, אין ישראלי שחייב ללחוץ את ידו, להתרועע איתו, להזמינו לאירוע או בכלל להתייחס אליו ברמה האישית. השר סילבן שלום, שלא ברור מה עובר עליו, מיהר להכריז שהוא מחרים את הכנס על כל משתתפיו בשל נוכחותו של עלוב נפש בודד אחד בכנס. עוד בטרם החל הכנס זכה אותו דונאלד בוסטרום להבריח ממנו את נציגי ממשלת ישראל במקום שהם יחושו להתעמת איתו על העובדות ולגרום לו להסמיק מבושה ומבוכה, מה שאיש מאנשי ההסברה לא עשה לעיתונאי בשבדיה עצמה.

 

בוסטרום שהכניס, באומץ לב יש לומר, את ראשו לגוב האריות, ידע היטב את נפש בהמתו והניח, כנראה, שמהימנותו המקצועית אינה בסכנה מוגזמת אם יבוא מרצונו החופשי לישראל. חזקה עלינו שדונלד בוסטרום יקטוף לעצמו דיבידנד נוסף ויתפאר שנציגי ישראל הרשמית ברחו מעימות איתו כי הם הרי יודעים שהצדק אתו.

 

סילבן שלום, השר לפיתוח הנגב והגליל, חייב לכבד בנוכחותו את הכנס למען כל אנשי התקשורת האחרים שכן מגיעים. את העובדות הקשות על ה"אמת" המזינה את דונאלד בוסטרום וגרסאותיו ההפכפכות וההזויות, בהתאם לכלי התקשורת שבו הוא מתראיין, יש להפיץ בכמה שיותר עותקים בין באי הכנס. הוא צריך לענות על שאלות קשות ומביכות בכל אשר יפנה. במקום זאת בחרה ההסברה הישראלית לברוח ולהשאיר את דונלד בוסטרום בידיו של יאיר לפיד שניבחר לראיין את דונאלד בוסטרום ויש לקוות שיעשה שיעורי בית כנדרש .

 

לישראל קם איום אסטרטגי - מסע ההכפשה, שחלקו שיקרי, הזוי ובדוי, שסופו להביא כליה על הלגיטימיות שלה ולמולו יש לישראל רק הסברה מצטדקת וסילבן שלום.

 

למאמרים של דני רשף

מחבר
נכתב בתאריך
2/11/2009הרשמה לניוזלטר שלנו