עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מה ששיתופי יותר, חזק יותר - בכנס המטה השיתופי בבארי הועלתה על נס השיטה השיתופית שבעזרתה יצאו קיבוצים מהמשבר הכלכלי

10.9.2009
daf@maariv.co.il    ארכיון עיתונות   

מה ששיתופי יותר, חזק יותר

אורית פראג

 

בכנס הזרם השיתופי העלו על נס את הקיבוצים, שיצאו מהמשבר הכלכלי בעזרת השיטה השיתופית המסורתית

 

המטה השיתופי של התנועה הקיבוצית קיים השבוע את הכנס השנתי העשירי בקיבוץ בארי, לאות הזדהות עם תושבי עוטף עזה, תחת הכותרת "כוח השוויון והשותפות". לכנס הגיעו השנה למעלה מ-500 משתתפים, ביניהם בעלי תפקידים בכירים מקיבוצים שיתופיים ומופרטים כאחד.

 

הכנס עסק השנה במערכות הפנימיות הרלוונטיות, לנוכח המשבר הכלכלי העולמי שפקד גם את הקיבוצים. מסתמנת מגמה, שלפיה הקיבוצים השיתופיים מצליחים להתמודד מול טלטלות כלכליות ואחרות בצורה טובה. "קיבוצים, כמו: חצרים, מעגן מיכאל, יוטבתה, מעברות, סאסא, מעגן מיכאל, משמר העמק, רמת יוחנן, גן שמואל ועוד הוכיחו כי מה ששיתופי יותר, חזק יותר. לאחר עשר שנות הפרטה, לראשונה יש הבנה גם בקרב הקיבוצים המופרטים, שייתכן שהליך ההפרטה היה שגוי", אומר הדובר החדש של הזרם השיתופי, חגי אלון, מנכ"ל חברת הייעוץ האסטרטגי "מעוף", חברה המתמחה במודלים חדשים של ניהול קיבוצי ושל השמתם לתחום התעשייה והקיבוצים. "גם עולם הניהול בתאגידים הגדולים הגיע למסקנה, שמה שמשתף יותר, שקוף יותר ומתמרץ שלא רק על בסיס כספי, מוציא בדרך כלל תפוקות גבוהות יותר מהעובדים. כלומר, שיטות הניהול ה"קיבוציות" עובדות. בתחילת המאה העשרים הקיבוץ בנה את החקלאות, ובתחילת המאה העשרים ואחת הקיבוץ יבנה ויכתיב את שיטות הניהול ותגמול העובדים".

 

בין הנואמים היו גם המשנה לשגריר ארצות הברית, סמנכ"ל עמותת ידיד, יובל אלבשן, ויו"ר המטה השיתופי, אלישע שפירא. כיום קיימים כ-70 קיבוצים שיתופיים. ממוצע ההישגים שלהם גבוה מזה של הקיבוצים המופרטים, הן בהיקף הפעילות הכלכלית, ההון העצמי והרווח; הן במספר החברים בקיבוץ והן במספר הצעירים בני קיבוץ, שלא עוזבים בניגוד למגמה בקיבוצים המופרטים. למעשה, הקיבוצים השיתופיים עובדים כיום עם המודלים המפותחים והמשוכללים ביותר של ניהול ושל תגמול עובדים גם בתוך הקיבוץ וגם בתאגידים.

להזמנת מינוי ל"הדף הירוק" 03-5632547

 
נכתב בתאריך
10/9/2009הרשמה לניוזלטר שלנו