עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מופע האימים של שר הביטחון אהוד ברק - הותיר בי תחושה שאין מקום לשאלות ושעלינו להשלים עם המצב הקיים

מופע האימים של שר הביטחון אהוד ברק

מאת פדרו גולדפרב

 

ההופעה של ברק בבית ספר "נופי הבשור" הותירה בי תחושה שאין מקום לשאלות וכל שעלינו לעשות הוא להשלים עם המצב הקיים

 

שר הביטחון, אהוד ברק, היה בביקור לכבוד פתיחה חגיגית של בית-ספרי, "נופי הבשור", בית הספר הראשון הממוגן אשר הוקם בנגב המערבי.

 

האמפי של בית הספר החדש היה מלא בתלמידי החטיבה העליונה אשר חיכו בסבלנות ובסקרנות לדברי שר הביטחון.

 

ברק לא ניגש ישירות למקומות המסודרים לישיבה, אלא נכנס לתוך קהל התלמידים וחניכי תנועות הנוער, כדי ללחוץ ידיים, לפזר חיוכים ולשוחח עם תלמידים אחדים. בשיעורי אזרחות, לאחר ביקורו של שר הביטחון, התעורר ויכוח בין תלמידי כיתות י"ב: מה רצה להשיג ברק? להרגיש חלק מהחבר'ה? להסתחבק? או שהיה אקט פופוליסטי שנועד לגייס מצביעים שיחזירו אותו לראשות הממשלה?...

 

גולת הכותרת של הביקור לא הייתה קשורה לנאומו הקצר שעסק בעברו כתלמיד אשר לא סיים י"ב, או בסיפוריו על בדיקה ופירוק מנעולי בית החינוך ברופין. הדברים המעניינים והבעייתיים נאמרו בתשובה לשאלה של תלמיד משכבה י"א שרצה לדעת האם צה"ל יעשה את הכל, בזמן גיוסו, כדי לשמור על חייו אם וכאשר ייפול בשבי.

 

ברגע זה החל מופע האימים של שר הביטחון. אם לצטט חלק מהדברים:..."אני לא מציע, לא לעצמנו ולא לנוער לחשוב במושגים של התבכיינות, של איבוד חוט השדרה, של ספקנות לגבי הדרך, של ספקנות לגבי המחויבות של החברה... לא בכל מחיר נשחרר שבויים... כל מי שמתגייס לשרות קרבי צריך לדעת שאמור לשלם מחיר יקר...אולי היקר מכל..."

 

במסגרת שיעורי אזרחות שלאחר הביקור ניסינו לבדוק "און ליין" את דיווחי התקשורת האלקטרונית ולעמוד על ההבדלים בין הדברים שנשמעו לבין מה שהתפרסם. אבל מעניין הרבה יותר היה לשמוע את תגובות של התלמידים, אשר חלקם הגדול יתגייס בקרוב לצבא.

 

ההרגשה הייתה קשה...הדעות התחלקו בצורה ברורה: היו ששבחו את שר הביטחון על דבריו האמיתיים והאמיצים ועל ש"זרק לנו את האמת בפרצוף", והיו מי שחשבו שחזרנו לימים של גיוס עיוור למען המולדת, אל ה"טוב למות למען ארצנו"...

 

ואני, מורה בבית הספר, יושב מול המחשב ומהרהר בקול רם, בצער ובכאב עמוק... הנה מגיע שר הביטחון לביקור חגיגי בבית ספרי החדש והממוגן ומודיע חד-משמעית שאין מקום לספקנות, לערעורים, לשאלות מיותרות, אין מקום לביקורת...זהו זמן להיות חזקים, זה הזמן לשלטון הכוח. מחכים לנו ימים קשים והמבחנים האמיתיים עוד לפנינו.

 

ואני עוד חושב שיש לי המחויבות מוסרית וחינוכית להוביל תהליך חינוכי בעל ייעוד פוליטי: לעזור לחניכים להיות אזרחים בעלי מודעות ערכית ופוליטית, לעזור להם להיות אוטונומיים וביקורתיים, לשאול שאלות, לא לקבל את המובן מאליו ותמיד לנסות לשפר ולהשתפר.

 

המורים כמחנכים חייבים לקיים שיח בו מושמעים הקולות השונים תוך כיבוד עקרונות הפלורליזם, הסובלנות וההסכמיות. אני מחויב לעזור לתלמידים להשתחרר מלהיות קורבנות של השיטה ושותפים לה עקב מערכת החינוך ה"סתגלנית" והמסגלת את כולנו.

 

הדיאלוג, האפשרות לשוחח ולשאול שאלות פרובוקטיביות, אדוני שר הביטחון, יובילו את התלמידים לכמיהה למציאות אחרת נטולת דיכוי, נטולת כיבוש ונטולת הרג מיותר, ולאמונה שהמציאות הנוכחית איננה כורח וניתן יהיה לחיות חיים ביחד, יותר מאושרים במציאות אחרת, לא המציאות כפי שעלתה מנאומך בבית הספר.

 

הכותב הוא חבר ניר יצחק ומורה בבי"ס "נופי הבשור"

 

למאמרים של

נכתב בתאריך
3/9/2009הרשמה לניוזלטר שלנו