עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

איזה חקיינות ואיזה נעליים - פלג מור כותב שההנהגה הקיבוצית עוסקת בחקיינות של העולם החיצון - למעשה הם לא מצליחים לחקות כלום

איזה חקיינות ואיזה נעליים

מאת מיכה אשחר

 

פלג מור כותב, כי ההנהגה הקיבוצית עוסקת בחקיינות של העולם החיצון. פלג היה אופטימי: הם לא מצליחים לחקות כלום

 

אחת המנטרות שמשמיעים החסידים השוטים של ההפרטה עוסקת בַּטעות, לכאורה, שבהצבת מטרות לא-כלכליות לארגונים כלכליים. אמנם, אפילו חוק החברות הישראלי, שהוא שמרני למדי, איננו שולל קביעת יעדים אחרים ושונים בנוסף להשאת רווחים מקסימליים לבעלי המניות. אבל ה"חקיינים", שהם למעשה זן נחות של "מומרים חדשים", הולכים יותר רחוק, וקובעים כי המטרה היחידה שמותר שתהיה לחברה כלכלית, היא הרווח הכספי.

 

ובכן: נביא כאן את עיקרי ה"אני מאמין" של חברה קפיטליסטית למהדרין, מתורגמים באורח חופשי. מדובר ב "ג'ונסון אנד ג'ונסון", הקיימת כבר למעלה ממאה שנים. המנייה שלה נחשבת להשקעה "אפורה"; היא לא מניבה תשואות גבוהות. ועם זאת, היא נחשבת לבטוחה יותר מאגרות חוב של ממשלת ארצות הברית. משנת 1941 ועד 2008, המניה נתנה תשואה חיובית במשך כל שנה, ברציפות (!!!)

 

המחוייבות הראשונה שלנו, אומרים אנשי ג'ונסון אנד ג'ונסון, היא לרופאים, אחיות וחולים, אמהות, אבות וכל המשתמשים בציוד ובשירותים שלנו. מה שאנחנו מייצרים צריך להיות איכותי, על מנת לספק את צרכי המשתמשים. עלינו להתמיד בהורדת הוצאות ייצור, כדי שנוכל לשמור על מחירים סבירים. עלינו להיענות להזמנות הלקוחות בזריזות ובדייקנות. עלינו לתת לספקים ולמפיצים שלנו הזדמנות להרוויח רווח הוגן.

 

במקום השני באה המחוייבות כלפי המועסקים: עובדות ועובדים שאיתם אנו קשורים ברחבי העולם. עלינו להתייחס לכל אחד מהם בהגינות ובכבוד, ולהכיר בכשרונותיהם. העובדים צריכים להרגיש ביטחון במקום העבודה. התשלום (עבור העבודה) צריך להיות הוגן וסביר לפי העניין. סביבת העבודה צריכה להיות נקייה, מסודרת ובטוחה. עלינו לבחון דרכים לעזור לעובדינו למלא את חובותיהם המשפחתיות. העובדים צריכים להיות חופשיים להעלות הצעות ותלונות. צריכה להיות הזדמנות שווה לתעסוקה, התפתחות וקידום עבור אלו המתאימים לכך. עלינו ליצור הנהלה הראויה לכך, ומעשיה צריכים להיות מוסריים וצודקים.

 

במקום הבא באה המחוייבות לקהילה בה אנו חיים ועובדים, ולקהילה העולמית. עלינו להיות אזרחים טובים - לתמוך במעשים טובים ובצדקה, ולשלם את חלקנו במיסים. עלינו לעודד שיפורים במשטר, בשירותים הרפואיים ובחינוך. עלינו לשמור על המשאבים בהם זכינו להשתמש, תוך הגנה על הסביבה ועל משאבי הטבע.

 

רק במקום האחרון באה המחוייבות כלפי בעלי המניות. העסק צריך להרוויח. עלינו להתנסות ולנסות, לבצע מחקר, לפתח כיוונים חדשים ולהפיק לקחים מטעויות. עלינו לקנות ציוד חדש, להצטייד במתקנים חדשים ולצאת עם מוצרים חדשים. נשמור קרן ל"יום גשום".

 

לסיכום, אומרים מנסחי המסמך לבעלי המניות: אם נשמור על עקרונות אלה - תזכו להחזר ורווח על השקעתכם.

 

אישית, כל זה לא משמש עבורי מצפן מוסרי: אינני מאמין בצדקה, למשל. הדבר שהוא המעניין בעיני, הוא השימוש בכל זה כחזון של חברה עסקית.

 

איפה שיעור הקומה הזה, ואיפה "ההנהגה הקיבוצית"? - איזה חקיינות, ואיזה נעליים.

 

למאמרים של מיכה אשחר

נכתב בתאריך
27/8/2009הרשמה לניוזלטר שלנו