עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

השקיעו בתרבות - כשיש פעילות תרבות באווירה חיובית גם נושאים טעונים נדונים בנחת

השקיעו בתרבות

מאת יזהר בן נחום

 

כשיש פעילות תרבות ואנשים נהנים לשבת זה עם זה ונוצרת אווירה חיובית בקהילה, גם נושאים טעונים על כמה לשלם לחינוך נדונים בנחת

 

"בן נחום יוצא במחול", הגיב בלגלוג טוקבקיסט עלום שם משפחה על הרשימה הקודמת בטור זה, שבה קראתי לקיבוצניקים לשיר ולרקוד כאמצעי הגנה בפני תופעות של אלימות בתנועה הקיבוצית. ואולם, למרות שכבר בכיתה ו' פרשתי מהחוג לריקודי-עם, אחרי שלא הצלחתי בשום אופן להשתלט על הצעד התימני ב"שאבתם מים", אני בהחלט משוכנע שהמתרחש בבית קמה נותן יותר מסיבה אחת לצאת במחול.

 

דוגמה טובה לכך היא אסיפת הקהילה האחרונה בנושא מערכת החינוך. בנושא שהובא לדיון - העברתה של מערכת החינוך מידי הקיבוץ לידי הקהילה, כולל המחירים שישלמו ההורים - היה ללא ספק פוטנציאל לחומר נפץ. להפתעתי הנעימה, התנהל הדיון באווירה שקטה, חברית ועניינית. אנשים שהיו להם השגות והסתייגויות, דיברו לגופו של עניין, ללא שמץ של תוקפנות מילולית, התייחסות אישית או חלוקת ציונים. לא רק מילים כמו "מושחתים, נמאסתם!" לא נשמעו שם, אלא גם ביטויים מכובסים יותר, כמו "לא הכנתם שיעורי בית", כמו נמחקו מהלקסיקון המוכר כל כך למשתתפי דיונים מסוג זה.

 

"אבל שיעורי הבית כן הוכנו ואפילו בקפדנות רבה", אמרו לי אחרי הדיון כמה ממכיניו, כששאלתי אותם איך הם מסבירים את אופיו הרגוע, שלא לומר ה"חנוני". אז מה? ממתי זה קובע? אני מסיר את כובעי הווירטואלי בפני כל אלה שהשקיעו עבודה רבה וראויה לכל שבח בהכנת הדיון, אבל מבלי לגרוע דבר מכבודם, אני מעז להציע סיבה נוספת: נוצר בבית קמה משהו יפה שחבל להרוס אותו, גם למי שלפי דעתו נדרש לשלם סכום גבוה מדי עבור החינוך, המים או התקשורת. אפשר היה להיווכח בכך לא רק בדיון עצמו, אלא גם בערב שלאחריו (הדיון על החינוך נערך ביום ששי בבוקר), כאשר המועדון ומרפסתו התמלאו באנשים שפשוט נהנים לשבת יחד.

 

***

אוירה כזאת אינה נוצרת מאליה. צריך להשקיע כדי ליצור אותה וכמו בדיאטה, אחרי שמגיעים לתוצאה הרצויה, אסור להרפות לשנייה אחת מהמאמצים לשמור עליה. זה הזמן לחזור לראש הטור, לשירים ולמחולות. כרכז תרבות, אני מקבל מדי פעם בדואר האלקטרוני פניות מרכזי תרבות שמבקשים עצות. רכזת תרבות אחת מספרת שחדר האוכל בקיבוצה נטוש ומתפורר ומכיוון שאין לה מקום לכנס בו את כל הקהילה, היא מסתפקת בשני מפגשים כאלה בשנה - ראש השנה ויום השואה. רכזת תרבות אחרת הודיעה למזכירי הקיבוץ על התפטרותה, מכיוון שהם מאשרים לה רק יומיים בשבוע לתרבות ולא שלושה וחוץ מזה, החבר היחיד שמוכן לעזור לה כבר בן 73. קיבוצים רבים איחדו את חג הקיבוץ עם חג השבועות ובכך "הרוויחו" חג אחד. אצלנו בבית קמה חושבים שלאחד שני חגים זה הפסד ולא רווח ולכן חגגנו את חג הקיבוץ שבועיים לאחר חג השבועות.

 

אם מישהו מזהה כאן התפארות או שמחה לאיד, צר לי על כך. יש עדיין קיבוצים רבים שהישגיהם בתחום התרבות עולים על שלנו. אנחנו מנסים לעשות כמיטב יכולתנו. לפעמים זה מצליח ולפעמים פחות. כל דבר רע שקרה בקיבוצים אחרים יכול לקרות מחר גם כאן. לא מדובר בהכרח על ניסיון לרצח. יש גם צעדים מתונים יותר, כמו תביעה משפטית, או מכתב אנונימי שמפרט את משכורותיהם של בעלי התפקידים הבכירים.

 

ועד שדברים כאלה יקרו גם בבית קמה (בתקווה נאיבית שלא יקרו לעולם), אני גאה להשתייך לקהילה שחבריה מבינים את קשר הגומלין בין שתי הפעילויות שהתקיימו במועדון באותו יום ששי. אילו התנהל הדיון בנושא החינוך בטונים אחרים, זה היה עלול לטרפד את ערב התרבות. מצד שני, ערבי תרבות כאלה הם אחת הסיבות לכך שאותו דיון בנושא החינוך לא התנהל בטונים אחרים.

 

למאמרים של יזהר בן נחום

נכתב בתאריך
2/8/2009הרשמה לניוזלטר שלנו