עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

גדיש והרפורמה - אין כל קשר בין פישוט ההליכים הבירוקרטים בממ"י שהציע יעקב גדיש ז"ל, להפרטת הקרקעות של נתניהו

גדיש והרפורמה

מאת אמרי רון

 

אין כל קשר בין המלצות ועדת גדיש בנושא ממ"י, לתאוות ההפרטה הטוטאלית של הקרקע שבאה לביטוי בתכנית הרפורמה של נתניהו

 

כשיעקב גדיש ז"ל סיים בשבוע האחרון לחייו את ניסוח המלצות "ועדת גדיש", שנועדו לצמצם את הבירוקרטיה הכרוכה במעורבות יתר של ממ"י בתכניות שיפוץ דירות בישובים העירוניים, הוא בוודאי לא תיאר לעצמו שההמלצות הללו תהוונה בסיס להפרטה טוטאלית של קרקעות המדינה, חזון בנימין נתניהו.

 

גדיש, שהיה ממקימי הזרם השיתופי בתנועה הקיבוצית, היה איש השוויון והשיתוף, וביטא זאת יום יום בחייו ובהשקפותיו. מהיכרות מאד קרובה אתו הייתי מסתכן לומר, כי התנגד כל כולו למכירת קרקע הלאום בשוק החופשי, ולאפשרות שניתנת כעת לבעלי ההון במדינת ישראל להתעשר מנכסים קרקעיים שיקבלו כמעט חינם.

 

אבל זוהי מהות הרפורמה. "סיפור הרחבת המרפסת" נועד לגייס תמיכת עממית של משתכנים, ואכן יש לצמצם ככל האפשר את הבירוקרטיה הכרוכה בקבלת היתרים למיניהם לביצועה. אבל איזו "מרפסת" רוצים הטייקונים לבנות? ומדוע המדינה צריכה לשנות ולבטל את מהותם של חוק מקרקעי ישראל וחוק מינהל מקרקעי ישראל?

 

1 מיליון דונם, או 800,000 דונם, אלה שטחי ענק במונחים של מדינה קטנטונת כשלנו. ומדוע להפריטם בהזדמנות זו? האם שכחנו איך התחיל המשבר הכלכלי בארה"ב ובאירופה, שסיומו לא נראה באופק? מיליוני מובטלים ומשכנתאים חדלי פירעון הם רק התוצאה של רדיפת הבצע של טייקונים למיניהם. וגם שם הכל התחיל מעסקי נדל"ן.

***

מה חבל שכמה מידידי החקלאים נפעמו מההזדמנות שנותנת הרפורמה, לתקוותם הכמוסה והבלתי כמוסה לעשות סחר בנחלות, אותן קיבלו משחר התנועה הציונית, "לעבדה ולשומרה". בנימין אחר, לא נתניהו אלא הרצל, היטיב לחזות כי במדינה העתידה לקום 50 שנה מאוחר יותר, לא תינתן אפשרות לרודפי בצע למיניהם להשתלט על הקרקע, והיא תהיה "נחלת העם". ממשיכיו אבות הציונות, בחלקם את הקרקע שנרכשה על ידי הקק"ל סמכו על המושבים ועל הקיבוצים, כי הקרקע שהוחכרה להם תשמש לפרנסתם מדור לדור, וכי יתקיים הפסוק בויקרא פרק כ"ה כי "הארץ לא תימכר לצמיתות", דהיינו לא לבעלות המאפשרת עסקאות נדל"ן, אלא לחכירה.

 

כמו בסיפור המרפסת, גם לחקלאים סיפורים לרוב על הבירוקרטיה המתישה של תהליך הרישויים למיניהם. לא כולם מתמצאים ב"תקנות הבואינג" (727 ,717, 737, 979 וכיוצא באלו). הקשיים שהמינהל מערים על חקלאי הרוצה ליזום,לבנות, להרחיב הם מוגזמים ומרגיזים, ויש לתקנם בתקנות. אולם במה זה קשור לתאוות ההפרטה הטוטאלית שבאה לביטוי בתכנית הרפורמה?

 

ויש גם היבט לאומי. עם הויתור על בעלות המדינה עלולות לצוץ תביעות בלתי צפויות של גורמים שינצלו את הסדרי השוק החופשי בקרקעות.הפרטת קרקעות מסיבית כזו, מדוע שלא תקרוץ לגורמים עוינים? או למשל, מדוע שלא נהיה צפויים לתביעות בשם "נפקדים"?

 

תכנית הרפורמה היא תכנית אומללה ומזיקה, ועדיין לא מאוחר לגנוז אותה.

 


נכתב בתאריך
16/7/2009הרשמה לניוזלטר שלנו