עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כתם הנדל"ן - הפרטת הקרקעות תהווה מהפך נוסף בתולדות המפעל הציוני, שישנה את המציאות הישראלית ואת אופייה של ההתיישבות

כתם הנדל"ן

מאת אלישע שפירא

 

למרות ההחלטה הנכונה, השוללת את הפרטת קרקעות הלאום, לא הצליחה הנהגת התנועה להשתחרר מהתדמית של מי שדואגים לנדל"ן הקיבוצי (רשימה שנייה)

 

התנועה הקיבוצית הצילה את כבודה, כאשר השכילה במועצתה האחרונה לקבוע עמדה ברורה וחדה, השוללת את הפרטת קרקעות הלאום והעברת הבעלות בהן לידים פרטיות. נוסח ההחלטה הכוללת מתייחס למכלול השאלות ומחייב רפורמה במדיניות הקרקעות ובהתנהלות מינהל מקרקעי ישראל, אך הוא שולל לחלוטין את ההפרטה ומכירת הקרקעות. צירי המועצה עמדו על כך שתהיה הפרדה ברורה ומלאה בין ההחלטה על שלילת ההפרטה לשאר הסעיפים, החשובים לכשעצמם, כדי להדגיש ולחזק את האמירה העקרונית היותר חשובה. כשרות לקוראים אני מביא כאן את עיקרי ההחלטה ואת הסעיף המרכזי במלואו:

 

עיקרי ההחלטה:

·         נחוצה רפורמה במדיניות הקרקעות של מדינת ישראל, כדי להחזירה למימוש היעדים הלאומיים, ביניהם: פיתוח הנגב והגליל, תמיכה בישובים ובאוכלוסיות מוחלשות, עידוד והוזלת הבניה לזוגות צעירים, עיגון זכויות החקלאים בקרקעותיהם ושמירת השטחים הפתוחים.

·        יש לארגן מחדש את מינהל מקרקעי ישראל, כדי ליעלו ולזרז את הליכי עבודתו, להקל על התהליכים הבירוקרטים ולצמצם עד כדי ביטול את מעורבותו בהליכי התכנון.

·         לביצוע הרפורמות הנחוצות לא צריך להיות כל קשר עם הפרטת ומכירת קרקעות הלאום. הפרטת הקרקעות המיועדות  למגורים ולתעסוקה, תביא בהכרח, תוך מספר שנים, גם להעברת השטחים הפתוחים לידיים פרטיות. בדרך זו תתאפשר השתלטות בעלי הון מעטים, ישראלים וזרים, על הרזרבות הקרקעיות של המדינה. המהלך כולו נובע מהאידיאולוגיה הרואה בהפרטה גורפת של נכסי המדינה והשרות הציבורי, מרשם ל"כלכלה נכונה" לכאורה. זה מהלך המנוגד לאינטרסים הלאומיים והחברתיים שלנו וכאשר מדובר בקרקעות הלאום הוא מנוגד לרוחו ולמטרותיו של המפעל הציוני.

·         ההתיישבות הכפרית כולה, והתנועה הקיבוצית בתוכה, לא יוכלו להשלים עם אפליה בין תושבי הערים לתושבי הישובים הכפריים, בכל הנוגע למדיניות הקרקעות ולזכויות בהן.

·         הרפורמות הנחוצות במדיניות הקרקעות מחייבות דיון ציבורי רחב ומעמיק ואסור לקבלן בהליך חפוז הגובל ב"מחטף", כפי שמתכננת הממשלה, מכוחו של ההסכם הקואליציוני.

 

***

למרות ההחלטה הנכונה והראויה, לא הצליחה הנהגת התנועה להשתחרר מהתדמית הבעייתית של מי שעוסקים רק באינטרס הצר של הקיבוצים והיא לא תפסה את המקום הראוי במאבק על העניין הלאומי והכלל ישראלי. יתכן שאנשינו הצליחו, בעזרתם המסורה של חברי ועדת הכלכלה של הכנסת, שלי יחימוביץ וחיים (ג'ומס) אורון, למזער חלק מהנזקים, אך הם לא הצליחו להתייצב בראש מחנה שוללי ההפרטה וכפי שנראה הם לא הצליחו לעצור את הפרטת קרקעות הלאום.

 

אנו צועדים לקראת מהפך נוסף בתולדות המפעל הציוני, מהפך שעשוי לשנות תוך עשור או שניים את המציאות הישראלית ואת אופייה של ההתיישבות. נכון לעכשיו ימכרו "רק" 4% מקרקעות המדינה, בשטחים המבונים המיועדים למגורים ותעסוקה, אך כל מי שרואה למרחוק וחושב במונחים היסטוריים, מבין שזו רק תחילתו של המהלך. משנפרץ השער יצורפו מעת לעת שטחים נוספים ויבוא גם יומם של האדמות החקלאיות והשטחים הפתוחים. כולם יופרטו ויהיו בסופו של דבר טרף לבעלי ההון, שישתלטו על חלקים משמעותיים מהרזרבות הקרקעיות של המדינה. התנועה הקיבוצית, ההתיישבות כולה, מפלגת העבודה, מר"צ וכל מה שנותר מתנועת העבודה, לא השכילו למנוע את המהלך הרה האסון. חלקם אפילו תמכו בו.  בימים הקרובים יגיע החוק להפרטת הקרקעות לדיון ואישור הכנסת. האם יתכן שעוד תקום האופוזיציה, יחד עם מספר חברי כנסת בעלי מצפון ממפלגת העבודה וממפלגות הקואליציה האחרות, כדי לבלום את המהלך?

 

למאמרים של אלישע שפירא

נכתב בתאריך
14/7/2009הרשמה לניוזלטר שלנו