עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

די לטיוח - ראוי שגוף ציבורי אובייקטיבי יבדוק את תלונותיהם של נפגעי ההפרטה בקיבוצים

די לטיוח

מאת פלג מור

 

ראוי שגוף ציבורי אובייקטיבי יבדוק את תלונותיהם של גמלאים מקופחים; של חברים החיים מתחת לקו העוני; את פערי השכר העצומים ואת שאר כשלי ההפרטה. די לטיוח

 

כל הדואג למצבה של העבודה העברית ולהימצאותם של עובדי כפיים עבריים יכול שתנוח עליו דעתו, בייחוד אם נזדמן לו לשמוע את תכנית הרדיו "סדר יום" (רשת ב', 31.5.09) שעסקה במצבה של התנועה הקיבוצית בעיקר בהפרטה הקיבוצית. מתברר שטייחים עבריים עדיין יש. עובדה, שלושה מהם התראיינו בתוכנית זו, כולם חברי קיבוצים, כולם בעלי תפקידים בקיבוצם או בתנועה, כולם, בהתאם לאובייקטיביות העיתונאית המקובלת בימינו, תומכי ההפרטה והשינוי.

 

לא מדובר בטייחים ממש, כמובן. אם היו כאלה, המקבלים את רמת השכר השמורה לחברים שבתחתית הסולם, הם בוודאי לא היו תומכים בהפרטה בהתלהבות, אם בכלל.

 

סיבת העיסוק בתנועה ובמה שקורה בה היתה האירוע הטרגי ברמת הכובש. השיחה החלה כך שבעל תפקיד מקיבוץ זה הכחיש בכל תוקף כל קשר אפשרי בין האירוע האומלל לבין ההפרטה. מי שעקב אחרי דיווחי העיתונאים בנושא יכול היה לראות את התפלגות התגובות – ככל שהיה המגיב בעל תפקיד בכיר יותר בקיבוצו, או בקיבוצים אחרים, כך גברה נטייתו להכחיש כל קשר בין ההפרטה לניסיון הרצח ומעשה ההתאבדות. ולוולה, מזכיר התנועה עצמו, על פי הודעת הדובר (26.5.09) משוכנע ש"אין לכרוך בין המקרה הטרגי לבין תהליכי 'הבראת' הקיבוצים".

 

***

 

החברים הפשוטים מהשטח היו, איך לומר, משוכנעים פחות. ב'הארץ' (28.5.09) כתב עמירם כהן ("ערך השוויון של פעם הפך ל'כמה אתה שווה?"): "השותפות והשיתופיות של פעם פורקה, ואת הניהול הכלכלי של הקיבוץ מוביל צוות בראשות מנהל שההתמחות שלו היא ניהול קיבוצים בהפרטה", מסבירה אחת החברות. "מישהו קובע לך מה אתה שווה לחברה ולעצמך. אנשים רגישים ושקטים ומופנמים עוברים את זה קשה, עד שיום אחד הכול מתפוצץ בפנים".

 

זוהר סוסנקו כתב באתר nrg של מעריב (26.5.09) שחברי הקיבוץ סיפרו כי תהליך ההפרטה שהקיבוץ עובר עורר מתחים רבים. "חברים שעבדו כאן שנים בצורה מכובדת עוברים עתה תהליך מאוד קשה, כאשר המשכורות שלהם מתומחרות כאילו הם עובדי קבלן, וזאת אחרי שנים של מאמץ". לדבריהם, "כנראה שהבחור כעס על כך וביצע את המעשה הכי קיצוני שאפשר" .

 

***

 

לטייחים שהשתתפו בתוכנית לא ידוע כנראה דבר מכל זה. הם המשיכו והפליגו באוזניה של המנחה בתיאור נפלאות ההפרטה. בהודעת דובר התנועה הקיבוצית נמסר כי מזכירות התנועה התכנסה לדיון חירום באירוע. לא נמצאנו ראויים לדעת מה נאמר בכינוס ומה היו ההחלטות שנתקבלו.

 

טענות קשות נשמעות מדי פעם ברחבי התנועה על תופעות שונות הכרוכות בהפרטה: אי עמידה בהתחייבויות לגמלאים, חברים שנשארו מתחת לקו העוני וחווים מצוקה, חברים שאינם יכולים להשתמש בשירותי החינוך והבריאות המופרטים בגלל עלותם הגבוהה, פער השתכרות בלתי סביר.. האם לא הגיע הזמן להקמת גוף ציבורי אובייקטיבי, בחסות תנועתית, שיבדוק טענות אלה?

 

למאמרים של פלג מור

נכתב בתאריך
1/6/2009הרשמה לניוזלטר שלנו