עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

להתעקש על מדינה יהודית - ההכרה הפלסטינית בזכות קיומנו

להתעקש על מדינה יהודית

מאת דני רשף - 1.5.2009

 

משום שהסכסוך המהותי בינינו לבין הפלסטינים איננו על הנדל"ן של 1967, אלא על עצם זכות קיומנו כמדינה יהודית, עלינו להתעקש על הכרה פלסטינית בזכות זו

 

לאחרונה התלהט הוויכוח האם ישראל צריכה לעמוד בתוקף על הצהרת ראש הממשלה הקודם, אהוד אולמרט, באנאפוליס ב-12.11.07, שכל הסכם שלום עם ישראל חייב לכלול הכרה בזהותה היהודית של מדינת ישראל. חלק אומרים שישראל אינה זקוקה לאישור מאיש על היותה מדינה יהודית, חלק נתלים בהחלטת העצרת הכללית של האו"מ מס 181 - החלטת החלוקה המאשרת הקמת שתי מדינות -  יהודית וערבית, כאילו ההכרה הזו כבר ניתנה רשמית. אחרים מביאים דוגמאות מסכסוכים אחרים וחלק טוענים שאין בדרישה אלא כדי לערום קשיים מיותרים.

 

התפישה הרווחת בעולם וזוכה להכרה עקיפה מצד ישראל, היא שהסכסוך במתכונתו הנוכחית מקורו בששת הימים (1967) והוא נובע מן השליטה הישראלית על השטחים שנכבשו אז. כלומר, ציר הסכסוך הוא זכות הפלסטינים למדינה משלהם והמכשול העיקרי לכך הוא תסביך הביטחון של ישראל מחד ומפעל ההתנחלות מאידך, המונעים מישראל לעשות את הוויתורים הנדרשים. תפיסה זו, שתכונה "תפיסת הנדל"ן", רואה בסכסוך מחלוקת שבטית על פיסת קרקע והיא שואבת את מושגיה מסכסוכים נדלנ"יים אחרים כדוגמת הסכסוך ההיסטרי בין צרפת לגרמניה או בין רומניה להונגריה. עפ"י הגישה הנדל"נית, הציבוריות הפלסטינית נתפסה ברובה כמי שתסתפק במדינה עצמאית בגבולות 67 ויש בה כוחות חזקים שיובילו את התהליך ויתגברו על כל אופוזיציה פנימית.

***

אבל יש גם תפיסה אחרת: זו גורסת שהסכסוך אינו על זכות הפלסטינים למדינה, אלא על זכותם של היהודים למדינה. לפי התפיסה הזו הסכסוך לא החל ב-1967 אלא עם הצהרת בלפור ב-1917. התפיסה הזו מסבירה מדוע סירבו הפלסטינים בשיטתיות, לאורך כל  תהליכי השלום השונים, למעלה ממאה במספר, להכיר בזכותם של היהודים למדינת לאום משלהם וויתרו אגב כך גם על מדינת לאום ערבית משלהם. היא גם מסבירה מדוע התעקשו הפלסטינים להנציח את בעיית הפליטים ובאותה התעקשות הם כוללים את החלטת העצרת הכללית 194 מ-12.12.48, הקובעת שיש  להחזיר את כל הפליטים לכפריהם, בכל נוסח העוסק בשלום בין הפלסטינים לישראל. לתפיסה זו נקרא "התפיסה המהותית".

 

בעוד הישראלים מגיעים למו"מ לשלום מתוך התפיסה הנדל"נית - הפלסטינים מנהלים את המו"מ מתוך התפיסה המהותית של הסכסוך. ישראל, תוך התעלמות חוזרת ממהות הסכסוך, הנחילה את סוגיית הנדל"ן לקהילייה הבינלאומית ושכנעה את העולם שהסכסוך הוא באמת על זכותם של הפלסטינים למדינה - זכות שאין עליה חולק ושגם ישראל מכירה בה - ולא על זכותם של היהודים למדינה - זכות שיש עליה חולקים רבים. ברור שכאשר ישראל והפלסטינים נפגשים למו"מ הם מדברים מתוך תפיסת סכסוך שונה, בשפה שונה וחותרים למטרות שונות. לפיכך, לא פלא שאין שם מכנה משותף להסדר יציב. ישראל חייבת, לא בגלל הפלסטינים אלא בגלל הקהילייה הבינלאומית, לחדד את המהות האמיתית של הסכסוך ולעצב מערכת מושגים בינלאומית סביב הסכסוך ההופכת אותו מסכסוך מדומה על נדל"ן לסכסוך מהותי על זכותם של היהודים למדינת לאום משלהם. הגיע הזמן שהקהילייה הבינלאומית תבקש הסבר ממצה מהפלסטינים באשר למהות הסכסוך שעיקרו - זכותם של היהודים למדינה משלהם. רק תובנה כזו יכולה לייצר פתרונות מוסכמים שיתכן ואינם פיתרונות קבע אלא הסדרי ביניים בלבד.

 

למאמרים של דני רשף

מחבר
נכתב בתאריך
1/5/2009הרשמה לניוזלטר שלנו