עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קרבי זה הכי, אחותי - שירות חובה של נשים ביחידות קרביות יקדם מאוד את השוויון בינן לבין הגברים

קרבי זה הכי, אחותי

מאת גדי גולן – 20.4.2009

 

שירות חובה של נשים ביחידות קרביות יקדם מאוד את השוויון בינן לבין הגברים

 

החל ממחצית המאה העשרים, החלו לצמוח בעולם המערבי התנועות הפמיניסטיות -  אחת התופעות הברוכות של תקופתנו. מתן זכויות שוות למחצית מהאוכלוסייה, שעד אז היתה מקופחת. האפשרות שניתנה לחברה, ליהנות מיכולותיהן וסגולותיהן של בנות "המין השני" - אשר מדויק יותר לקרוא לו "המין הראשון" – הזניקו את החברה המערבית בתחומים רבים.

 

תהליכים חשובים, כמו מעבר של נשים רבות לכלל המקצועות במשק, במקום התמקדות בעיסוקים מסורתיים, הפכו חלק מהן לגורם מרכזי בפרנסת המשפחה ושינו לחלוטין את פני המשפחה והחברה המודרנית. אך אליה וקוץ בה, זאת כיוון שממצעיהן של כל התנועות הפמיניסטיות שנאבקות לשוויון זכויות מלא, נעלמה זכות-חובה מסורתית אחת, שהיא תנאי הכרחי לשוויון מלא בחברה. המדובר בזכות-חובה של האדם למות למען מולדתו כשהדבר מתחייב. תפקידי הלחימה, על הסיכון הכרוך בהם, הינם עדיין בעיקר נחלת הגברים בלבד, וכך בכל מדינות העולם המערבי.

 

אפילו בצבא ארה"ב, שבניגוד לנהוג אצלנו הוא צבא התנדבותי, דאגה התנועה הפמיניסטית לשבץ נשים בתחומי עשייה קרביים ועדות לכך הן החיילות הרבות הנמצאות בעיראק ובאפגניסטן. ואולם גם שם אין שוויון בין גברים ונשים ככל שמדובר במספר הנפגעים.

 

הדבר ניכר ביתר שאת אצלנו, כאשר קיים שירות חובה לכל, אך ביחידות הקרביות זהו, על-פי רב, שירות לגברים בלבד. אני מודע להבדלים הפיסיולוגיים בין המינים ולכשריה הגופניים הפחותים של האישה בתחומים מסוימים, אך ההתפתחות הטכנולוגית בצבא, כמו גם באזרחות, מצמצמת מאוד את הפערים הללו. תפקידי לחימה רבים, שבעבר היו נחלתם של גברים בלבד, ניתנים כיום לביצוע ע"י נשים ואין הצדקה להדרתן מתפקידים אלה.

***

שוויון זכויות נגזר קודם כל משוויון בחובות. במדינתנו, הנתונה מאז קומה במצב מלחמה, נהוג לגנות בכל פה את תופעת ההשתמטות בקרב גברים - אם זה מטעמי דת, מצפון, או סתם אנוכיות – זאת בשעה שהשתמטות העצומה מטעמי מגדר זוכה ללגיטימציה. לדעתי, רק כאשר מספר הנפגעות בקרב ישתווה למספר הנפגעים, ישיגו ארגוני הנשים בארץ את שוויון הזכויות המלא לו ראויות הנשים. דוגמתן האישית כלוחמות, תביא להפחתה במספר המשתמטים מבין הגברים. שהרי קל יותר לגבר לפגר אחרי גבר, מאשר אחרי אישה.

 

לאורך ההיסטוריה, לנשים היו שני תפקידים בעת מלחמה: לעודד את הגברים לצאת לקרב ולקונן על החללים. לעודד ולקונן, משמע - לדבר. הגיעה העת שהן  תתחלנה להוביל גם במעשה הלחימה. להערכתי, זה גם יקרב את השלום, שהרי קל מאד לדחוף בדיבור את הגברים של אומתך לצאת למלחמה מאשר להלחם בעצמך. אם נשים תתחלנה להלחם למען אומתן מול נשי וגברי אומה אחרת, השלום ייכון הרבה יותר מהר מכפי שניתן לחשוב.

 

אל לארגוני הנשים בארץ להציב לבנות כיעד דוגמאות כגולדה מאיר (או ציפי ליבני). עליהן להציב כיעד וכסמל את חנה סנש. בטרם תרצינה להיות גולדה וציפי עליהן להידמות לחנה.

 

רק כאשר כולכן תהיינה חנה סנש, תוכלנה לזכות בשוויון זכויות ובפתחון פה מלאים בחברתנו.


נכתב בתאריך
20/4/2009הרשמה לניוזלטר שלנו