עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אסור לוותר על הבסיס למפלגה סוציאל-דמוקרטית ישראלית רחבה. יסו"ד קוראת לבחור ב"עבודה"

יסו"ד קוראת להצביע עבודה - התנגדותנו לחלקים בהנהגתה הנוכחית של מפלגת העבודה לא אמורה לגרום לנו לוותר על המפלגה, אלא להיפך – לתבוע אותה לעצמנו מחדש

 

6.2.2009

 

בבחירות הקרובות תומכת יסו"ד, ובתוכה גם מערכת חברה, במפלגת העבודה. תמיכה זו אינה נובעת מעיוורון למורכבויות שמעלה הנהגת מפלגה זו. היא אינה עיוורת גם לרשימות של מפלגות שמאל אחרות או למועמדים סוציאל-דמוקרטים פעילים במפלגות אלה. יסו"ד ממשיכה לעודד פעילות סוציאל-דמוקרטית חוצת מפלגות, אך מפלגת העבודה הייתה ועודנה התקווה היחידה למפלגה סוציאל-דמוקרטית משפיעה בפוליטיקה הישראלית בזמן הקרוב.

 

התמיכה שלנו היא במפלגת העבודה, לאו דווקא במנהיגיה. למפלגת העבודה תשתית רחבה של פעילים ברחבי הארץ כולה - בערים ובעיירות, במרכז ובפריפריה וגם בהתיישבות העובדת. רבים בין הפעילים ברשת זו הם סוציאל-דמוקרטים ורוב השותפים לה פעילים בפוליטיקה המקומית והארצית מתוך תחושת אחריות לעתיד המדינה והחברה.

 

הנטייה הסוציאל-דמוקרטית של רבים מפעילי המפלגה מבוססת על אמונה באחריות המדינה ומוסדותיה על תחומי חיים רחבים של אזרחיה. אמונה זו מתקיימת בקרב הפעילים ובסניפי המפלגה אף יותר מאשר בהנהגתה. עמדה זו היא שיכולה להוביל את המפלגה הן לעמדה סוציאל-דמוקרטית מובהקת יותר והן לעמדה של מפלגת שלטון.

                                                                   ***

 

הרתיעה של רבים ממפלגת העבודה נובעת מן הנטייה לזהות את המפלגה עם הנהגתה ומהאכזבה מחלק ממנהיגים אלה. עניין זה הוא חלק מביטוייה של שחיקת הפוליטיקה הדמוקרטית בישראל. בין אם אלו ברק, נתניהו או לבני, הבחירה באישיות ולא במדיניות מצמצמת את המעורבות של הבוחרים ושל הפעילים בפוליטיקה ושוחקת את יכולתם להשפיע עליה. על פי גישת "המנהיג הוא המפלגה" בפוליטיקה, עמדות המפלגה זהות לעמדת המנהיג שלה. אנחנו חושבים אחרת. מפלגה היא גוף פוליטי רחב ודמוקרטי, וכגוף כזה היא גם שדה למאבק על הדרך. ביטול השריונים ברשימת מפלגת העבודה במוסדות הערעור של המפלגה מוכיח זאת גם למי שהתאכזבו מאוד מהתנהלותה של הוועידה שאישרה שריונים אלה.

 

התנגדותנו לחלקים בהנהגתה הנוכחית של מפלגת העבודה לא אמורה לגרום לנו לוותר על המפלגה, אלא להיפך – אנחנו צריכים לתבוע אותה לעצמנו מחדש. זו המפלגה שלנו, מפלגה סוציאל-דמוקרטית מאז הקמתה ורק פעילות ממשית בתוכה תחזיר אותה למסלול זה. מתוך ביקורת זו אסור לשכוח את האיכויות של חלקים גדולים מהנהגת מפלגת העבודה ומהמחויבות של כמה מהבולטים שבהם לעמדות שמאליות ממשיות.

                                                                       ***

מפלגת העבודה חייבת להיות אלטרנטיבה ממשית לשלטון גם אם הדבר ידרוש ישיבה באופוזיציה בשנים הקרובות. היא יכולה לבנות את עצמה כמפלגת שלטון סוציאל-דמוקרטית רק אם הפעילים הוותיקים הרבים שבה, כמו גם סוציאל-דמוקרטים שהצטרפו אליה זה מקרוב, יפעלו בתוכה כדי להרחיב את המחויבות של מנהיגיה למדינת רווחה, לאחריות מדינתית לרווחת הפרט, לזכויות עובדים ולסולידאריות ישראלית רחבה.

 

גם היום - חשוב להצביע למפלגת העבודה וחשוב עוד יותר להמשיך להיאבק על דרכה. אסור לוותר על הבסיס למפלגה סוציאל-דמוקרטית ישראלית רחבה.

 

יסו"ד (ישראל סוציאל - דמוקרטית) היא התארגנות אנשי שמאל-חברתי אשר מטרתה לקדם את הדיון הציבורי בשאלות חברתיות - כלכליות ופוליטיות.

 הצטרפו לקוראי כתב העת 'חברה' באתר: www.yesod.net


נכתב בתאריך
6/2/2009הרשמה לניוזלטר שלנו