עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

במקום להצטדק בפני ראש ממשלת תורכיה, היה צריך שמעון פרס להציג לעולם את מה שעוללו התורכים לכורדים

התגובה הראויה - במקום להצטדק מול ראש ממשלת תורכיה, היה צריך שמעון פרס להציג לעולם את מה שעוללו התורכים לכורדים בעשור האחרון

מאת דני רשף - 1.2.2009

 

ביום חמישי ד בשבט (29/01/2009)  אחה"צ התעמת ראש ממשלת תורכיה, טאיפ ארדואן, בכנס הכלכלי בדבוס, עם הנשיא שמעון פרס בנושא המבצע בעזה. הוא טען שישראל מפרה זכויות אדם ושהיא הפכה את עזה לכלא אחד גדול. בכך אימץ ראש ממשלת תורכיה קו ערבי קיצוני להפוך כל כנס בעולם, יהיה נושאו אשר יהיה, לבמה אנטי ישראלית בוטה. שמעון פרס טען כנגדו שישראל סך הכול מימשה את זכות ההגנה העצמית שלה והביא נתונים מתאימים. אלא שאיש לא מתעניין באמת בנתונים ושמעון פרס, המצטדק, לא כפר בזכותה של תורכיה לשפוט אותנו באמת מידה שאינה טורחת להגשים בעצמה. שמעון פרס היה צריך לשלוף מהפתק, קבל עם ועולם, לא את נתוני הירי מעזה אלא את מה שהתורכים עוללו לכורדים בעשר השנים באחרונות שכל העולם ישמע. הרי גם לכורדים, בדיוק כמו לפלסטינים, מגיעה זכות ההגדרה העצמית. שנשיא תורכיה ימצא עצמו מצטדק ושצביעותו תיחשף ברבים.

 

ממש באותו היום החליט שופט חוקר ספרדי לזמן לחקירה את בכירי מערכת הביטחון הישראלית על חיסולו של צאלח שחאדה בעזה לפני שבע שנים, בעקבות תלונה של ארגון זכויות אדם פלסטיני (כן יש דבר כזה ). במערכת הביטחון היו שהתלוננו שישראל לא הגיבה בזמן על התלונה ולכן יכלה למנוע את ההסתבכות הנוכחית. ישראל אסור לה בשום פנים ואופן לקבל את זה שהיא חייבת להתנצל ולנמק את עצמה בפני כל שופט מחוזי אקראי באירופה - יש אלפים כאלה באירופה - שיקבע האם ישראל פעלה או לא פעלה בהתאם לחוקי ארצו שלו, להבדיל מגופים בין לאומיים שישראל חברה בהם וחתומה על אמנותיהם. מה שישראל כן הייתה צריכה לעשות היא להגיש מייד תלונה במוסדות השיפוט הספרדיים עצמם נגד מפקד חיל האוויר הספרדי, שר הביטחון הספרדי ובכירים נוספים על חלקם בהפצצת אזרחים חסרי ישע בסרביה ב-1996, על פגיעה לא מידתית במוסדות וארגונים לא לוחמים ועל אחריותם הישירה והעקיפה להפצצות.

 

 היות וספרד הייתה גם חברה בקואליציה שפלשה לעיראק ומחזיקה כרגע אלפי חיילים באפגניסטן אפשר לערום על הממסד הספרדי שפע של תלונות שהעיקרון שלהם שהם עוסקים בדיוק במה שהם מאשימים אותנו. צריך גם לתבוע את מפקדי המשטרה הספרדיים במובלעות מלילה וסאוטה על החוף המרוקאי, ואת שר הפנים הספרדי, בבתי המשפט בספרד, על ירי בלתי חוקי כלפי מהגרים ממרוקו, שכל חפצם היה להשיג עבודה, שגרם למותם של עשרות!! מהגרים בשנה האחרונה. יש רק שתי מדינות באירופה שאמות המידה שהם מציבים לישראל לא עלולות לפגוע בהם עצמם – שבדיה ושוויץ שלא נלחמו מאז המלחמות הנפוליאוניות לפני 200 שנה. 

 

אין לתביעות המשפטיות האלה שום סיכוי משפטי אבל יש בהם לחולל דיון ציבורי ולהציב מראה מול כל מדינה שתחשוב שיש לה את העליונות והזכות המוסרית לשפוט אותנו על פי חוקיה היא.

 

למאמרים של דני רשף

מחבר
נכתב בתאריך
1/2/2009הרשמה לניוזלטר שלנו