עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

רשימת העבודה מגובשת למדי במתינותה המדינית ובחתירתה לצדק חברתי, וראשה, אהוד ברק, עדיף על המועמדים האחרים

שובו ל"עבודה" - רשימת העבודה, למרות הגוון וחילוקי הדעות  בתוכה, היא רשימה מגובשת למדי במתינותה המדינית ובחתירתה לצדק כלכלי חברתי, וראשה, אהוד ברק, עדיף על פני המועמדים האחרים

מאת גיל רביב - 30.1.2009

 

מועד הבחירות קרב וכל אחד מאתנו שוקל את החלטתו לרגע שיעמוד מאחורי הפרגוד. 

לעתים נדירות אנו זוכים למועמד אטרקטיבי וכריזמטי, הנוטע בנו תקווה שאיתו יהיה הכל אחרת , שבידיו הרצון והידע לשנות את המציאות העגומה, כדוגמת ברק אובמה אולי. על פי רוב נגזר עלינו  לבחור ברע במיעוטו. עובדה זו נכונה שבעתיים בעת הזו, שהתקשורת מציגה וחושפת כל מנהיג ומועמד על חולשותיו ומשגיו. ודומה שגם הפעם זה המצב.

 

מפלגת העבודה עלולה למצוא את עצמה, בכנסת הנכנסת, לראשונה בתולדותיה שהיא איננה אחת משתי המפלגות הגדולות בכנסת. רבים מאתנו, ובתוכם גם אני, מאוכזבים מהישגיה וביצועיה של המפלגה, ובמיוחד מסתייגים ממועמדה הנוכחי לראשות הממשלה.

אבל אני סבור  שאזרחים השואפים לחיות בחברה חופשית ודמוקרטית, שוחרת שלום וצודקת צריכים לחתור לנציגות רחבה וחזקה של סיעת העבודה בכנסת.

 

אין ספק שיש חשיבות מכרעת לזהות מרכיב הממשלה והעומד בראשה, ובכל זאת הכרעה זו אינה חזות הכל. הסכם השלום עם מצרים עבר רק בזכות קולות  סיעת העבודה ומחנה השלום, מהאופוזיציה, כך גם  החלטת ההתנתקות.

ביבי, בהכרזותיו והבטחותיו להפחתות מיסים דרמטיות מבהיר כי פעולותיו כשר אוצר לצמצום תקציבי הביטחון והחינוך, העלאת שכר הלימוד לסטודנטים וקיצוץ ההשכלה הגבוהה, הרעבת נכים וגמלאים ועוד, לא היו אילוץ בשל מצבה הקשה של קופת המדינה כפי שטען, אלא  צעדים מתוכננים הנובעים ממעמקי השקפת עולמו.

 

ציפי ליבני היא דמות הגונה וראויה, למעט העובדה שבכל הקריירה הפוליטית שלה ובכל התפקידים שכיהנה בהם לא הותירה את חותמה, לא עשתה צעד משמעותי וראוי לציון שישויך לפועלה, אפילו לא הבעת עמדה נוקבת ובולטת, היא פשוט זרמה תוך השתדלות להשתלב ולא לעורר התנגדות. יש להודות בכנות שעשתה זאת בנועם הליכות, באינטיליגנטיות וביושר. האם אלה מספיקים כדי שנרצה אותה כראש ממשלה? איני יודע אבל אני מספיק כן להודות שגם אינם פוסלים אותה.  הבעיה שלי עם קדימה אינה העומדת בראשה דווקא. כשאנחנו שמים פתק במעטפה איננו בוחרים רק ראש ממשלה אלא גם מעצבים את הרכב הכנסת. רשימת קדימה היא חתול בשק במקרה הטוב. מי מאיתנו יודע להגיד איך יצביעו מרינה סולודקין, רוחמה אברהם בלילא או רוברט טיבייב כשיעמוד להצבעה חוק ההסדרים, הפרטות גורפות של חברות ממשלתיות או שרותים ציבוריים או לחליפין מעמדו של בית המשפט העליון או הסכם מדיני שידרוש ויתור לא פשוט מבחינה ציבורית? 

 

על פי חוק הרכבת הממשלה  מה שימנע את מינויו של נתניהו לראש ממשלה הוא גיבוש גוש חוסם של המרכז והשמאל, כלומר שקדימה וכל המפלגות היוניות ממנה ימנו יחד למעלה מ-60 חברי כנסת, גם במצב זה יהיה אתגר לא פשוט להרכבת ממשלה למועמד הזוכה. בכל מקרה אם גוש זה לא יגיע לרף החוסם יש סיכוי גבוה שקול לציפי ליבני  יהיה חיזוק לממשלתו של נתניהו.

 

רשימת מפלגת העבודה למרות הגוון וחילוקי הדעות  בתוכה, היא רשימה מגובשת למדי בשאלות שהוזכרו למעלה. גם בממשלת אולמרט, שאפשר אולי לחלוק על התבונה שבישיבה בה, היתה סיעת העבודה עוגן של רציונאליות שפויה, חסמה את ההתקפות של שר המשפטים על בית המשפט העליון ויוזמות לאומניות שזרמו מהכנסת ומהממשלה, וחשוב מכל העלתה משמעותית את שכר המינימום לראשונה אחרי שנים רבות.

 

 מצע העבודה מדבר על הסכם שלום שיכלול שתי מדינות לשני עמים שהגבול ביניהם ייכון במשא ומתן ובכל מקרה יותנה בשמירת ביטחון אזרחי ישראל. המצע כולל גם אמירות צלולות וברורות לגבי המדיניות הכלכלית חברתית, בולטת בה התייחסות נרחבת לגמלאים וותיקים, עובדי קבלן ועובדי חברות כח אדם, עבודה מאורגנת ומניעת הפרטת שירותים חברתיים.

 

 אהוד ברק, העומד בראש המפלגה, למרות ההסתייגויות שכבר הוזכרו, הוא מנהיג מנוסה, שעמד במבחנים לא מעטים ולאחרונה דומה שהבין את חשיבותה של כלכלת תעסוקה מלאה לבניית חברה מתוקנת ואף לביסוס חברתי של הסכם שלום.

 

אני קורא  לחברים לבחור בעבודה, לא כאקט של הצבעה  עדרית שבטית ואוטומטית, אלא הצבעה שקולה מתוך בחינת האפשרויות והכרעה רציונאלית למען מדינה וחברה שנרצה ונתגאה לחיות בה לצד שכנינו.

 

הכותב הוא חבר רביבים


נכתב בתאריך
1/2/2009הרשמה לניוזלטר שלנו