עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

דיווח על יום העיון ב-15.12.08: המשבר הכלכלי בעולם ובישראל - היבטים תיאורטיים, רעיוניים ופוליטיים

דיווח על יום העיון: המשבר הכלכלי בעולם ובישראל - היבטים תיאורטיים, רעיוניים ופוליטיים

 

טלפון:  03-6925418

פקס:03-6925417

shitufi@tkz.co.il

 

22.12.2008

 

כתב: אלישע שפירא

 

תמונות מיום העיון בסוף הכתבה

 

המצגות שהוצגו ביום העיון:
הקיבוצים בימי המשבר הנוכחי - גיורא פורמן
חלום הניאוליברליזם ושברו - ד"ר ארנון פורטוגלי
חלום הניאו-ליברליזם ושברו, אמנון פורטוגלי, כלכליסט, 23.12.08,

 

ביום שני 15.12 התקיים בבית התנועה הקיבוצית יום עיון ביוזמת הברית השיתופית, התארגנות של הקיבוצים השיתופיים והקבוצות השיתופיות המשימתיות, יחד עם המטה הסוציאל דמוקרטי שהחל לפעול לאחרונה. ביום העיון השתתפו כמאתיים איש, רובם צעירים מתנועות הבוגרים של תנועות הנוער. על רקע ריבוי המאמרים וההתבטאויות בנושא המשבר מעל במות ובפורומים שונים, היה זה יום העיון יוצא דופן בהיקפו ובעומק ההתייחסות לגורמי המשבר, השלכותיו וכיווני היציאה מהמשבר. יום העיון התחלק לשלושה מושבים כאשר המושב הראשון הוקדש לסיבות להתפתחות המשבר, המושב השני עסק בהיבטים החברתיים של המשבר והמושב השלישי הוקדש לשאלה לאן נרצה לצאת מהמשבר.

 

את המושב הראשון פתח פרופ' אריה ארנון מאוניברסיטת באר שבע, שתיאר את צמיחתה של בועת האשראי למשכנתאות ואת הבועה של המסחר השניוני שניפחו הבנקים למשכנתאות והחברות לביטוח אשראי. פרופ' ארנון הוסיף כי בעוד אנשי המשק והפוליטיקאים בארה"ב ובמדינות העולם הגיבו למשבר ושינו את דפוסי החשיבה והפעולה שלהם, אצלנו בישראל ממשיכים אנשי האוצר לנהוג כאילו מדובר בעוד משבר מחזורי רגיל. כך גם לא נוצרה עדיין חשיבה כלכלית חדשה באקדמיה.

 

רן רביב (תמוז) תיאר את המחלוקת ההיסטורית בין קיינס למילטון פרידמן וטען כי יש לחזור היום לרעיונות של קיינס. רן הדגיש את עמדתו של קיינס לגבי חשיבותה של המערכת הפוליטית שלה הכוח לבצע את המדיניות.

 

יאיר רביב (המחנות העולים) התמקד בהסכמי "ברטון-וודס" להסדרת שערי המטבעות בעולם, שהביאו לצמיחה מרשימה בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה, עד לפירוקם בשנות השבעים של המאה הקודמת, בהשפעתם של כלכלנים ומדינאים ניאו-ליברליים. יאיר הסביר את הצורך בהסכמים חדשים ובמוסדות בין לאומיים לפיקוח ויישום ההסדרים.

 

את המושב השני פתח דני זמיר (המכון לחקר הקיבוץ) שתיאר את ההלם שירד על "המומחים" עם פרוץ המשבר אותו דימה לרעידת אדמה. לדעתו חשוב לדון בפירוש המשבר כדי להבינו וכדי לגבש מדיניות חדשה ליציאה מהמשבר. חשוב גם להבהיר לעצמנו מה תהיה בעינינו הצלחה, אותה הגדיר כהבטחת רווחה ברת קיימא לאורך זמן ויצירת חוסן חברתי. לגבי הקיבוצים שאל דני עד כמה מוכנים החברים להתאמץ למען הכלל, מול הנטייה המונחת ביסוד המשבר הכללי - להתאמץ רק למען עצמם.

 

אמנון פורטוגלי (אוניברסיטת תל אביב) תיאר את התפתחות המשק האמריקאי בהשפעת התפיסה הניאו ליברלית. שהתבטאה בשלושה מאפיינים:

1.     הקפאת שכר העובדים בעשורים האחרונים והחלשתם.

2.     שוק חופשי ללא פיקוח.

3.     קידוש ההפרטה.

לדעתו יש להעדיף היום את התמיכה במשקי הבית, על פני התמיכה בבנקים ובתאגידים הענקיים, שבלעו כבר מיליארדים כמו ל"חור שחור", במקום מדיניות סעד לכלל האזרחים, מעניקות הממשלות סעד לטייקונים ולתאגידי הענק.

 

פרופ' דני גוטווין (אוניברסיטת חיפה) דיבר על אי השוויון כמרכיב מרכזי במשבר והזכיר את ספרה של הכלכלנית אסתר אלכסנדר ז"ל: כוח השוויון בכלכלה, ואת המחקר שנערך במרכז חזן שהראה מתאם חיובי, בשישים מדינות שנחקרו, בין רמת השוויון לצמיחה הכלכלית. דני הציע לחולל שינוי בספה ובהתנהלות, ולבסס חברת רווחה שוויונית, במשטר סוציאל דמוקרטי, כדרך מרכזית ליציאה מהמשבר.

 

המושב השלישי שהוקדש לכיווני היציאה מהמשבר החל בדבריו של פרופ' אבישי ברוורמן שתיאר את המציאות הישראלית ואת הצורך לשנות את מבנה השלטון כך שנשתחרר מהחנק של הבירוקרטיה. הוא התחשבן עם ממשלות ישראל שקיצצו את תקציבי החינוך וההשכלה ופגעו בהון האנושי, המשאב היותר חשוב שלנו. לדבריו עדיין לא הפנימו אצלנו את ממדי המשבר ועדיין לא מוכנים לפעול בהיקפיים ובעוצמה כפי שכבר פועלות מדינות אחרות. אבישי הסביר למה לא אפשר לקיים דיון בועדת הכספים של הכנסת כול עוד לא הסכים האוצר לדון על רשת ביטחון לפנסיה ולחיסכון. לדבריו התוכנית שהוגשה לוועדה ולממשלה אינה מספקת, אך היא לפחות התחלה בכיוון הנכון.

 

גיורא פורמן (מעברות) דיבר על הקיבוצים בתקופת המשבר הנוכחי. הוא הגדיר את התהליכים ואת הצורך לקבל החלטות בתנאי אי ודאות ואי יציבות, שהן המצב הנתון היום. בהנחה שאיננו עומדים בפני בחירה בין קצוות, סוציאליזם קומוניסטי או קפיטליזם ניאו ליברלי קיצוני, שאל גיורא איזה קפיטליזם נרצה והשיב כי נרצה משטר שיקיים אחריות לאשראי, אחריות לתעסוקה, הבטחת החסכונות, רגולציה חכמה ושינוי מבני שיאפשר צמיחת קואופרציה, כפי שהדבר מתרחש במדינות מפותחות רבות.

לגבי הקיבוצים הציע גיורא לחזק את המערכות המשותפות, בקיבוצים ובאזורים, לעודד גיוון תעסוקות ולהימנע בהתמקדות בגזרה צרה.

 

אלדד שלם (מעברות) סיים את יום העיון בהתייחסות להבדל בין ראיית הפרט כיישות אטומיסטית נפרדת, לבין ראיית הפרטים כמקיימים דיאלוג מתמשך עם הכלל. לדעתו גם ואולי דווקא בתקופת משבר יש יתרון לשיטה השיתופית בהתמודדות עם הצרכים של התקופה. לדעתו המשבר מעמיד אותנו בבחירה בין דמוקרטיזציה, ניהול משתף וטיפוח מודלים של קהילות שיתופיות, לבין דיקטטורה של "האיש החזק" או הארגון החזק, כפי שקרה כבר בהיסטוריה.

 

בסוף כל מושב התקיים דיון בו השתתף הקהל בשאלות והתייחסויות לדברי המרצים.    

         נכתב בתאריך
22/12/2008הרשמה לניוזלטר שלנו