עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

האח הגדול והעיתונאי הקטן - סיקור העיתונות את "האח הגדול" ואת העצרת "למען תרבות אחרת"

האח הגדול והעיתונאי הקטן - מעניין להשוות בין הלהיטות שבה סיקרה העיתונות את "האח הגדול" לבין יחסה הרפה לעצרת הגדולה "למען תרבות אחרת"

 

מאת אלעד ליפשיץ – 21.12.2008

 

הכותב הוא חבר בקבוצות הבחירה של המחנות העולים

 

מהראשון לספטמבר, כששודרה התוכנית הראשונה של "האח הגדול", נכנסו העיתונאים לאקסטזה.

אין ספק כי הסיקור חרג מהגבולות המוכרים לנו סביב תוכניות טלוויזיה. העיתונאים כולם נהו אחרי אנשי יחסי הציבור של התוכנית והרייטינג, סיפרו כמה היא בזויה או כמה היא מעניינת, ובעיקר דיברו עליה. והעיתונאים יודעים שלא משנה מה אתה כותב על משהו - העיקר שתכתוב. והרייטינג של התוכנית אכן עלה משבוע לשבוע - בסיוע עיתונאי הבידור, טורי הדעות ושאר כותבים.

 

הגדיל לעשות "הארץ",  שפרסם במהלך שלושת חודשי השידור של התוכנית למעלה מ-70 כתבות, סקירות ומאמרים על התוכנית - עוד לפני תוכנית הגמר! מדובר על ממוצע של כתבה אחת ליום חול - יותר ממה שקיבל כל נושא אחר באותה תקופה.

הדבר כמובן מעצים את מגמת בידוריזציה של העיתון שמגדיל את התמונות על שעריו, נמצא בהליכים להפוך לטבלואיד, ומנפח את הכותרות על-חשבון המלל.

***

כדי לבחון את יחס התקשורת לתוכנית נבדוק את אופן הסיקור של עצרת "למען תרבות אחרת":

בשבוע שעבר הודיעה תנועת "גרעיני אומנויות" על עצרת תחת הכותרת "למען תרבות אחרת". הידיעה פורסמה בכלי תקשורת שונים, וקיבלה התייחסות נרחבת באופן יחסי. לכך עזרה העובדה שארגון אמ"י נרתם ותמך בעצרת ובמסריה.

 

(תנועת "גרעיני אומנויות" היא תנועה חדשה שקמה לפני מספר שנים ע"י צעירים ששמו לעצמם כמטרה את שינוי החברה הישראלית דרך התרבות שלה - שלנו.

התנועה פרוסה היום ברחבי הארץ, מחנכת מאות בני-נוער, מוציאה גרעינים לנח"ל הממשיכים את הפעילות גם לאחר הצבא ועוסקים בתחומי התרבות והאמנות.)

 

אבל העיתונאים לא התעניינו במסרים של ההפגנה. הם הציבו את העצרת אל מול "האח הגדול" ועסקו רק בהתייחסות שלה לתוכנית (העצרת נקבעה לזמן שידור תוכנית הגמר). הם בחרו להעמיד את  שני הדברים אלה מול אלה - כי כך הרבה יותר קל להשוות...

ברוב המקרים התעלמו הכותבים מהאמירה המרכזית של מארגני העצרת - הבעיה היא התרבות שלנו כיום, "כשתאוות הפרסום היא 'היפה'; כשהתוכן הרדוד הוא 'הטוב'; כשהאלימות והיצרים הם 'המוסר'" (מתוך המודעה לעצרת).

 

הגדיל לעשות עמנואל רוזן בתוכנית "תיק תקשורת" שבה יצא באופן ציני נגד העצרת ואמר שהמאבק יצליח "רק אם יהיה פרופורציונאלי, ולא ידרוש הדחה מוחלטת מהווילה".

רוזן בעצמו חטא בשטחיות שהוא יוצא נגדה - הוא כנראה לא טרח לקרוא שום דבר על ההפגנה והסתפק בכותרות הכתבות שעסקו בכך. הוא לא התעניין באתר העצרת מה המסרים של העצרת ומה היא באה להגיד.

***

גם ראיון של אורן וייגנפלד עם דן תורן נסב כולו סביב הריאליטי, תורן ניסה להגיד אמירות כלליות בעד תרבות אחרת ולא רק נגד הריאליטי בעוד וייגנפלד מתפלא על הדברים וחוזר לשאלות על האח הגדול ותוכניות המציאות למיניהן.

גם הסיקורים הכתובים לא התייחסו בצורה מיוחדת לעצרת - הם ציטטו את ההודעה לתקשורת כמעט באופן זהה, בלא שום אמירה בעד או נגד העצרת.

 

העיתונאים הראו כי הביקורת של מארגני העצרת לא פוסחת גם עליהם - "התוכן הרדוד הוא הטוב". יש לציין כי רוב העיתונאים לא יצאו כנגד התוכנית כך שאין ביקורת על סתירות בין האמירות שלהם, אבל בערב, כשהם חוזרים הביתה, כדאי שישאלו את עצמם על חלקם ביצירת תרבות ריקה, כזו שמקדשת את היחיד ואת התחרות. וכדאי גם שיבדקו מה הקשר לדו"ח הפערים החברתיים וליצירת המצב התעסוקתי של העיתונאים.


נכתב בתאריך
21/12/2008הרשמה לניוזלטר שלנו