עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בבחירות הקרובות, צריך יהיה להסתפק, לצערנו, בסיכוי הקלוש להגיע ל"גוש חוסם" שימנע הקמת ממשלת ימין שמרנית

קרב בלימה - עדיין לא הבשילו התנאים למהפך פוליטי שיביא להקמתה של ממשלת שינוי חברתי ומדיני. בבחירות הקרובות, צריך יהיה להסתפק, לצערנו, בסיכוי הקלוש להגיע ל"גוש חוסם" שימנע הקמת ממשלת ימין שמרנית

מאת אלישע שפירא - 9.12.2008

 

לאחר שאמרנו משבר פיננסי-כלכלי עולמי, ולאחר שהבנו שאיש לא השכיל לחזותו ואיש אינו מבין באמת את המנגנונים שהביאו להתפרצותו דווקא עכשיו, ראוי ונחוץ לשאול לאן נרצה  לצאת מהמשבר. באיזו חברה אנושית נרצה לחיות בעתיד ואיך נכון לבנות את כלכלתה. לא כחוזי עתידות ולא כמתנבאים עלינו להשיב על השאלה, אלא כמי שרוצים לעצב את עתידם.

 

עלינו לומר זאת בדרך של הצבת מטרות וקביעת יעדים למאבק. אנחנו אמורים להשיב על שאלות אלו כבחירה בין חלופות קיימות וחלופות שיש להגות וליצור אותן. איננו רוצים להסתפק בתיאור המציאות לאחר התהוותה. לשם כך עלינו להתייצב בזירה הפוליטית. אנחנו חייבים לעשות זאת מתוך חתירה לשינוי השפה, המושגים ותרבות הדיון, כמתחייב מידיעתנו ומהיכרותנו את דלות השיח הפוליטי. אנחנו צריכים לעשות זאת למרות הידיעה שלרוב הפוליטיקאים (כמו רוב הכלכלנים) אין כלים מתאימים כדי לשרטט תמונת עתיד חלופית.

 

***

המשבר העולמי "תפס" אותנו בישראל בתחילתה של מערכת בחירות, או שמערכת הבחירות "נפלה" במקרה על המשבר. לכאורה זו ההזדמנות לחולל שינוי משמעותי. אמרתי לכאורה, היות ואיש אינו מאמין באמת ב"שינוי כיוון עכשיו". איש לא יופתע מהעובדה, הפרדוקסאלית לכאורה, כי על רקע משבר הקפיטאליזם השמרני בעולם, תיבחר בישראל ממשלה ימנית שמרנית, בהנהגתו של נתניהו, המוכר כניאו-ליברל שמרן. מי שכל עשייתו הכלכלית מושפעת מדבקות באידיאולוגיה ניאו ליברלית שמרנית. מי שצבר "קבלות", כאשר בהיותו שר האוצר העביר ודרדר את קרנות הפנסיה וקופות הגמל אל המדרון החלקלק של שוק ההון הקפריזי. מי שנאבק על הוצאת הממשלה ממרבית מחויבויותיה לספק שירותים לציבור. מי שפעל כדי להפריט את כל מה שזז, בשם אותה אידיאולוגיה שמרנית. האיש הזה ייהנה בבחירות הקרובות (כנראה) מתמיכתם של רבים מקורבנות מדיניותו.

 

 האמת צריכה להיאמר: לשילוב של שמרנות חברתית כלכלית, יחד עם שמרנות מדינית,  ימנית לאומנית, יש רייטינג גואה בישראל של היום. על כך עוד יכתבו בוודאי מחקרים רבים בעתיד. יתכן שזהו הקצב המיוחד של ההיסטוריה והפיגור המובנה של התודעה האנושית אחר התהליכים המתרחשים במציאות. כך לדוגמא המהפך הפוליטי בשנות השבעים (של המאה הקודמת) לא התרחש בבחירות הסמוכות למלחמת יום כיפור, העקובה מדם והטראומטית. הוא התרחש מספר שנים מאוחר יותר כאשר הליכוד עלה לשלטון.

***

כך גם היום, עדיין לא הבשילו התנאים למהפך פוליטי שיביא להקמתה של ממשלת שינוי חברתי ומדיני. בבחירות הקרובות, צריך יהיה להסתפק, לצערנו, בסיכוי הקלוש להגיע ל"גוש חוסם" שימנע הקמתה של ממשלת ימין שמרנית. גוש חוסם כזה יוכל להיבנות מצירוף של "העבודה", "קדימה", "מרצ" והרשימות הערביות. גוש כזה עדיף על האלטרנטיבות, למרות חולשותיו, היותו בלתי הומוגני ותלוי בחסדיהם של "עריקים" פוטנציאליים שברגע האמת עשויים לחצות את הקווים. כדי למצות את הסיכוי הדל להיווצרותו של גוש חוסם כזה, על מפלגות המרכז-שמאל לחדול מלעסוק בעצמן ולחדול מלהלום זו בזו. עליהן להתרכז בחשיפת דרכו של נתניהו ולהציג את מופרכות מדיניות הליכוד ולווייניו. לחשוף את הקיבעון, השמרנות וחוסר הרלוונטיות, החברתית-כלכלית והמדינית של דרכם.   

***

כדי שהשינוי המיוחל יתחולל נחוצה התארגנות חברתית פוליטית חדשה, שתצליח לחרוג מהמעגלים המסורתיים של השמאל. צריך להגיע לאוכלוסיות מגוונות ורחבות, אלה ש"השיטה" פגעה ופוגעת בהם. ביניהם "מעמד הביניים" הנשחק, "העניים החדשים", הצעירים, חברי תנועות הנוער, המורים, אנשי החרושת, החקלאים, האקדמאים, עובדי הכפיים, הגמלאים ורבים רבים נוספים, מכל שכבות הציבור. נחוצה התארגנות סוציאל דמוקרטית אמינה, שתלכד, תראה דרך, תלהיב את הדמיון ותיטע תקווה בלבבות. כל אחד מהגופים והמפלגות הקיימות היום, אלו המאמינים ומחויבים לדרך הסוציאל דמוקרטית ולפשרה המדינית, יתקשו לחולל את המהלך הגדול.

 

 בין שהדבר נובע ממהותם של הגופים והמפלגות ובין שהוא בבחינת תדמית שדבקה בהם, נראה שנחוצה התארגנות פוליטית חדשה כדי שהדבר יקרה. התארגנות פוליטית חדשה שתביא אליה את כל הנפגעים והמאוכזבים מהקפיטליזם השמרני. את אלה שידעו גם בעבר לבקר את אשליית "הסדר החברתי" המושתת על הדומיננטיות של "כוחות השוק". את הרבים שייפתחו לחשיבה חברתית כלכלית חדשה בעקבות המשבר ("המפץ הגדול") ואת אלה שרוצים בפשרה מדינית.

 

 כדי לחולל מהלך גדול אין די באכזבה מהקיים. נחוצה תקווה, אמונה, תוכנית ומנהיגות נחושה וסוחפת. למען כל אלה יש לחשוב ולהיערך מתוך ראיה לטווח ארוך, מעבר ללוח הזמנים של הבחירות הקרובות. יש לפעול ליצירתה וכינונה של ישות סוציאל דמוקרטית חדשה, כזו שיהיה בכוחה לשנות את המפה החברתית והפוליטית בישראל לקראת הבחירות הבאות. 

 

למאמרים של אלישע שפירא

נכתב בתאריך
9/12/2008הרשמה לניוזלטר שלנו