עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

המשבר הכלכלי העולמי חשף את כשלי הניאו ליברליזם ואת חיוניותה של התפיסה הסוציאל דמוקרטית

סוציאל הדמוקרטיה שלי - המשבר הכלכלי העולמי חשף את כשלי הניאו ליברליזם ואת חיוניותה של התפיסה הסוציאל דמוקרטית ששלטה בישראל עד לפני שלושים שנה

מאת ח"כ קולט אביטל - 27.11.2008

 

המשבר הכלכלי שפקד את העולם חשף את כשלי ההשקפה הניאו-ליבראלית הקיצונית, האוסרת על המשטר להתערב בכוחות, מתוך אמונה, דתית-משיחית כמעט, שבכוחו של גורם עלום כלשהו ("היד הנעלמה" כדבריהם) להתגבר על כשלי השוק השונים ולדאוג לרווחתה הכוללת של החברה.

 

היום, כאשר גופים פיננסיים ענקיים קורסים, פונים אותם חסידי "היד הנעלמה" אל הממשלות בבקשה להציל את הכלכלה הקורסת באמצעות כספי הציבור. כך, לאחר ששיקעו את הכלכלה הגלובלית במשבר איום פונים הניאו-ליברלים אל המדינה – זו שהוצגה על ידם כבלתי יעילה, מסורבלת וטיפשה – בבקשת הצלה, כדי לחלצם מקריסה מוחלטת.

 

על רקע משבר זה, מצהירים בימים אלה פוליטיקאים רבים על "הסוציאל-דמוקרטיות" שלהם. אין ספק, הפריחה המחודשת של תפיסה זו היא חיובית בעייני וברצוני להצביע על מספר נקודות המהוות את עיקרי סוציאל הדמוקרטיה כפי שאני רואה אותה.

 

1.      צמצום פערים - מדינת ישראל ממוקמת במקום ה-63 והלא מחמיא במדד ג'יני - מדד אי השוויון בשכר - שפורסם בדו"ח האו"ם על פיתוח אנושי, המתייחס ל- 2007-2008. במדידה הבאה, שתושפע ישירות מהמשבר הכלכלי, סביר שישראל תהיה במקום גרוע יותר. לא צריך להיות כלכלן כדי להבין את השפעתם ההרסנית של פערים חברתיים  עמוקים  במדינה כשלנו, המכילה ערב רב של עדות, דתות וטעמים. אני מאמינה כי על המדינה להתערב ישירות בנושא זה על ידי פיתוח, העדפה ותמיכה באוכלוסיות מוחלשות, כדי לקדמן ובכך לצמצם את הפערים בין העשירים לעניים.  

2.      עוני - נתוני הביטוח הלאומי מגלים כי כל אדם חמישי במדינת ישראל – מתוכם 800 אלף ילדים - נמצא מתחת לקו העוני. כלומר, חמישית מאוכלוסיית ישראל גדלה ענייה וגוררת אחריה דור נוסף של עניים עוד יותר. לפיכך, על המדינה להציב את הטיפול בעוני והשלכותיו במקום מרכזי יותר בסדר העדיפויות ולא להתייחס לעוני כתופעות לוואי זניחה של שיטה כלכלית כזו או אחרת.

  1. ערבות הדדית - האינדיווידואליזם הקיצוני אותו מטפחת הכלכלה הניאו-ליברלית, הוא אחד מהחוליים המרכזיים של השקפה זו. משום כך, טיפוח אידיאל הערבות הדדית הינו המשימה המרכזית עבור כל אדם המכנה את עצמו "סוציאל דמוקרט". עד שנת 1973 הייתה מדינת ישראל המדינה השוויונית ביותר בעולם המערבי ויש לחתור לחזרה למצב זה. פריסת רשת ביטחון סוציאלי, שתבטיח את רווחתם של כל התושבים, וחלוקה שוויונית יותר של העושר וההכנסות, תשפר את תחושתם ומצבם של אזרחי המדינה.

 לאור המשבר הכלכלי הנוכחי, ובעיקר נוכח המשבר בקרנות הפנסיה, צפוי כי הבחירות הקרובות יציבו בראש סדר היום את הנושאים החברתיים והכלכליים. לצערי, השיח הפוליטי הישראלי לא מאפשר בדרך כלל דיון אידיאולוגי על מהות וערכים. התקשורת, ולעתים גם הפוליטיקאים, מעדיפים לעסוק בסוגיות פרסונאליות ומשניות. אני מקווה כי מסמך זה יהווה את תחילתו של דיון רציני בנושאים שייקבעו את עתידה של מדינת ישראל.


נכתב בתאריך
27/11/2008הרשמה לניוזלטר שלנו