עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

גול עצמי - מדוע המטה השיתופי משתף פעולה עם "מרכז הדרכה להתחדשות", המנוגדת לתפיסתו?

גול עצמי - מדוע המטה השיתופי משתף פעולה עם "מרכז הדרכה להתחדשות", הגובה 285 ₪ על יום עיון של ארבע שעות ומפיץ תורה המנוגדת לתפיסת המטה?

מאת יזהר בן נחום - 23.11.2008

 

 

ב-6.11.08 קיבלתי דואר אלקטרוני ממריו טויב מהמטה השיתופי, ובו הזמנה ליום עיון שמארגן "מרכז הדרכה להתחדשות" בנושא "פנסיית המטרה". לדעתי, הפניה כזו מנוגדת למטרות קיומו של המטה השיתופי. להלן אנסה להסביר מדוע.

 

הגוף הנקרא "מרכז הדרכה להתחדשות" הוא כתם שהמטה השיתופי חייב להתנער ממנו. מדובר בחברה פרטית, רודפת בצע, שגובה מחירים שערורייתיים עבור ימי העיון שהיא מארגנת. אין שום סיבה בעולם לשלם 285 ₪ תמורת יום עיון של ארבע שעות ואסור למטה השיתופי לשתף פעולה עם מי שגובה סכומים כאלה.

 

מי שמכנה את גברי "מר גברי ברגיל" מעיד על המרחק התרבותי והערכי בינו לבין התנועה הקיבוצית בכלל והזרם השיתופי בפרט, אבל הבעיה העיקרית היא תכניו של יום העיון שבו מדובר והמסר הערכי העולה מהם. כדי לספר לבעלי תפקידים בקיבוצים שחרפת היחס לוותיקים בחלק מהקיבוצים היא עניין לכלכלנים, משפטנים ורואי חשבון, אין צורך במטה השיתופי. בקיבוץ שלי, בית קמה, הוותיקים לא מקבלים פנסיה. הם מקבלים תקציב והוא מספיק להם, בין השאר משום שבית קמה הוא עדיין קיבוץ שיתופי.

 

 בעיית היחס לוותיקים בחלק מהקיבוצים איננה קשורה ל"היבטים חשבונאיים", "מודלים תפעוליים חדשניים", או "הבעיה האקטוארית", אלא לסדר עדיפויות מעוות, הנובע מכשל מוסרי. זה מה שהמטה השיתופי צריך לומר, במקום לרתום את הדואר האלקטרוני שלו לשירותיהם של רודפי בצע, שמטרותיהם, סגנונם וערכיהם מנוגדים לחלוטין לכל מה שהמטה השיתופי אמור לבטא.

***

מריו טויב מסר בתגובה: אכן טעיתי בשיקול דעת כשהעמדתי את מערך ההפצה של המטה השיתופי לטובת יום עיון זה. מכיוון שביום העיון השתתפו חברים בעלי אוריינטציה שיתופית, כולל כאלה המוכנים לייעץ בהתנדבות באמצעות המטה השיתופי בנושא הפנסיה, חשבתי תחילה שראוי להביא את דברם. בדיעבד, המטרה הזו לא היתה צריכה לקדש את האמצעים.

 

למאמרים של יזהר בן נחום

נכתב בתאריך
23/11/2008הרשמה לניוזלטר שלנו