עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מהנעשה במטה השיתופי - סיכום חודשים ספטמבר-אוקטובר

 

טלפון:  03-6925418

פקס:03-6925417

shitufi@tkz.co.il

 

 

מהנעשה במטה השיתופי

2.11.2008 , ד' חשון, תשס"ט

 

 

התקופה האחרונה הוקדשה לסיכום הפעילות של שנת 2008 ובניית תכנית העבודה והתקציב לשנת 2009. התוכניות אושרו על ידי צוות ההיגוי הרחב של המטה השיתופי והוגשו בקשות לקבלת תקציבים לשתי התנועות. ניתן לצפות בתוכנית המפורטת באתר.

 

הדור הצעיר

בתחילת ספטמבר התקיים יום עיון מוצלח בנושא הצעירים בקיבוצים אליו הגיעו 70 איש. הצורך הרב שזיהינו במפגשים נוספים הביא אותנו לתכנן עוד מפגשים, ממוקדים לנושא הצעירים, שיתקיימו במהלך השנה הקרובה.

הרפסודיה הראשונה סוכמה בהצלחה רבה. למרות ביטולים של הרגע האחרון ממספר קיבוצים, היתה אווירה מצויינת והחבר'ה הביעו רצון למפגשים ופעילויות משותפות נוספות. הוקם פורום צעירים אשר יפגש אחת לחודש/חודשיים ומטרתו לאפשר חשיבה משותפת על דרכי פעולה ליצירת מפגשים בין צעירים מהקיבוצים השונים ומתן מענה על צרכים שונים שעולים מהשטח. במקביל נבדקת האפשרות לקיים סדנת צעירים שתכלול יומיים של מפגש בין צעירים מקיבוצים להרחבת החשיבה על עשייה משותפת ועל הנחלת ערכים לצעירי הקיבוצים.

 

חינוך

החודש האחרון היה חודש של התארגנות חשובה עבור צוות החינוך של המטה. לצוות הצטרפו לאורה מילוא מגרעין רוח של השוה"צ כפעילת שטח בצפון ויאיר קורן מגרעין נמרוד של השוה"צ כמרכז תחום הקיבוצים בפרדס. זה הזמן לברך את שניהם על כניסתם לעבודה ולאחל להם ולנו עבודה משמעותית ופוריה. בימים אלה עסוק צוות החינוך בהכנה ובגיבוש תוכנית העבודה והתקציב לשנת 2009 לקראת הדיון האסטרטגי שיתקיים במזכירות המטה השיתופי. במהלך חודש נובמבר תצא חוברת הדרכה נוספת של שווים שתעסוק בקבוצה החינוכית, בדמוקרטיה, ברצח רבין ובחגים.

 

מפגשים ופורומים אזוריים

בתחילת חודש אוקטובר קיימנו כינוס בסינמטק שדרות בנושא שותפות מתוך ענווה- דרכים לבניית שותפויות לשינוי פני החברה הישראלית. הגיעו כ-80 איש כאשר אחד ההבטים המעניינים והבולטים בכינוס היה מגוון האנשים שהגיעו אליו- דתיים וחילוניים, מהקיבוץ ומהעיר, מהתנועה, משדרות, מישובי האזור, מהגרעינים התורניים הפועלים בשדרות ובערד, מהגרעינים המשימתיים ברחבי הארץ של התנועה הקיבוצית ומהמטה השיתופי. כולם הגיעו לדון באופן בו ניתן לעשות שינוי אמיתי בחברה הישראלית.

בנוסף קיימנו פורומים בנושא קליטה לחברות, בעין שמר ובשדה בוקר. הצגנו את ההגיון העומד מאחורי ההחלטה לקלוט לחברות בלבד ולהמנע מאימוץ שיטות אחרות. המפגשים התמקדו בקליטת חברים לחברות מלאה במטרה להבטיח את המשך קיומו של הקיבוץ השיתופי על ידי גידול אוכלוסיית החברים היכולים לתרום בשלוש רמות עיקריות: כתורמים אקטיביים, כתורמים לפרנסת הקיבוץ ולהגדלת מקורות ההכנסה וכתורמים פסיביים בהוזלת עלויות.

 

 

קורסים

אנו נמצאים בשיאה של ההרשמה לקורס המנהלים והמזכירים בקיבוצים. הקורס יפתח ביום שלישי 2.12.2008. למעוניינים: נותרו מספר מקומות, מהרו להרשם. במקביל נמשכות ההכנות לקורס המתקדם למנהלים ודירקטורים שיפתח בחודש פברואר 2009. לשמחתנו כבר יש נרשמים ומתעניינים, עוד לפני שפרסמנו. פרטים נוספים בקרוב.

 

ימי עיון

"מתבשלים" שני ימי עיון:

  • יום עיון על זרמי עומק בקיבוצים השיתופיים, אשר בתחילתו יוצגו ממצאי הסקר שנערך על ידי המכון לחקר הקיבוץ של אוניברסיטת חיפה. ולאחר מכן יתקיימו חוגי דיון על כיווני הפעולה הרצויים של המטה השיתופי.
  • יום עיון על ההיבטים התאורטיים והרעיוניים של המשבר הכלכלי- המטה השיתופי יזם קיום של יום עיון להתארגנות הקיבוצים לקראת שנת 2009 עקב המצב הכללי בארץ ובעולם, מתוך כוונה לגייס את שתי התנועות לשיתוף פעולה באותו אירוע. לצערנו החליטה כל תנועה (הקיבוץ הדתי והתק"ץ) לקיים יום התארגנות בנפרד, לכן הודענו על דחיית יום העיון למועד מאוחר יותר. יום העיון יתקיים ב- 17.12.2008 ובו נעסוק בהיבטים האידיאולוגים של המשבר והאלטרנטיבות לשינוי והתחזקות.

 

ברית שיתופית

התקיימו שתי פגישות של הצוות המוביל של הברית השיתופית. הצוות עסק בשני נושאים מרכזיים:

1.      המצב שנוצר בחנתון וכיוונים אפשריים של עבודה משותפת לטיפול בנושא.

2.      המשבר הכלכלי - תפקידה של הברית השיתופית בהצגת דרכה ובהובלת אמירה אחרת על המצב הקיים.

 

תקשורת

הקמנו צוות מצומצם לבניית אסטרטגיה תקשורתית למטה השיתופי. הצוות מסתמך בעיקר על סקר "זרמי עומק בקיבוצים השיתופיים", שנערך על ידי המכון לחקר הקיבוץ של אוניברסיטת חיפה, לקביעת מסרים מרכזיים וקהלי היעד. קבוצת הגיל הצעירה הוגדרה כקהל יעד מרכזי ואנחנו עוסקים בבניית כלים נוספים דרכם נוכל להגיע לצעירים בקיבוצים ולחזק את תפיסותיהם לגבי החיים בקיבוץ.

 

המשך פעילות פורה לכולנו, צוות המטה השיתופי

אלישע שפירא, מריו טויב, חי יום טוב ברוכי,  אלי ברמן, עירית גילה, אלדד שלם, דורון נדיב, אורי אופיר, רונית מינקר

 

 

הירשם לקבלת עדכונים באימייל

נכתב בתאריך
3/11/2008הרשמה לניוזלטר שלנו