עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סמן של עקביות שלילית - אלי ישי איננו תומך במו"מ עם גורם שבכוונתו, או ביכולתו, להביא להסכם. אצלו המו"מ הוא מטרה, לא אמצעי תכליתי להשגת שלום

סמן של עקביות שלילית - אלי ישי איננו תומך במו"מ עם גורם שבכוונתו, או ביכולתו, להביא להסכם. אצלו המו"מ הוא מטרה, לא אמצעי  תכליתי להשגת שלום.

מאת: מיכה אשחר

 

יו"ר ש"ס, השר אלי ישי טען כי " השיחות עם סוריה מעניקות לגיטימציה לציר הרשע", לא פחות.

ובכן, זהו אותו אלי ישי שטען יותר מפעם אחת, כי יש לפתוח במו"מ ישיר ופומבי עם חמאס, לא פחות. פעמים אחדות היה זה בשם הצורך לשחרר את החייל החטוף גלעד שליט. פעמים אחרות זה היה בשם הרצון להפסיק את ירי הקסאמים. יש להדגיש כי הפיכתו של המו"מ לפומבי, היא בגדר מהלך מדיני שמחליש מאוד את הרשות הפלסטינית ומעניק לחמאס עמדה שאין לו היום, גם לא בקירוב.

אותו אלי ישי – שימו לב – קרא גם להפסיק את השיחות עם אבו-מאזן. בהזדמנויות אלה הוא השתמש בנימוק של פיגוע.

הוא הצהיר כי בכוונתו להניע מהלך לבניית שכונה יהודית חדשה במזרח ירושלים. על זה הוא אמר, כי אם הפלסטינים רוצים להפסיק את השיחות בגלל הבנייה, אז טוב שכך. טוב שיפסיקו את השיחות.

אני מבין מזה כמה דברים אחרים ממה שאולי רצה ישי שאני אבין:

1.      אין קשר בין תוכן הדברים לבין הכוונה. יש קשר בין האימפקט, או התוצאה של הדברים שנאמרים, לבין הכוונה. הנימוקים, אינם רלוונטיים למסקנות. יש פיגוע או קסאם? אז צריך לדבר עם חמאס. יש פיגוע או קסאם? אז צריך להפסיק לדבר עם אבו-מאזן. זה הדבר העקבי באמת, בדברים שאלי ישי מכוון אליהם.

 

2.      אלי ישי איננו תומך במו"מ עם גורם שבכוונתו, או ביכולתו, להביא להסכם. הוא נצמד למתכונת המו"מ שהתנהל מול ערפאת: משא- ומתן על הפסקת אש – תוך כדי הספקת אש. מו"מ כמטרה, לא כאמצעי תכליתי להשגת שלום.

כמה מהדורות של "אלי ישי" אנחנו נאלצים להכיל, כשאנחנו מנסים לעקוב אחרי ארגומנטציה פוליטית? בואו ננסה ללמוד מזה משהו. בואו ננסה לעקוב אחרי האימפקט של הדברים, ולא רק אחרי הקשר הרופף בין הנימוקים לבין המסקנות.

 

למאמרים של מיכה אשחר

נכתב בתאריך
2/11/2008הרשמה לניוזלטר שלנו