עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שותפות מתוך ענווה - דרכים לבניית שותפויות לשינוי פני החברה הישראלית - סיכום הכינוס בסינמטק שדרות ב-6.10.08
שותפות מתוך ענווה - סיכום הכינוס בסינמטק שדרות ב-6.10.08

טלפון:  03-6925418

פקס:03-6925417

shitufi@tkz.co.il

19.10.2008

 

דרכים לבניית שותפויות לשינוי פני החברה הישראלית

רונית מינקר

 

בשבוע שעבר התקיים כינוס בסינמטק שדרות בנושא שותפות מתוך ענווה - דרכים לבניית שותפויות לשינוי פני החברה הישראלית. את הכינוס אירגן המטה השיתופי בתנועה הקיבוצית ואחד ההבטים המעניינים והבולטים בכינוס היה מגוון האנשים שהגיעו אליו - דתיים וחילוניים, מהקיבוץ ומהעיר ומרקעים שונים. כולם הגיעו לדון באופן בו ניתן לעשות שינוי אמיתי בחברה הישראלית. הגיעו כ-80 איש, מהתנועה, משדרות, מיישובי האזור, מהגרעינים התורניים הפועלים בשדרות ובערד, מהגרעינים המשימתיים ברחבי הארץ של התנועה הקיבוצית ומהמטה השיתופי.

 

אלישע שפירא, מרכז המטה השיתופי, פתח את הכינוס ותיאר את השותפות כאחד האתגרים הגדולים בחיי כולנו: בילדותנו אנחנו מחפשים שותפויות למשחק וללימודים, כאנשים בוגרים אנחנו מחפשים בן/בת זוג כשותפים לחיים ולמשימות חברתיות. נושא השותפות בתוך הקיבוץ ומחוצה לו מעסיק וימשיך להעסיק אותנו במהלך חיינו כאשר יש לזכור שבכל שותפות כל אחד מביא את נסיונו המצטבר ויודע עד כמה הענווה חשובה כדי לקיים אותה.

 

זוהר אביטן (שדרות), מנהל המכינות בספיר ויו"ר הסינמטק בשדרות דיבר על הנטייה שיש לאנשים לשים את האחר בתוך מסגרת של דימויים וציין את הפער הקיים בין מה שחושבים על החברה לבין מה שהיא באמת.

התדמית של שדרות ושל עיירות פיתוח אחרות היא תדמית של שוכנות מצוקה, של חולשה ונזקקות, דימוי שממשיך להתקיים בחברה הישראלית גם כיום.

אנשים המעוניינים ליצור שותפות אמיתית שתביא לשינוי, לא יכולים לבוא עם חשיבה שהם מעל לחברה אליה הם מגיעים אלא לבוא מתוך אותה ענווה הנחוצה לשותפות מוצלחת. הדרך הנכונה ליצירת שותפות של אמת, לדבריו, היא באמצעות הצטרפות לקהילה מתוך רצון להיות חלק ממנה (כמו הקיבוץ העירוני "מגוון" בשדרות) ולא להגיע מתוך חשיבה שהוא מגיע "לעזור" ושהפתרון אצלו.

הוא דיבר על המקרה המיוחד של מגוון בשדרות וציין שלמרות שהם חיים בשדרות כבר שנים רבות, הם עדיין לא השתלבו לגמרי ונתפסים באופן נפרד משדרות. בנוסף הוא הביע ביקורת על החלטתם להתרחק מהפוליטיקה המקומית כהחלטה בעייתית ברמה הערכית.

מי שרוצה שותפות צריך לבוא כי הוא רוצה לבוא ולא מתוך גישה שצריכים אותו.  

הרב אלישע וישליצקי, ציין את חוזקה של שדרות ואת היכולת של האנשים בשדרות להעניק כוח לאחר. הוא קרא לחברה הישראלית לעשות תיקון גדול בשדרות, בערב יום הכיפורים. דיבר על הצורך לפתח את הקשר בין הקיבוצים לשדרות וליצור הבנה שהקשר הזה הוא קשר מפרה ובונה שמשרת את שני הצדדים. השיתוף לא בא על חשבון אופיה המיוחד של כל חברה או של כל אדם הלוקח בה חלק. אפשר גם להיות ביחד וגם לשמור על הייחוד.

 

את התחושה המיוחדת שנוצרה במפגשים האינטימיים שנערכו לאחר מכן- היה צריך לחוות כדי להבין. בקבוצות קטנות, ישבו באי הכינוס ודיברו על ההיבט האישי של העשייה, על הקשיים, התחושות האישיות וההתלבטויות סביב נושא השותפויות והסולידאריות החברתית- גם כמי שבאים לחברה בניסיון לשפרה וגם כמי שצריכים להסתגל לגילויי סולידאריות כלפיהם. וכך באותה קבוצה ישבו בחור מהגרעין התורני בערד, חברת קיבוץ מגוון, חברת קיבוץ משמר העמק, תושב שדרות וחבר קיבוץ עלומים.

בסיום המפגש, שנערך בקפה יעל בסינמטק שדרות, סיכם דודי נתן (פלמחים) שהנחה את הכינוס, שגם אנשים מרקעים שונים יכולים לעשות יחד בענייני חברתיים ולהוביל לשינוי חברתי ברמה הלאומית. מושגים של שיתוף וענווה משותפים לכולם והם המהווים את הבסיס לעשייה.

 

ברצוני להודות לצוות המארגן: דורי רימון (מגוון), יאיר נוי (עלומים) ודודי נתן (פלמחים – קולות הנגב).

 

מריו טויב - המטה השיתופי

 

הירשם לקבלת עדכונים באימייל

נכתב בתאריך
19/10/2008הרשמה לניוזלטר שלנו