עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

יורים לעצמם ברגליים - הדרישה של תושבי הגולן לקיים משאל עם על מפעל חייהם תהפוך את הדיון על הנושא החשוב לשעשוע בנוסח כוכב נולד. די ברור מה יהיו התוצאות

יורים לעצמם ברגליים - הדרישה של תושבי הגולן לקיים משאל עם על מפעל חייהם תהפוך את הדיון על הנושא החשוב לשעשוע בנוסח כוכב נולד. די ברור מה יהיו התוצאות

מאת מיכה אשחר - 7.9.2008

 

 

אני ממליץ בכל לב, על ספרה החדש של אורה ערמוני, "חבר ואיש סוד: שיחות עם סינִי" (נ' חרוקה), הלא הוא ארנן עזריהו. סקירה מקיפה על הספר כתב אדם רז בדף הירוק.

כמו בכל מסמך מרתק, לא צריך להסכים עם כל מה שכתוב כדי להודות: הדברים מקוריים ומדברים בעד עצמם.

אחד הנושאים שמשכו את תשומת לבי הוא רעיונותיו של סינִי בנושא רמת הגולן. אני מייחס חשיבות רבה להמשך מפעל ההתיישבות ברמת הגולן. אולם, פרובוקציות כמו "חוק הגולן", דווקא פגעו קשה בסיכוי להישאר בגולן לאחר הסדר שלום.

ובכל זאת יש תקווה, בין היתר ברעיונות כמו אלה של סינִי. באופן כללי הוא מציע כי תחילה, יכריז ראש ממשלת ישראל על הכרה בריבונות סוריה ברמת הגולן. דבר זה ייתן מענה לצורך של סוריה בהשוואת תנאים מול תנאי הסכם השלום של מצרים. שטחי הרשויות המקומיות המעוניינות לעבור לסוריה, יעברו אליה. אחר כך תחכור ארצות הברית את יתר שטחי רמת הגולן מסוריה למשך 50 שנה, ותחכיר אותה מצידה לישראל.

אם זה ריאלי או לא – זה איננו הנושא שעליו אני כותב עכשיו. המעניין הוא תגובתו של יהודה הראל להצעה. לפי הכתוב בספר, תשובתו של הראל היתה, מה יהיה אחרי 50 שנה. זה הזכיר לי את תגובתו של מנחם בגין להצעתו של סאדאת לחכור את טאבה לתקופה של 99 שנה: "מה יהיה אחרי 99 שנה?".

אנחנו יודעים איך זה נגמר בפרשת טאבה.

אנחנו עדיין לא יודעים איך זה ייגמר עם הגולן. אבל כדי שלא יהיה קל מדי, כדי להכשיל פשרה מעין זו, מה עושים אנשי הגולן? הולכים ודוחפים חוק המחייב משאל עם על הגולן.

***

חברים יקרים, יש כמה דברים – לא הרבה, שצריך לומר בקול רם גם אם זה לא קל:

  1. אם יביאו לעם ישראל הסכם שלום עם סוריה הכולל ירידה מרמת הגולן, בלי חכירה ובלי בטיח – עם ישראל יאכל את ההסכם בכפית ויבקש עוד.
  2. להתיישבות, בגולן כמו בכל מקום אחר, תמיד היתה נטייה לירות ברגליים (של עצמה). טעויות גורליות היו מנת חלקה. לא זה המקום לפרט, כיצד התמיכה של חלק מאנשי גוש קטיף ברעיונות הקרובים למה שקרוי "הסכם ז'נווה", עזרה להמיט חורבן על גוש קטיף.
  3. אינני מאמין כי החלטות של פוליטיקאים ומנהיגים מוסברות על ידי "איוולת" לבדה, כברירת-מחדל. אלא מה? במקרה הזה, אני מאמין כי פיהם וליבם של אותם אנשים, הם שווים. אינני מאמין כי הם אינם נוהגים בתום-לב. אינני מאמין כי מטרתם להיות מגורשים מבתיהם. אבל יחד עם זאת, אני נדהם לנוכח חוסר יכולתם לראות את אשר לפניהם.

 אני שואל את אנשי הגולן:

האם טחו עיניכם מלראות כי גורלו של מפעל חייכם עומד להיות מוכרע בקרקס? כמובן, אתם יכולים לקרוא לו "משאל-עם" או בשמות מפוצצים אחרים. אבל אתם מכירים את הדברים. אין סיבה שזה יהיה שונה מ"כוכב נולד". על גלגל המזל הזה, אתם הולכים לשים את גורל הבתים, השדות, בתי הספר ובתי התינוקות? האם ירדתם מהפסים, או שמעולם לא הייתם עליהם?

 

אני שואל את אנשי הגולן:

האם מקובל עליכם לסרב להסדר של חכירה בגלל שאלה כמו "מה יהיה אחרי 50 שנה"?

 

אני שואל את אנשי הגולן:

מקובל עלי שאלה הם החיים שלכם לחיותם. האם הגולן הוא שלכם בלבד שמותר לכם לגרש אותו מישראל? האם איוולתכם מוצדקת רק מטעם זה, שגירוש – אם יהיה באשמתכם – יהיה עונשכם?

 

למאמרים של מיכה אשחר

נכתב בתאריך
7/9/2008הרשמה לניוזלטר שלנו