עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עתיד צעיר - הרפסודייה
עתיד צעיר - הרפסודייה

 

טלפון:  03-6925418

פקס:03-6925417

shitufi@tkz.co.il

 

רונית מינקר, מדור צעירים, המטה השיתופי - 5.9.2008

 

 

כבר רוקדים

 

יום רביעי בבוקר, התארגנויות אחרונות, הצידניות מועמסות, התיקים נארזו כבר אתמול, השולחנות וארגזי הבירה מועמסים והנגררים נקשרים.

המיקום: חוף חוקוק על הכנרת, כל קבוצה מגיעה ופורקת את הציוד, רשתות הצל והגרילנדות נפרשות, עמודי תאורה נעמדים, כלבי הגז והמנגלים מתחילים לעבוד. שלב ההכנות הושלם.

בזמן שכולם עדיין מתארגנים, החבר'ה מעין חרוד מחברים את מערכת הגברה ומזמינים את כולם להצטרף ולרקוד. יש מוזיקה, גם תופים נשלפים והאווירה מתחממת. עוד לא התחילו לבנות רפסודות וכבר רוקדים...

בשעה 15:00 משאית נכנסת לחוף ומרמזת שהחגיגה תדחה לשעות הערב- עשרות חביות, בוסים, חבלים, תרנים, ומפרשים נשפכים מהמשאית. רפסודיית הצעירים יוצאת לדרך.

 

מגלגלים חביות

 

אל תטעו, לא מדובר בבני נוער או בצעירים בשנת שרות. מדובר בצעירי הקיבוצים שלנו (שיתופיים ודיפרנציאליים כאחד) בגילאי 21-35, חלקם סטודנטים חלקם בעלי תפקידים, שביטלו את תוכניותיהם ופינו לעצמם 2 ימי עבודה כדי לבוא ולקחת חלק ברפסודיה. 

לאחר ארוחת צהריים מפוארת, התחילו החבר'ה לגלגל חביות לכיוון החוף והכפיתות המרובעות התחילו לרוץ. מי שהספיק לשכוח מימי הנעורים, נזכר מהר מאוד והייתה לו הרבה הזדמנות לתרגל. לאחר מספר שעות של עבודה , מתחילים בהכנת ארוחת הערב, ובמקביל נמתחת רשת הכדורעף ומי שמשתעמם מתחיל להתחמם לקראת הטורניר.

בטורניר הכדורעף, שנמשך אל תוך הלילה, זכו בתואר "אלופי הרפסודיה" צעירי גליל ים שהגיעו עם נבחרת מנצחת של שבעה עשרה צעירים לרפסודיה.

הבוקר שלמחרת נפתח בטבילה בכנרת והמשך העבודה על הרפסודות: בניית הבסיס וכמובן פיתוח דקורטיבי של המפרשים.

בשעה 15:00, לאחר ציפייה מורטת עצבים לרוח שתבוא, יצאו לשייט 4 רפסודות איכותיות ומדוגמות לדרך משותפת. ארבעתן ביחד וכל אחת לחוד.

בסוף המשט, לאחר פירוק מהיר של הרפסודות, עברו כולם לחוף דוגל שם הכינו ארוחת ערב שאחריה חלק מהקיבוצים חזרו הביתה וחלק נשארו ליום נוסף של בילוי בכינרת.

במקום לדוג את ארוחת הערב במימי הכנרת, צעירי קיבוץ משאבי שדה שלקחו את הרעיון השיתופי כמה צעדים קדימה התארגנו כבר מהבית, ודאגו לפנק את כל משתתפי הרפסודיה, בערב הראשון, בארוחת דגים הישר מן המדגה שלהם.

בקיבוץ רמת יוחנן אימצו בצורה מקורית את ההמלצות מיום העיון לועדות הצעירים לגבי הדאגה לצעירים: במקום לבשל ולהתעסק עם האוכל, צעירי רמת יוחנן נהנו מאספקת אוכל שהובא אליהם היישר מחדר האוכל של הקיבוץ.

 

גבעת עוז שולטטטט

 

בתחרות הסלוגן האופטימי ביותר שנכתב על מפרש הרפסודה זכו ללא עוררין משאבי שדה שבחרו בציטוט "עוד יש מפרש לבן באופק". גבעת עוז לעומתם, המשיכו חזק עם גאוות היחידה, ציירו בגדול את סמל הקיבוץ והוסיפו את שמות כל המשתתפים. הם בטח כבר למדו שלא כדאי לבנות רק על רוח ההתנדבות של החברים וכדאי מאוד לתת קרדיט, רצוי כמה שיותר גדול.

צעירי רמת יוחנן הגיעו עם רפסודה מדוגמת, עם כל הציוד הדרוש שנתרם על ידי פלר"ם. וכשאומרים ציוד, הכוונה לבית הגה שמאפשר לשלוט בגובה הרפסודה, תורן מרותך וכריות אוויר להגבהת הרפסודה.

למרות כל הכבוד שיש לנו לפיתוחים המרשימים והמתוחכמים של רמת יוחנן, ויש כבוד, הרפסודיה של גבעת עוז הגיעה ראשונה בהפרש של לא פחות מ-20 דקות! שיתוף הפעולה, רוח הצוות והנחישות של גבעת עוז ניצחו אפילו את הרפסודה המדוגמת של רמת יוחנן.

 

העצלנים נשארו בבית

אפשר לשאר, שאם קיבוץ שלם היה יוצא לרפסודיה שכזאת, חלק היו נשארים לשבת בצד בזמן שאחרים בונים את הרפסודה, מכינים אוכל ודואגים לשטח הלינה. יפה היה לראות, איך זה לא קרה ברפסודיה. כולם עבדו בשיתוף פעולה, ביחד, כל אחד מנסה לתרום מיכולותיו וכל אחד רוצה לקחת חלק בפרוייקט. יואל מרשק שהגיע לבקר בערב במטרה לעודד את החבר'ה לעשייה, ניתקל בתשובות די ברורות. לא אליהם הוא צריך לפנות, הם אמרו לו, "מי שכאן זה אנשים שעושים. העצלנים נשארו בבית..."

 

ערימה של חבר'ה על המים

 

אורן מגבעת עוז בכלל לא התכוון להגיע. הלחץ המאסיבי של החבר'ה והעובדה שכמעט אף צעיר לא נשאר בקיבוץ גרמה לו להצטרף. "זה נראה לי ארוע חשוב מאוד להווי הקיבוצי. באים לכאן בסך הכל חבר'ה שיש להם הרבה מאד במשותף. וזאת הזדמנות עבורם להפגש ולהכיר. באופן כללי, אני חושב שמה שמייחד קיבוצניקים, זה שהם פועלים לפי ערכים שהם למדו מגיל הגן".

איציק מעין חרוד אמר שלדעתו מעט מהמשתתפים מקשרים את הפעילות למטה השיתופי וחבל. "צריך לתת יותר עומק לנושאים.  80% יצאו מפה עם החולצות אבל זה לא אומר להם הרבה. יש מקום לעוד פעילויות חוויתיות אבל צריך לאזן בין החלק החוויתי לתוכן. אני שמח שאתם קיימים, זה מוכיח שאפשר אחרת בתוך כל הטירוף של ההפרטות".

משתתפת מגבעת עוז דווקא חושבת שזה מוקדם מידי לדיונים ערכיים ורק במידה ויהיו פעילויות נוספות וההכרות בין הצעירים תעמיק- יהיה מקום גם לדיונים. "אני שמחה על ההזדמנות להיות כאן ועל אווירת הגיבוש. הח"צ של הקיבוץ שלנו מגובש מאוד. אני מקווה שהאירוע יהפוך למסורת כי זאת הזדמנות לראות שיש צעירים גם בקיבוצים אחרים ונותן תחושה של עוצמה. זה שאני יכולה לראות ולהפגש עם צעירים לא רק מהקיבוץ שלנו, מראה שיש שותפים לדרך וזה נותן מוטיבציה להמשיך".

ברוך מרמת יוחנן יוצא כבר שלוש שנים לרפסודיות עם הנוער של רמת יוחנן ורואה ברפסודיית הצעירים רעיון מעולה. מבחינתו הרפסודיה זה תחביב והוא עסוק בלתכנן שיפורים לרפסודות. כשיפור לרפסודיה הבאה הוא מציע לוותר על רף הגיל העליון ולהזמין את כלל הקיבוצים- כולל משפחות.

אור ממשאבי שדה: " חשוב לי לציין שלמרות שמעט חבר'ה גרים היום בקיבוץ, ההתארגנות לרפסודיה ועצם העובדה שהקיבוץ התגייס לממן את היציאה לרפסודיה לכל מי שמעוניין לצאת, גרמה לכולם להצטרף ולצאת יחד כקבוצה כמו פעם. כבר הרבה זמן שלא היתה לנו ההזדמנות להתגבש כך ולבלות ביחד".

 

ציפו ליותר

 

במטה השיתופי לא מסתירים את העובדה כי הם ציפו לכמות גדולה יותר של צעירים. למרות ההרשמה הערה, בקיבוצים רבים היו ביטולים של הרגע האחרון ששינו קצת את התמונה. הקיבוצים שלא ויתרו: גבעת עוז, משאבי שדה, גליל ים, עין חרוד, כפר חרוב ורמת יוחנן. נראה היה שהצורך במפגשים ופעילויות מסוג זה היה קיים, והרפסודיה רק היוותה ההזדמנות לממש אותו. הצעירים נשארו עם טעם של עוד. במטה אין ספק לגבי העוצמות הקיימות בארועים ומפגשים שכאלה ובטוחים שיש להם השפעה על המוטיבציה ועל התחושות והרגשות של הצעירים לגבי הקיבוץ.

המטרה היא ליצור מודעות אצל הצעירים שקיימת תנועה, וקיימים שותפים בקיבוצים נוספים. אורי אופיר, אחראי הדור הצעיר במטה השיתופי: "אני רואה חשיבות רבה להגעתם של צעירים גם מקיבוצים שיתופיים וגם מקיבוצים דיפרנציאלים. בסופו של דבר קיבוץ הוא קודם כל אנשים, אנשים שבוחרים להוביל ולעצב את החיים שלהם. הרווח שלנו הוא בגיבוש שיצרה הרפסודיה של קבוצות הצעירים שהגיעו מכל קיבוץ, בתקווה שזה יוביל אותם לפתח את היחד הקיבוצי גם שלהם וגם של הקיבוץ בו הם חיים".

  

עם הפנים קדימה

 

מבחינת המטה השיתופי וגם מבחינת רוב משתתפי הרפסודיה, זוהי רק ההתחלה של בניית הקשר עם הצעירים ובין הצעירים.

רעיונות לא חסרים לצעירים, דובר על אפשרות לקיים קורס מנהיגות צעירה- גיבוש קבוצת צעירים שתיפגש פעם בשבועיים, תלמד יחד ותפתח כלים ניהוליים. רעיון נוסף שעלה הוא "פסטיבל קיבוצניק"- פסטיבל יצירה עם סדנאות בתחומים שונים כך שכל קיבוץ יקים מתחם ויזמין קיבוצים אחרים להתארח. עלה גם הרצון לקיים ערבי להקות והופעות חיות כך שמספר להקות מקיבוצים שונים יתארגנו יחד וירימו הופעות. כמו כן עלה הרעיון של קיום סדנה בת יומיים אליה יוזמנו כל המעוניינים לפתח רעיונות נוספים במטרה לבנות תוכנית עבודה מסודרת שתענה על הצרכים.

הצעירים דיברו על החשיבות והצורך בהקמת צוות צעירים שיזום ויארגן פעילויות נוספות לצעירים והכוונה היא להמשיך את תהליך החשיבה בשיתוף פעולה בין המטה לצעירים שירצו לקחת חלק בעשייה.

 

לאלבום תמונות של הרפסודייה - לחצו כאן

 

הירשם לקבלת עדכונים באימייל

נכתב בתאריך
5/9/2008הרשמה לניוזלטר שלנו