עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סאבפריים תוצרת הארץ - בעקבות פעילותם של "הארגונים החברתיים", לא ניתן יהיה לפנות מביתו אדם שלא עמד בתשלומי המשכנתא, אלא אם יעמוד לרשותו דיור חלופי. מי יישא בעלות דיור זה?

סאבפריים תוצרת הארץ - בעקבות פעילותם של מי שמכונים בשם "הארגונים החברתיים", לא ניתן יהיה לפנות מביתו אדם שלא עמד בתשלומי המשכנתא, אלא אם יעמוד לרשותו דיור חלופי. השאלה הגדולה היא, מי יישא בעלות דיור זה

מאת מיכה אשחר - 28.8.2008

 

לפני כחצי שנה כתבתי כאן על בעית הדיור ללווי משכנתא שפונו מביתם.

בקצרה: בעקבות פעילותם של מי שמכונים בשם "הארגונים החברתיים", לא ניתן יהיה לפנות מביתו אדם שלא עמד בתשלומי המשכנתא, אלא אם יעמוד לרשותו דיור חלופי. השאלה הגדולה כמובן היא, מי ישלם את החשבון – מי יישא בעלות הדיור החלופי. מי שאוהב לשנוא בנקים, יאמר "שהבנקים ישלמו, הם הרי אלה שמרוויחים מהעסק".

 

גם אני לא אוהב לאהוב בנקים. אבל אהבה ושנאה, אינן ניהול מדיניות. מתן הלוואה פירושו ניהול סיכונים, ומי שלוקח סיכון יחליט כמה כסף הוא דורש תמורת הסיכון הזה. משכנתא לדירות של לווים "מסוכנים" (כלומר, עניים בפריפריה), יעלו יותר.

אני מאמין לחלוטין, לפיכך, לציטוט מעיתון "הארץ" מיום 27 באוגוסט:

..."

מקורות במערכת הבנקאות אמרו כי פעילותם של הארגונים החברתיים בעניין מימון הדיור החלופי יקשה על האוכלוסיות החלשות לקבל משכנתאות והן יפנו לקבל הלוואות בשוק האפור.
עמי צדיק, ממרכז המידע והמחקר בכנסת, הודיע לוועדת החוקה כי אם תוטל העלות של מימון הדיור החלופי על הבנקים, קיים סיכון שהם יעלו את הריבית ללווים המסוכנים בשיעור של 0.3%-0.4% - ובכך יביאו לתוספת של עשרות שקלים בהחזר החודשי של המשכנתא ושל עשרות אלפי שקלים לכל תקופת ההלוואה. "

 

ככה נקים כאן את שוק הסאבפריים. בעוד חמש או עשר שנים יקרה כאן מה שקורה לשוק כזה כשהוא מתמוטט, ואז ה"סוציאל-דמוקרטים" יכתבו מאמרים שותתי-דיו על מה ואיך. בכלל, "סוציאל-דמוקרט" הוא יצור דמוי דיונון: הוא מתקדם במהירות אחורנית, תוך שפיכת כמויות ענקיות של דיו.

עכשיו, כשעוד אפשר לעצב את המציאות, הם יקפידו שלא לעסוק בנושאים האלה. כי זו לא אידיאולוגיה, אלה בסך הכל מגורים.

 

למאמרים של מיכה אשחר

נכתב בתאריך
28/8/2008הרשמה לניוזלטר שלנו