עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סיכום ישיבת מזכירות המטה השיתופי מ-13.8.08
סיכום ישיבת מזכירות המטה השיתופי מ-13.8.08

טלפון:  03-6925418

פקס:03-6925417

shitufi@tkz.co.il

‏14 אוגוסט, 2008

‏י"ג אב, תשס"ח

 

 

השתתפו: אמרי, דורון, ניצן, דגי, עירית, יאיר, יניב, רוני, אורי, אלדד, חי, מריו, אלישע.

הוזמנו: מאיר בראון, נחמיה רפל, יואל מהרשק.

 

א.      אישור פרוטוקול הישיבה הקודמת:

 

       הפרוטוקול אושר.

 

ב.      נכדה של אלי ברמן:

      

      מזל טוב לאלי להולדת נכדתו.

 

      ג.       דיווחים:

 

1.      פנסיה: אלישע דיווח על היוזמה לשנות את התקנות המחייבות "פנסיית מינימום" ל"פנסיה הוגנת". בנוסף דיווח על הפנייה לרשם האגודות להפעיל את סמכותו ולא לאשר מעבר קיבוצים להתנהלות דיפרנציאלית ללא בדיקת היתכנות הכלכלית ויכולתם לעמוד בתקנות הסיווג, המחייבות ערבות הדדית ופנסיית מינימום.

2.      מעורבות בחברה הישראלית:

2.1  מריו הציג מסמך הכולל מס' סעיפים המגדירים את כיווני הפעילות:

·         קביעת סכום כספי למעורבות חברתית בכל קיבוץ.

·         הקמת צוות מעורבות בכל קיבוץ, בסמכות האסיפה.

·         ליווי הפעילות על ידי הצוות של המטה.

·         צירוף כ – 10-15 קיבוצים נוספים למעגל המסייעים.

·         שיתוף פעולה גופים אחרים הפועלים בתחומים אלו (כגון: מרכז הרצוג, מרכז חזן וכדומה)

·         השתתפות במאבקים לאומיים בנושאים חברתיים – כלכליים.

2.2  מריו דיווח על עבודת הצוות על בסיס ההחלטות שהתקבלו. הצוות מקדם מפגש של הקיבוצים השיתופיים בשדרות. יאיר מוביל את המהלך.

הוצע לקיים דיון על יחסי הקיבוצים עם שדרות, כדגם ליחסי הקיבוצים עם עיירות הפיתוח. בבדיקה ראשונה נראה שהדבר מוקדם מדי ועשוי ליצור תגובות שליליות.

בשלב זה מנסים לקדם יום עיון בנושא חברתי, בשיתוף פעולה בין המטה לאנשי שדרות. הכוונה לקיים את המפגש בשבוע הראשון של אוקטובר, בין ראש השנה ליום כיפור. לאחר חילוף דברים והערות משלימות אושר הנייר שהוגש על ידי הצוות. הודגש הצורך ללוות את הפעילות גם בתקשורת, כדי לעודד קיבוצים נוספים להירתם לפעילות.

3.      הצמיחה הדמוגרפית:מריו דיווח על עבודת צוות הצמיחה הדמוגרפית והציג את המלצות הצוות. הצוות הכין מצגת לצמיחה דמוגרפית בקיבוצים השיתופיים. המצגת כוללת מטריצה שניתן להכניס אליה את נתוני הקיבוץ, כדי לנתח את המצב ולסמן יעדים. הצוות יציג את הנושא במפגשים האזורים, כדי לשתף את הקיבוצים בהתלבטויות ובכיווני הפתרונות המומלצים. הצוות מציע גם ליווי ופגישות פרטניות עם קיבוצים. הוצע לפרסם נתונים רב שנתיים על הקליטה בקיבוצים, בפילוח בין שיתופיים לדיפרנציאלים.

4.      צוות צעירים: (צוות של צעירים מתוך הקיבוצים). אורי הציג את היוזמה לקיים רפסודיה לצעירים. ההרשמה מעודדת והיא כוללת צעירים מהקיבוצים השיתופיים, חלק מהקבוצות השיתופיות של תנועות הבוגרים וגם צעירים מקיבוצים דיפרנציאלים.

בנוסף הציג אורי את היוזמה לקיים יום עיון לועדות צעירים בקיבוצים השיתופיים. יום העיון יתקיים ב-1.9.08, באפעל, תחת הסיסמא: "הקיבוץ כמטרה – הצעירים כיעד". המסר הוא: לקלוט את הצעירים תוך כדי הצגת ערכי הקיבוץ ושילובם באחריות לקיבוץ ולמערכותיו.

5.      מסע הנכים לירושלים:יואל דיווח על מסע הנכים שהובל ביוזמת "אגף המשימות" ובעזרה רבה של השומר הצעיר. המסע יצא מקריית שמונה ונסע על קלנועיות עד לירושלים. בדרך חנו הנכים בקיבוצים שנרתמו לאירוח הנכים. לאורך המסע היו תגובות אוהדות רבות של כלל הציבור, והתקיימו מפגשים מעניינים ומרגשים בקיבוצים המארחים. אחת התוצאות החיוביות של המסע היא מפגש ארגוני הנכים בקיבוץ נחשון. נקבעה פגישה נוספת של ראשי הארגונים, בעוד שבועיים. המטה מברך את אגף המשימות על היוזמה ועל הביצוע. 

 

ד.      היערכות למשבר הכלכלי:

 

הוזמנו מס' חברים שעוסקים בנושאים כלכליים. מסיבות טכניות חלקם לא יכלו להגיע.

מאיר בראון – בעבר הקיבוצים והתנועה עשו שגיאות קשות בהתנהלות הכלכלית.

להערכתו, מתפתחת מציאות כלכלית, לאומית ועולמית קשה, שעשויה לפגוע בקיבוצים. לראייתו הדברים דומים למה שקרה בשנות השמונים, כאשר הקיבוצים הגיבו באיחור רב. מציין לטובה את מהלכי ההערכות של מעגן מיכאל – פלסאון. להערכתו משבר כלכלי יזעזע קיבוצים שיתופיים רבים. על רקע השינויים בשוק העולמי, שעיקרם: עליית מחירי חומרי הגלם, ירידת שער הדולר, המיתון העולמי וכו', יש להקפיד על התנהלות זהירה ויש לשמור על הרזרבות הכספיות. לדעתו על הנהגות התנועות והמטה השיתופי חייבים לגלות מנהיגות, לומר את האמת לקיבוצים ולחברים ולהיערך בהתאם.

אמרי: היוזמה לקיים את הדיון חשובה ונכונה. המטה השיתופי צריך לקפוץ למים ולהוביל מהלך הסברה. מציע לזמן את מרכזי המשק ופעילי המשק של הקיבוצים השיתופיים. צריך להבהיר את חשיבות ההתלכדות בתקופות קשות ואת השלילה שבהתפרקות ובמדיניות של "איש איש לנפשו".

בתקופה כזו חשוב להקפיד על התנהלות פיננסית זהירה, עם מינימום חשיפה לשינויי שערי המט"ח. צריך להיות מבוקרים מאוד בהחלטות על השקעות. כמו כן צריך להיזהר משותפים פיננסים ולהתמקד בשותפויות אסטרטגיות.

דגי: מודה למאיר על הפתיחה. מצטרף לדרישה לדבר אמת וגלוי עם הקיבוצים. רואה סיכון רב לקיבוצים שיתופיים, שספק האם ישרדו משבר כלכלי נוסף ויישארו שיתופיים. צריך לצאת עם יוזמה הסברתית ברורה ובהירה.

יניב: בנוסף לדברים שכבר נאמרו, מציין את הנזק התודעתי שנוצר בעקבות מכירת "תנובה". בחלק מהקיבוצים נוצרה אוירה כללית של רווחה המנותקת מהמציאות הכלכלית האמיתית. מציע לאפשר לתנועות להוביל את המהלך ולפעול רק לאחר שיתברר באם הן הרימו את הכפפה. כנסים בהשתתפות אנשי מקצוע בולטים יביאו את ההנהגות הכלכליות. התקופה מחייבת חיסון בהשקעות הצרכניות וריסון בהשקעות הכלכליות שאינן מביאות צמיחה. במצבים כאלו חשוב לא לעשות טעויות.

נחמיה: מברך את אלה ה"מאירים" לנו את הבעיה. הנטייה הטבעית של רבים היא להתעלם מהקשיים. מטיל ספק ביעילותם של ימי עיון. צריך לחשוב לא רק על ההתנהלות הכלכלית, עלינו לחשוב איך מתארגנים כך שהמסר יעבור. טיפול אמיתי מחייב חשיפה וזה לא פשוט. מציע לחשוב איך פועלים כך שנגיע ביעילות לחברים הרלוונטיים. חשוב להדגיש את יתרונות השותפות דווקא בתקופת משבר.

אלדד: חשוב שהובלת המהלך תעשה על ידי התנועות, גם במחיר הצנעת חלקו של המטה השיתופי ביוזמה. צריך לטפל בנושאים בצורה מקצועית ואחראית. נכון לפעול בריסון בקטע הכלכלי וחשוב לא פחות לטפל בצדדים הצרכניים. יום עיון בנושאים אלו צריך להיות מוכן באופן מאד מוקפד.

ניצן: מסכימה עם המגמה המסתמנת לפעול ביחד עם התנועות. חשוב להגיע דרך המעגלים הקרובים לקיבוצים, באזורים ובסקטורים השונים.

יואל: חושב לזכור מה תרומתנו ומה תפקידנו בעת המשבר. צריך לשמור על החברים – ראו הדיון על הפנסיה. צריך להדגיש את נושא הפערים דווקא בתקופת המשבר.

אורי: חשוב להיות אקטיביים. לייצר התרחשות נכונה סביב המשבר.

אלישע: למטה השיתופי יש תפקיד של "מעורר". חשוב לשתף פעולה עם התנועות אבל להיזהר מהמסר היוצא מפיהם של פעילים רבים בתנועה, שעיקרו: "השותפות זה עניין לעשירים". הבעיות שיוצר המצב הכלכלי והתשובות שאפשר להציע אינן פשוטות וחד משמעיות. מה שחשוב זו המודעות והכניסה לבדיקה פרטנית של המצב ושל כיווני הפעולה בכל קיבוץ.

 

סוכם:

1.      נפנה לגורמי התנועה והאזורים כדי שינחו את הקיבוצים להתייחס לקשיים ולהיערך למשבר הכלכלי, תוך כדי חיזוק הערבות ההדדית והמערכות המשותפות.

2.      ניזום כנס של המטה השיתופי שיהיו לו שתי מטרות:

       האחת – לעורר.

       השנייה – לחזק את השותפות.

3.      נפעיל צוות חשיבה כלכלי שיגבש המלצות לקיבוצים.

4.      נעלה את הנושא במפגשים האזורים.

 

ה.      תוספת לפעילות

 

1.      חינוך דורון הסביר את הצורך בתוספת יום – יומיים פעילות בשבוע לתחום החינוך.

סוכם: המזכירות מאשרת תוספת של יום בשבוע לצוות החינוך, בהנחה שנוכל להוסיף יום שלישי, במסגרת תכנית העבודה של 2009.

2.      מלווה אזורי לצפוןאלישע הציג את הצעתנו לגייס את עוזי בן-שלום מדגניה ב', כמלווה לקיבוצי הצפון והעמקים. עוזי ביקש כמה ימים לחשוב על ההצעה.

סוכם: המזכירות מאשרת את גיוסו של עוזי, בתקווה שעוזי ייקח על עצמו את התפקיד.

 

 

                                                                                    רשם: אלישע שפירא  

 

הירשם לקבלת עדכונים באימייל

נכתב בתאריך
17/8/2008הרשמה לניוזלטר שלנו