עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שיתופי-חדשני / במה להסתה נגד המדינה - כחבר קיבוץ, אני בוש ונכלם לנוכח הבמה שהעיתונות הקיבוצית נותנת לתועמלן אנטי ישראלי מן הרמה הירודה ביותר, כמו תדי כ"ץ

שיתופי – חדשני  / אורי הייטנר

במה להסתה נגד המדינה - כחבר קיבוץ, אני בוש ונכלם לנוכח הבמה שהעיתונות הקיבוצית נותנת לתועמלן אנטי ישראלי מן הרמה הירודה ביותר, כמו תדי כ"ץ

13.7.2008

 

לאחר הטבח בחברון, הופיע בכלי התקשורת תושב הגולן, הכהניסט הוותיק מיכאל בן חורין, הילל ושיבח את הרוצח. הוא אף ערך את ספר ההלל למחבל – "ברוך הגבר". באותם הימים ערכתי את העיתון הגולני "הרי גולן". אחת לכמה שבועות הגיע לידי מאמר פרי עטו של בן חורין. אני כלל לא הוצאתי את המאמר מהמעטפה. השבתי לו תמיד באותו נוסח: "או 'ברוך הגבר' או 'הרי גולן'. אתה בחרת". כמובן שלא העליתי על דעתי פרסום מאמר שלו.

 

בן חורין תקף אותי בחריפות על סתימת פיות ועל התנהגות דיקטטורית. הוא דיבר בשם הדמוקרטיה וחופש הביטוי. אני האמנתי ומאמין גם היום בעקרון הדמוקרטיה המתגוננת, שאינה נותנת לאויביה מבית לנצל אותה לרעה – נגדה. אם בעתיד אערוך עוד עיתונים, ברור לי שלעולם לא אכניס מאמר התומך ברצח רבין, למשל. ברור לי שלא אפרסם מאמר גזעני נגד ערבים, נגד "רוסים" וכו'. לא אפרסם מאמר ניאו נאצי או כל סוג של מאמר אנטישמי. לא אפרסם לעולם מאמר הסתה נגד מדינת ישראל או מאמר השולל את זכות קיומה או קורא לחורבנה. חופש הביטוי? ערך חשוב, אך לא מוחלט.

 

לצערי הרב, העיתונות הקיבוצית הפכה לאחרונה מדמנה לפרסום מאמרי שטנה והסתה נגד מדינת ישראל, הקוראים להשמדתה, או כפי שזה קרוי בשפה מכובסת – למימוש "זכות" השיבה של הפלסטינים. רק בחודש האחרון הוקדש עמוד שלם בעיתון "הקיבוץ" לכתבת תדמית מפרגנת לארגון האנטי ישראלי הקיצוני "זוכרות" והשבוע – עמוד שלם למאמר הסתה נגד מדינת ישראל, מאת אחד הגרועים שבתועמלנים האנטי ישראליים והאנטי ציוניים, תדי כ"ץ.

 

למה עיתון התנועה הקיבוצית צריך לשמש במה להסתה נגד מדינת ישראל? אילו אני עורך העיתון, גבולות חופש הביטוי שהייתי מציב לא היו כוללים תעמולה אנטי ישראלית. אבל במקרה של תדי כ"ץ, אין המדובר רק בהסתה אנטי ישראלית. במקרה זה מדובר באדם הפסול לעדות, בשל היותו שקרן מדופלם. למה מדופלם? כיוון שאפילו בית המשפט קבע זאת. באובססיה שלו להסית נגד מדינת ישראל, אין לאיש כל מעצורים. לשקר? למען המטרה הקדושה של תעמולה אנטי ישראלית אין לו כל בעיה להוציא כל דבר שקר, מתועב ככל שיהיה.

 

לפני שנים אחדות פירסם "מעריב" כתבת שער ענקית במוסף השבת שלו, בו תאר טבח שביצעו לוחמי "אלכסנדרוני" בטנטורה במלחמת העצמאות. הכתבה עוררה סערה ציבורית גדולה. הכתבה התבססה על מחקר היסטורי במסגרת תזה לתואר מוסמך להיסטוריה באוניברסיטת חיפה, שערך תדי כ"ץ.

 

לוחמי "אלכסנדרוני" הכחישו את הטענה מכל וכל וטענו שזו עלילת דם. הם הגישו תביעת דיבה לבית המשפט נגד תדי כ"ץ. קשה מאוד לזכות בתביעת דיבה, כיוון שאין די בהוכחת השקר, יש להוכיח שהוא נעשה בכוונת מכוון. במקרה זה קשה במיוחד לנצח, כיוון שמדובר בעבודה אקדמית, ובית המשפט נוטה שלא להתערב בכך.

 

ובכל זאת, העותרים ניצחו במשפט. בית המשפט עמד על הכשלים המתודולוגיים, הסילופים והעיוותים שנתגלו בעבודה. כ"ץ סרב, בראשית המשפט, למסור את הקלטות העדויות שהקליט במהלך מחקרו, והוא ידע היטב מדוע. כאשר נאלץ למסור את החומר, בצו בית המשפט, התברר שאין כל משקל מחקרי לתזה שלו. כ"ץ התנצל בבית המשפט, אך לאחר מכן לא מילא את תנאי ההתנצלות (הוא אף חזר בו מההתנצלות, באיזו טענה מוזרה שכאב לו הראש כאשר התנצל או משהו ברמה הזאת. כנראה ששולחיו / מממניו לחצו עליו לחזור בו).

 

בעקבות המשפט, הקימה אוניברסיטת חיפה ועדת מומחים לשפה הערבית ולהיסטוריה של המזרח התיכון, וזו בדקה את העבודה פעם נוספת. היא מצאה בה דוגמאות רבות לרשלנות, סילוף, עיוות והתעלמות. בבדיקה התברר כי המחבר שיבש ציטוטים באופן ששינה את משמעותם, הציג רשימות משלו כציטוטים מדברי עדים, סילף את דבריהם של עדים והתעלם מעובדות שלא תאמו את ציפיותיו.

 

ונשאלת השאלה, מה גורם לו לשקר כך? אם היה משקר כדי לייפות את ההיסטוריה של מדינתו, של עמו, ניתן היה להבין זאת, גם אם לא לקבל זאת. אבל מה גורם לו לשקר כדי להשחיר את ההיסטוריה של מדינתו. אני מודה, אין לי הכלים המקצועיים להסביר זאת.

 

האיש אובססיבי במלחמתו בציונות ובניסיונו להשחיר את ההיסטוריה הציונית. לפני שנים אחדות, השתתפתי ביום עיון של מכון "שיטים" לקראת יום העצמאות. ישבתי שם בין רכזי תרבות ורכזי חג ממספר קיבוצים. הופתעתי למצוא שם את כ"ץ (ודומני שאני היחיד במעגל שידע מי האיש). בתום סבב בו הוצגו רעיונות שונים, הציג כ"ץ את מרכולתו. הוא הציע להזמין ביום העצמאות לשיחה בקיבוצים, את האנשים שישבו לפני 48' על האדמות עליהן קמו הקיבוצים. במילים האחרות, הוא ניסה להפוך את יום העצמאות, החג הגדול של מדינת ישראל, ליום הנכבה = יום האסון, כמו הגרועים שבאויבינו.

 

כחבר קיבוץ, אני בוש ונכלם לנוכח הבמה שהעיתונות הקיבוצית נותנת לתועמלן אנטי ישראלי מן הרמה הירודה ביותר, ולכותב דבר שקר כמו תדי כ"ץ, לדברי שטנה והסתה נגד ישראל.

 

למאמרים של אורי הייטנר
לכתבה דומה בנושא, "הקיבוץ", 4.7.08

נכתב בתאריך
14/7/2008הרשמה לניוזלטר שלנו