עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

עת למתקפה שיתופית - שיתוף פעולה בין מעגל הקבוצות למטה השיתופי יכול להניב התיישבות קיבוצית-שיתופית חדשה בעיר ובכפר. בעקבות כנס המט"ש

עת למתקפה שיתופית - שיתוף פעולה בין מעגל הקבוצות למטה השיתופי יכול להניב התיישבות קיבוצית-שיתופית חדשה בעיר ובכפר. בעקבות כנס המט"ש

מאת ניר הרבורגר -  8.7.2008

 

השתתפתי בכנס של המטה שהשיתופי של התנועה הקיבוצית, בשבוע שעבר.

הכנס הכיל בחלקו הראשון נאומי ברכות, דברים מרגשים של נעמיקה ציון מקיבוץ מגוון בשדרות ,הרצאה מעניינת של חברת הכנסת שלי יחימוביץ וסקירת דברים על פועלו של הזרם השיתופי מאת אלישע שפירא.

בחלקו השני של הכנס התחלקנו לקבוצות דיון בהן הציגו חברים מתנועות הבוגרים וחברים מהקיבוצים הוותיקים את הסיבות שהביאו אותם לבחור ולחיות חיי שיתוף.

בהמשכו של דיון זה עסקנו בשאלה מה הם הדברים המשותפים הקיימים בין התנועה הקיבוצית הוותיקה לבין ההגשמה החדשה, כפי שהיא מעוצבת על ידי חברי תנועות הבוגרים.

ברצוני לשתף אתכם בשני קולות או הלכי רוח מרכזיים אותם שמעתי במהלך הכנס, קולות המעידים לדעתי על מבוכה גדולה אך גם אולי מבשרים על אופק חדש ותוכנית עבודה בדבר הקשר המיוחל.

***

ראשית, המילה המרכזית אשר חזרה על עצמה במהלך כל שלבי הכינוס היתה "מגננה" -  הקיבוץ במגננה, השמאל במגננה, הקיבוצים השיתופיים במגננה. מילים אלו הושמעו בעיקר על ידי החברים הוותיקים שבאו לכינוס. אינני בא לגרוס אחרת, אם כי הייתי שמח לו ניתן היה לדבר מעט יותר גם על חוסנו של המעשה השיתופי. בכך אינני בא לומר כי הרעיון השיתופי נמצא כעת על גל הצלחה, אני מודע בהחלט לרוחות הדורסניות המנשבות מכל עבר.

 

הדבר השני אשר התחדד לי בכנס זה, היא המבוכה הגדולה בה אנו נמצאים כאשר דנים בשאלת הנושאים המשותפים בין הקיבוצים הוותיקים לבין הקבוצות של תנועות הבוגרים ויעדי ההגשמה שאנו, חברי תנועות הבוגרים, מסרטטים.

 

שני קולות אלו מסמלים  את המבוכה והקשיים הגדולים בה שרינו אנו באי הכנס.

 

לשני הקולות הללו ברצוני להוסיף את אחד הקשיים המרכזיים בעיני בו נמצאות היום תנועות הבוגרים ובאופן ספציפי נמצא קיבוצי כבר למעלה מ ארבע שנים.

 

המדובר בחוסר היכולת לפרוץ דרך בתחום התיישבות הקבע השיתופית. קיבוצי נמצא כבר למעלה משמונה שנים בערים מגדל העמק ונצרת עלית. כל הקיבוץ כולו מאוכלס בדירות שכורות בערים וכפי שאמרתי אנו נמצאים כבר למעלה מארבע שנים נמצאים בחיפוש אחר מקום קבע.  כלמור לצאת משלב השכירות אל מרחבים בהם נוכל להתפתח לאורך שנים ללא החשש שדירותינו יושכרו לאחרים או ימכרו.

חשוב להבהיר, איננו מחפשים בהכרח בעלות על הדירות והמתחם בו נגור, אך אנו בהחלט מבקשים לעצמנו ולממשיכי דרכנו מקום עגינה לשנים רבות.

***

נושא זה הוא קריטי להבנתי להמשך ההגשמה של תנועות הבוגרים. בחוג הדיון בו השתתפתי עלתה מיד ההזמנה לבוא ולהיקלט כקבוצות אוטונומיות בקיבוצים הוותיקים. אינני יכול בדברים קצרים אלו להיכנס לכל עומקה הבעייתי של ההזמנה  שמקורה במחשבה כנה ודואגת, לא רק לנו חברי תנועות הבוגרים, אלא גם לקיבוצים הוותיקים. אך בכל זאת אחדד שני דברים שאולי יבהירו במשהו את הבעייתיות בהזמנה זו.

 

א.      האוטונומיה בה סביר להניח שנרצה תביא ליצירת שתי חברות בתוך הקיבוץ: האחת עשירה מאוד והשנייה ענייה מאוד. או במילים קצת יותר מכובסות שתי חברות החיות על אותה משבצת קרקע לאורך שנים עם פערים וסטנדרטים שאינם ניתנים לגישור.

ב.      חיינו במגדל העמק ובנצרת עלית ובכלל החיים העירוניים אותם פיתחו בעשור האחרון כחברי תנועות הבוגרים, אינם ניתנים בקלות לעזיבה. החברים שחיים בערים אלו, עובדים בהן לאורך שנים, יוצרים בהן חיי חברה - הן פנימית והן עם מעגלים חיצוניים, ולא בהכרח העלו על דעתם שאי פעם יצטרכו לעזבם. במילים אחרות: כאן אנו רוצים להקים גם את קיבוץ הקבע שלנו.

 

אך מכאן גם התקווה. דרך ייאוש "המגננה" בהם לוקים החברים מהקיבוצים הוותיקים ודרך האין מוצא לעת עתה בנושא התיישבות הקבע של ההגשמה החדשה.

להבנתי ממגננה יש לצאת להתיישבות. התנועה הקיבוצית שהיתה תמיד סמל להתיישבות החלוצית במדינת ישראל יכולה להחזיר לעצמה את הצבע ללחיים אם תחליט ליישב התיישבות חלוצית שיתופית מחדש בארץ ישראל.

התיישבות חלוצית זו יכולה וצריכה להתקיים היום בערים במודל הקיבוץ העירוני ויכולה להתקיים גם בכפר.

מה צריך לעשות עכשיו בכדי לחדש את ההתיישבות החלוצית :

-          יש לדאוג למשאבים המתאימים לאופיין התנועתי והשיתופי של הקבוצות.

-          יש לדאוג ליעודי קרקע משולבים מול מנהל מקרקעי ישראל

-          יש לדאוג לפיתרונות בנייה זולים ואיכותיים

-           יש לייצר מדיניות מול משרדי ממשלה.

-          יש להציב יעד משותף בו מקימים בפועל קיבוצים חדשים במדינת ישראל - קיבוצים אשר יוכלו להיות חלק מהתנועה הקיבוצית הקיימת ובכך לחזקה בכוחות שיתופיים חדשים.

 

על כך להערכתי אנו מוכרחים לשתף פעולה, פעולה אשר תיתן למפגשינו המשותפים נושאים רבים ועמוקים לשיחה ולעיצוב דרך, פעולה אשר תשיב אל לכולנו הרגשה של ביטחון וגאווה. פעולה אשר תחזק את המטה השיתופי בקיבוצים שיתופיים נוספים.      

הכותב הוא חבר הקיבוץ העירוני נעמ"ה (מגדל העמק נצרת עילית)


נכתב בתאריך
8/7/2008הרשמה לניוזלטר שלנו