עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הצתה מאוחרת - כמה תהיות בעקבות הפליק-לק לאחור שעושים לאחרונה מזכירי התנועה בנושאים שנחשבו פעם לבון טון של תהליך ההפרטה

הצתה מאוחרת - כמה תהיות בעקבות הפליק-לק לאחור שעושים לאחרונה מזכירי התנועה בנושאים שנחשבו פעם לבון טון של תהליך ההפרטה  

מאת פלג מור - 5.6.2008

 

מגלי הארצות של פעם, בעידן התגליות הגדולות, הרחיקו נדוד על פני ימים ויבשות וחזרו ממסעם כעבור זמן רב, עמוסי תובנות חדשות על ארצות נידחות ועמים רחוקים.

הקורא את העיתונות הקיבוצית השבוע יכול בנקל לקבל את הרושם שעידן זה לא תם. הנה חזרו מזכיר התנועה וצוותו מביקור בחוקוק, אומנם מסע קצר בהרבה מהמסעות של אז, ובכל זאת  גדוש ומלא תגליות מפתיעות וחידושים מסעירים.

למשל, מתברר ממה שנאמר תוך כדי הסיור בשטח, שעקב בעיות ביחסי קיבוץ-שכונה קהילתית, עדיפה קליטה לחברות מלאה.

ועוד התברר, שלא כדאי לרוץ בפזיזות לשיוך דירות  מול גורמי חוץ ועדיף לעשותו, לפחות לעת עתה, כהסדר פנימי.

 

שני הדברים מהווים שינוי בעמדת התנועה ולא נותר לקורא העירני אלא לתהות, אם זה מה שעושה לעמדות התנועה סיור קצר בצפון, מה יעשה לה, למשל, סיור ארוך בדרום? האם אחרי ביקור שם תצא הנהגת התנועה בהכרזה שעקב בעיות ביחסי עשירים עניים עדיף לא להנהיג שכר דיפרנציאלי?

האמת, בכמה מאתנו  כבר קינן החשש מזה כמה שהתנועה טועה ושלא יתכן קיומם של קיבוצים ללא חברים.  כבר הבענו פליאה בעבר איך יתכן שיש מי שחושב שהעתיד  יובטח על ידי קליטתם של כל מיני משתכנים ארעיים בחלקם, שזיקתם לקיבוץ רופפת למדי ומקרית?

 

***

כבר תמהנו מול עמדת התנועה שתמכה בכל גידול דמוגרפי ללא קשר לאורח חיים קיבוצי, תושבי השכונות, ההרחבות, הדירות המושכרות, החברים החדשים שבעצמאות כלכלית, אלו הנרשמים כחברים ואינם גרים במקום..

יתכן שהממסד התנועתי, בשים לב לדרכו בשנים האחרונות, אינו רואה בעיה של ממש בכך שהקיבוצים יבואו אל סופם מחוסר חברים, אבל מי ימשיך לשלם את המיסוי הדרוש לקיומה של התנועה עצמה, תושבי ההרחבה הקהילתית?

 

גם בכל הקשור לשיוך הדירות, שיוך פיזי של דירה לחבר, הועלה חשש שזה חלק מפירוק הקיבוץ, לא משיקומו. שבניגוד להבטחות, הנכס אינו מבטיח לבעליו, הקיבוצניק המתחדש, לא מיליונים ולא בטחון סוציאלי, ואיננו כל כך סחיר ומכיר, דירה בדרך כלל קטנה, זקוקה נואשות לשיפוצים ושוכנת בפאתי הפריפריה. אולי עדיף לא לוותר בגינה על דמי עזיבה, אולי בכלל למצוא דרכים אחרות לעושר הנכסף.

ומה ישאר מהקיבוץ עצמו, אחרי תהליך הפרצלציה היקר והמפורר?

ועתה לא נותר אלא להמתין בקוצר רוח לסיור הבא של המזכיר ולבשורות שיבואו בעקבותיו.

 

למאמרים של מאת פלג מור

נכתב בתאריך
5/6/2008הרשמה לניוזלטר שלנו