עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ראשית לכל, משאל עם - כלקח מכשלי ההתנתקות בגוש קטיף, יש לדרוש משאל עם בטרם תתקבל החלטה על עתיד הגולן

ראשית לכל, משאל עם - כלקח מכשלי ההתנתקות בגוש קטיף, יש לדרוש משאל עם בטרם תתקבל החלטה על עתיד הגולן

מאת יואל מרשק - 25.5.2008

 

המגעים על עתיד רמת הגולן החלו בשנת 1990, ואיש לא יכול היה עוד לעצור אותם. המשוואה הידועה - "שטחים תמורת שלום" - מחייבת אותנו להיות חכמים ולא רק צודקים, ולאפשר 20-30 שנה אחרי חתימת ההסכם, את המשך ההתיישבות היהודית בגולן. שלום אמת ייבחן לאורך התקופה בפרטי ביצועו. קשה לנחש בתום התקופה כיצד ינהגו הצדדים - המשך ההתיישבות או ירידה מרמת הגולן - ו/או  ריבונות משותפת, אך נהיה מחויבים לכבד את מה שיוסכם עליו.

 

על דבר אחד אסור לוותר והוא "משאל עם". כל מי שמזלזל במשאל כזה ורואה בו חסם או סירוב להסכם שלום פוגע באושיות הדמוקרטיה, ביחסים בתוך העם, ובוודאי שאינו מבין את מצוקת המתיישבים בגולן שעלו לרמה, בשליחות ובעידוד התנועה הקיבוצית ומוסדות המדינה.

בזמן ההתנתקות בגוש קטיף שהיתי במקום, עם אלפי מתנדבם, כדי לסייע בהעברת חממות של עשרות חקלאים "לתוך הארץ".

 

עבדנו ב'גוש' משך כשישה שבועות. הייתי עד לכל המחזות המזעזעים והמרטיטים של העברת הישובים לתוך הארץ. היו שם שיחות לתוך הלילה שלעולם לא אשכח. באתי לגוש קטיף אוחז בעמדה לפיה מדובר במהלך נכון, אך לא הייתה תשובה בפי  מדוע לא נערך משאל עם. חשתי  היטב כי לו היה מהלך דמוקרטי מכין, ולולא היו נעשים מעשי תחבולה  תוך כדי העברת  ההחלטות, חקלאי גוש קטיף יכולים היו לקבל בצורה שונה את המהלך  על אף העקירה הקשה מביתם.

 

מי היו אבות הכשלון? ממשלת ישראל, כנסת ישראל והמוני בית ישראל ,שלא ידעו להתנות את המהלך במשאל עם. כעת עומדת דילמה דומה לגבי רמת הגולן ובעתיד הלא ידוע גם לגבי יהודה ושומרון. עלינו למצוא את הדרכים לחייב את הממשלה לקיים משאל עם לפני כל ביצוע החלטה של פינוי שטחים. פצעי ההתנתקות לא ירפאו במהרה בעיקר משום הכשלים שנוצרו בסידורי מקומות עבודה, ישובי קבע, ומגורים חלופיים הולמים. כך  הפך "מלח הארץ" ל"שונא הארץ".

 

למדתי מההתנתקות כי חייבים  לקבוע שני כללים עיקריים: קיום משאל עם, והגעה להסכם דו צדדי.

השנתיים האחרונות הוכיחו כי מהלך היציאה מגוש קטיף נותר שנוי במחלוקת ושולליו קיבלו חיזוקים רבים.

עריכת משאל עם על עתיד רמת הגולן תחזק את מעשיהם של  קובעי המדיניות, גם אם לא תמיד אפשר יהיה לעמוד בכל ההבטחות, עקב שינויים שיתחוללו מכורח המציאות.

 

כאיש מפלגת העבודה (וזאת לא בושה) אני מחזק את ידי ח"כ דוד טל מ"קדימה" שמבקש לקדם את נושא משאל העם דווקא בחג ה-60 שנה למדינה. אין לנו מולדת  אחרת ואנו מבקשים שזאת שלנו תהיה ציונית עם רוב יהודי מוצק, ובעלת שלטון דמוקרטי.

הכותב הוא בעל פרס יגאל אלון על מעשה מופת חלוצי


נכתב בתאריך
25/5/2008הרשמה לניוזלטר שלנו