עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שיתופי-חדשני - צעד בדרך לשוויון - כיוון שאני פמיניסט, אני תומך בהמלצה לשנות את הסדרי הגירושין בישראל, כך שילדים עד גיל שש לא יהיו באופן אוטומט

שיתופי-חדשני / אורי הייטנר

צעד בדרך לשוויון - כיוון שאני פמיניסט, אני תומך בהמלצה לשנות את הסדרי הגירושין בישראל, כך שילדים עד גיל שש לא יהיו באופן אוטומטי בחזקת האם

4.5.2008

 

 

אני פמיניסט.

 

מהו פמיניזם? אני מבחין בין פמיניזם נאור לפמיניזם רדיקלי. פמיניזם נאור, הוא השקפת עולם הדוגלת בשוויון בין המינים, חותרת לשוויון ומנסה לקדם אותו. פמיניזם רדיקלי הוא תופעה של שנאת גברים, אי אמון בגברים ומלחמה בעולם הגברי.

 

כאשר אני מגדיר את עצמי כפמיניסט, אני מתכוון, כמובן, לפמיניזם הנאור. כפמיניסט נאור אני תומך בהמלצת ועדת שניט לשנות את הסדרי הגירושין בישראל, כך שילדים עד גיל שש לא יהיו באופן אוטומטי בחזקת האם, אלא שני בני הזוג אחראים לשלומו לרווחת הילד, וההחלטה בחזקת מי מהם יהיה הילד תהיה על פי טובת הילד.

 

אני תומך בהמלצה הזאת, בראש ובראשונה כיוון שאני רואה בטובת הילד את השיקול העליון בהחלטה. עצם הגירושין הם אסון לילד, ואם הוא נאלץ לעבור טרגדיה כזו, יש להבטיח שטובתו תהיה השיקול המכריע בהחלטה.

 

אני תומך בהמלצה הזאת, כיוון שהיא שמה קץ לאפליית הגבר. כפי שאני מתנגד בתוקף לכל אפליה לרעת נשים, כך אני מתנגד גם לאפליה נגד גברים. לא בתחומים רבים ניתן להצביע על אפליה נגד גברים, אך בנושא זה, מדובר באפליה חמורה שיש לתקנה.

 

אני שולל את מלחמת המינים ואיני רואה באינטרסים של המינים משחק סכום אפס, שבו כל הפסד של צד אחד הוא רווח של הצד האחר. אני מאמין שהאינטרס של הנשים בקבלת התיקון המוצע, אינו נופל מהאינטרס של הגברים.

 

החוק הקיים מבוסס על הסטריאוטיפ, לפיו הטיפול בילדים הוא משימה של האישה. הדעה הקדומה הזו, היא הגורם המרכזי לאפליה נגד נשים ולקיפוחן בתחומי העבודה והקריירה, שהרי תפקידן ללדת ילדים, לגדל אותם ולטפל בבית. ראיית שני בני הזוג כאחראים באופן שווה על גידול הילדים והטיפול בהם, היא התשתית לשוויון בין המינים. המלצת ועדת שניט, מבשרת שינוי במוסכמה החברתית הסטריאוטיפית  הזאת, ולכן זו המלצה פמיניסטית. אימוץ ההמלצה יהיה צעד חשוב בדרך לשוויון בין המינים.

 

ניתן היה לצפות מארגוני הנשים לברך על ההמלצה וללחוץ על שר המשפטים לאמצה. התנגדותם של ארגוני הנשים, ובראשם נעמת, להמלצה ויציאתם למאבק נגדו, סותרת את האינטרס של השוויון בין המינים, את האינטרס של הנשים, את הפמיניזם הנאור. הופתעתי מאוד מההתנגדות הזאת, הופתעתי והתאכזבתי. כתוצאה מההתנגדות הזאת מצטיירים ארגוני הנשים, לא כארגונים פמיניסטיים נאורים, אלא כגורם רדיקלי ומיליטנטי שהדחף שלו הוא שנאת גברים ונקמה בגברים. במקרה זה, ההתנגדות הזאת פוגעת, בראש ובראשונה, בנשים ובאינטרסים הנשיים.  

   

למאמרים של אורי הייטנר

נכתב בתאריך
4/5/2008הרשמה לניוזלטר שלנו