עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

גחמות קונדוליסה - על ישראל להציג בפני קונדוליסה רייס חזון ברור של מדינה יהודית דמוקרטית

גחמות קונדוליסה - על ישראל להציג בפני קונדוליסה רייס חזון ברור של מדינה יהודית דמוקרטית וקו עקבי למימושו, שאינו תלוי בגחמותיה המשתנות ובנכונותו של אבו מאזן

מאת דני רשף - 30.3.2008

 

בסוף 2005 הייתה קונדוליסה רייס, מזכירת המדינה של ארה"ב, עסוקה בתוכנית א' – בהאחדת מנגנוני הביטחון הפלסטינים ובהבאת דמוקרטיה לרשות הפלסטינית.  משלחות פלסטיניות מטעם אבו מאזן שכנעו את מזכירת המדינה שלתנועת החמאס אין שום סיכוי לזכות בבחירות המיועדות לראשית 2006. להיפך, עצם שיתופה בבחירות אל מול הפת"ח רק יגביר את הלגיטימיות של אבו מאזן והפת"ח לאור הניצחון הצפוי לפת"ח בבחירות.

 

המזכירה השתכנעה, ולמרות האיסור המפורש בהסכם אוסלו על השתתפותם של גופים שאינם מכירים בישראל בתהליך הפוליטי הפלסטיני, היא לחצה על ישראל להתנער מההסכם כדי "לחזק את אבו מאזן". מה שלא עשה ההיגיון הושג בכוח הנחרצות של גב' רייס ומשקלה המדיני של ארה"ב.   

 

ניצחון החמאס בבחירות בינואר 2006 לא בלבל את קונדוליסה. תוכנית ב' נועדה לתקן את מה שכשל בתוכנית א'.  מנגנוני הביטחון שנאמנים לפת"ח לא יאוחדו עם שאר המנגנונים אלא יחומשו ויאומנו על ידי האמריקאים על מנת להנציח את שלטון הפת"ח ברשות. פסק הדין של הבוחר וחזון הדמוקרטיה הפלסטינית, שבעטיו נדרשה ישראל להתעלם מהסכמים כתובים, הושלך לפח לטובת השתלטות בכוח, בניגוד לרצון הבוחר הפלסטיני, של הפת"ח על הרשות. 100 מיליון דולר השקיעה ארה"ב באימון המשמר הנשיאותי ובמנגנוני הפת"ח להכשירם לעימות מול החמאס. בקיץ 2007 התנדף הכל בתוך שלושה ימים של עימות שבעקבותיו השתלט החמאס על עזה.  הנשק, ציוד הקשר ומאגר המודיעין הפת"חי, נפלו כולם כפרי בשל לידי החמאס.     

***

למזכירת המדינה לא היו לקחים אבל הייתה, כמובן, תוכנית חדשה – תוכנית ג' שנועדה לתקן את כל מה שנכשל בתוכניות א' וב'. הגדה המערבית שבשליטת הפת"ח תפתח במו"מ לשלום עם ישראל שבצידו הקלות על החיים ושגשוג כלכלי בעזרת כסף שיגויס בכל העולם; כוחות הביטחון הפלסטינים, שהפליאו במאבק מול החמאס, יאומנו ויצוידו שוב, כדי להילחם בטרור החמאסי בגדה, ובמקביל יוטל מצור כלכלי על רצועת עזה. לפי התפיסה החומרית האמריקאית מובן מאליו שהפלסטיני הממוצע ינטוש את תמיכתו בחמאס ויעביר אותה לפת"ח. במושגים האמריקאים של הכל ביזנס, לא יתכן שהזדהות עם המאבק הפלסטיני ודחייה השלטון המושחת של הפת"ח חשובים לפלסטינים יותר מהפיתוח הכלכלי הצפוי לגדה ומהשלום שבפתח. במהרה התברר שהחמאס הנצור עדיין זוכה לתמיכת האוכלוסייה ושיש ביכולתו להבעיר אש על גבולות ישראל ברמה שישראל לא תוכל להבליג. כשישראל מגיבה והמכה בעזה כואבת, הגדה המערבית מתלקחת ואבו מאזן, כמנהיג פלסטיני, לא יכול  להתנהג כאילו עזה נמצאת על כוכב אחר. למרות חישובי מומחי מחלקת המדינה של ארה"ב - המפתח למו"מ על תהליך השלום עם ישראל היה ונשאר בידי החמאס הנצור בעזה.

 

מזכירת המדינה הבינה, לאחר מבצע צה"ל האחרון בעזה, שדרושה תוכנית ד'. כזו שתתקן את מה שכשל בתוכניות הקודמות. המצור מעל עזה יוסר לטובת הסדר ישראלי, מצרי, פלסטיני שיאפשר מעבר סחורות ואנשים ואולי ימתן את המצוקה בעזה ואיתה את הנחישות לשבור את כל הכלים. המצרים, שעל גבולם ודרכם הקים החמאס לעצמו צבא משלו בעזה, יקבלו עזרה נוספת בפיקוח על הגבול כדי למנוע מהחמאס, פעם נוספת, להתחמש ולהצטייד אבל, מאידך, יאפשרו לחמאס להתפתח כלכלית באמצעות המעבר הפתוח למצרים. כך, על פי כל החישובים של מחלקת המדינה והמזכירה קונדוליסה ייווצר תמריץ חיובי לחמאס להשלים עם תהליך ההכרה בישראל, אם קיים כזה, מצד הפת"ח.

 

ב- 14.3.2008, במסיבת עיתונאים בסנטיגו דה צ'ילה בשעת ביקור במדינות דרום אמריקה, התייחסה קונדוליסה רייס לתהליך במזה"ת ואמרה באדנות אימפריאלית אופיינית שהצדדים, קרי ישראל והרשות, לא מבינים את הנדרש מהם  על ידי ארה"ב, כדי לקדם את תהליך השלום.

 

לקראת ביקורה הקרוב של קונדוליסה רייס בישראל וברשות, שנועד לנזוף בילידים שלא מבינים מספיק את הסכסוך ואת שאיפותיה שלה עצמה, צריכה ממשלת ישראל להפסיק ולהתגמש מול הגחמות המשתנות של קונדוליסה רייס, מתוך רצון להמשיך ולרצותה. ישראל צריכה להציג חזון ברור של מדינה יהודית דמוקרטית וקו עקבי וברור  למימושו שאינו תלוי בעומק ההבנה של קונדוליסה ובנכונות של אבו מאזן. שניהם מובילים אותנו בזיגזגים למבוי סתום ולדרך ללא מוצא.

 

למאמרים של דני רשף

מחבר
נכתב בתאריך
30/3/2008הרשמה לניוזלטר שלנו