עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תוצרת הארץ - כל מי שקורא את הדברים ויש לו נגיעה לקבלת החלטות בנושא חבילות שי: אנא, קנו מתוצרת הארץ. הבליטו זאת על גבי החבילה. הגנו על התעשייה שלנו

תוצרת הארץ - כל מי שקורא את הדברים ויש לו נגיעה לקבלת החלטות בנושא חבילות שי: אנא, קנו מתוצרת הארץ. הבליטו זאת על גבי החבילה. הגנו על התעשייה שלנו

מאת מיכה אשחר - 5.3.2008

 

בעוד פחות מחודשיים יחול חג הפסח. לקראת החג יקבלו עובדים מהמפעלים חבילות שי. חלק גדול ממקומות העבודה, מחלק לעובדים תווי שי לקנייה ברשתות שיווק.

עכשיו, אני מקווה שעובדי "יקבי הגולן" לא יקבלו חבילות שי עם יין מצ'ילה, ושעובדי "עלית-שטראוס" לא יקבלו חבילות עם שוקולד בלגי.

אבל ההיפך כנראה ייתכן.

 

על כמה משולחנות החג יעלו דווקא דגי סלמון מנורבגיה, ולא דג ישראלי. בנורבגיה יש מי שמחרים תוצרת ישראלית. אתם יודעים מה: אפילו נניח שהם צודקים – רק לצורך הדיון, האם אין זה משמש ראיה ליכולתם של אנשים פשוטים, לומר אמירה בתחום הקרוב ללבם?

רוב המגזר היצרני בארץ סובל מיבוא בהיצף. בשנות השמונים, כששר התעשייה והמסחר היה אריק שרון, אם באו בתלונה על יבוא בהיצף, קודם כל היו עוצרים את היבוא, ואז בודקים.

היום, קודם כל מחכים כמה חודשים, ואז בודקים, אולי.

 

מפעל "טפנוקים", למשל, בקיבוץ עמיר, סבל קשות מיבוא בהיצף. אני לא יודע אם זה מה שהפיל את המפעל, אבל היבוא בהיצף בוודאי לא עזר לו. פרט פיקנטי: כשנתיים לאחר אותה פרשה, הודה היבואן בפה מלא במכירה ללא רווח, במטרה להיכנס לשוק.

לגיטימי? לא לפי ההסכמים שישראל חתומה עליהם. ההסכמים האלה נאכפים על ידי הרשויות במדינות שבהן אנחנו מנסים למכור. אבל בישראל עושים ליבואן חיים יותר קלים. תחרות זה טוב, אבל כנראה זה יותר טוב כשאנחנו מתחרים עם משקולות על הרגליים, והיריב מתחרה עם כנפיים.

 

ברחבי ההתיישבות העובדת, יש כמה מפעלים מפוארים, שסובלים מתחרות לא הוגנת עם מוצרים המיובאים בהיצף. יש מקום לחשוב על קנייה מתוצרת עצמית, לא רק כשמדובר בתוצרת המפעל.

ממשלת איטליה סיבסדה את יצוא הפסטה לישראל. ממשלות זרות מייצאות אלינו אבטלה. ממשלת ישראל לא חולמת לעשות דבר דומה. היא חולמת רק כשצריך להתמודד עם יבוא בהיצף.

אנחנו לא יכולים להחליף את ממשלת ישראל, בניהול מדיניות. אבל אנחנו יכולים להימנע מלגרום עוד נזק.

 

כל מי שקורא את הדברים ויש לו נגיעה לקבלת החלטות בנושא חבילות שי: אנא, קנו מתוצרת הארץ. הבליטו זאת על גבי החבילה.

כל מי שמכיר מישהו שמעורב בקניית חבילות שי לעובדים: דברו אתו. הפצירו בו. תחשבו עוד טיפה. תחשבו על עצמכם. תחשבו כמו אנשי "יקבי הגולן", שחושבים על עובדי "עלית", ולהיפך.

ואם עדיין זה אפשרי, אולי אפשר לחשוב על תווי קנייה שכוחם יפה רק לתוצרת הארץ. אולי זה לא מעשי. תבדקו מה כן אפשר.

זה לא הדבר הכי חשוב, אבל זה חשוב לאנשים.

 

למאמרים של מיכה אשחר
 

נכתב בתאריך
5/3/2008הרשמה לניוזלטר שלנו