עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

חובבי נצראללה - חסן נצראללה איבד הרבה מאמינותו ויוקרתו בעולם הערבי, אבל התקשורת הישראלית ממשיכה לקשור לו כתרים בנוסח "אם הוא מבטיח הוא מקיים..."

חובבי נצראללה - חסן נצראללה איבד הרבה מאמינותו ויוקרתו בעולם הערבי, אבל התקשורת הישראלית ממשיכה לקשור לו כתרים בנוסח "אם הוא מבטיח הוא מקיים..."


מאת פלג מור - 22.2.2008

 

כל אחד וועדת החקירה שהיה מקים, לו היה הדבר בידיו. יש מי שסבור שהתנהגות התקשורת במלחמת לבנון השנייה היא נושא הראוי לחקירה, לא פחות מבדיקת מעשיהם ואחריותם של  הדרג המדיני ומפקדי הצבא. התקשורת הישראלית עשתה דבר שלא ייעשה על ידי אומה במלחמה והוא חסר תקדים – היא עסקה בהאדרת דמותו של מנהיג האויב נצראללה, למשל על ידי יצירת ציפייה מתוחה ורוטטת לנאומיו, אותם העבירה בשידור ישיר ובמלואם. מועד הנאום נמסר שוב ושוב ופרשנים עסקו כל העת בשאלה מה יאמר בו. אחריו טרחו אותם פרשנים למצוא את משמעותם של כל מילה וביטוי. ספק אם היה דבר מעין זה בהיסטוריה האנושית עד כה – "כלי תקשורת של מדינה מסוימת מעניקים מרצונם בימה תעמולתית בהיקף כזה למנהיג אויביה".

 

דווקא התקשורת המקומית, שמתחה כל העת ביקורת קשה ואולי אף מוצדקת על אי מוכנותם למלחמה של גופים שונים במדינה ועל ארגון מערכתי לקוי שאינו הולם את צורכי שעת החירום כמעט בכל תחום, דווקא היא המשיכה לסקר את הצד הישראלי כרגיל, כאילו אין היא עצמה חייבת בהתנהלות אחרת בעת כזו. 

 

וכך למדו הישראלים לדעת, כל יום מחדש, עד כמה מנהיג האויב הוא איש אמין ורציני, עשוי ללא חת החותר ללא לאות להשגת מטרותיו בעוד שהמנהיגות הישראלית חלשה, אובדת עשתונות, עסוקה בריב פנימי מר והתחשבנויות קטנוניות, חסרת כיוון ויעדים.

מאז מנהיג חזבללה כבר איבד רבות מיוקרתו, הודה שעשה טעות ביציאתו לפעולה בתוך ישראל, אינו מעז להופיע בפומבי וחי במחתרת כשוכן מחילות, נאלץ להיאבק על מעמד ארגונו בתוך לבנון, הביע התפעלות מתהליכי הביקורת והחקירה המתקיימים בישראל,  ספג ביקורת לעגנית מצד רבים בעולם הערבי על עיסוקו העלוב בחלקי גופות – אבל עדיין התקשורת בישראל ממשיכה לקשור לו כתרים  בנוסח "אם הוא מבטיח הוא מקיים.."  

 

אין מלחמות מושלמות

 

כמה גורמים חברו יחדיו להעלות תביעה להתפטרותו של ראש הממשלה: הורים שכולים, אנשי מילואים, גורמים הפוליטיים המעוניינים בראשו גם בימים כתיקונם וכמה מוחים מקצועיים שגן המחאה כבר טבוע בהם..

 

גם מי שאינו מזדהה עם תביעה זו וסבור שהיא חלק ממחול שדים שנזקו מרובה מתועלתו, לא יכול להישאר אדיש מול  התקווה הנאיבית, אפילו ילדותית, העולה ממנה – נדמה שלדעתם של אנשי שתי הקבוצות הראשונות קיים סדר נכון של דברים, טבעי והוגן וצודק, ויש אפשרות לחזור אליו אם רק יתפטר איש זה או אחר, אם רק ימומשו המלצותיה של ועדת החקירה, אם רק תתנהל המלחמה הבאה על פי הכללים הראויים.

 

 ישנה נוסחה ישראלית מנצחת שניתן להשתמש בה שוב, כמעט אפשר לומר נוסחה-כמו-על-פי-הזמנה למלחמה מוצלחת, ובה יודעים כולם את תפקידם ומבצעים אותו על הצד היותר טוב, מערכות המדינה פועלות נכון וראוי, הדרג הצבאי יודע את מטרותיו ואיך להגיע אליהן, הדרג המדיני רואה למרחוק ומשדר לעם דוגמת הנהגה נבונה ועשויה ללא חת; נוסחה זו תבטיח אפס אחוז הרוגים אך מאה אחוז השגת מטרות.. אם רק נדע לחזור עליה הדברים ישובו ויסתדרו כמו פעם..

 

זוהי סיבה עיקרית מדוע מחאת הקבוצות שנזכרו קודם היא מחול שדים מזיק  ומטרתן בלתי ניתנת להשגה; תיקון מערכות כללי והבאתן לידי פעולה נכונה יותר בפעם הבאה אינו עניין למעשי להטים ולאקט חד פעמי אלא לתהליך ממושך ואפור.  ובסופו של יום, גם אם יוקמו ועדות החקירה האובייקטיביות ביותר שניתן,  ייערפו כל הראשים, יוסקו כל המסקנות וייושמו כל הלקחים – גם אז אין בנמצא נוסחת מלחמה מושלמת. 

למאמרים של פלג מור

נכתב בתאריך
22/2/2008הרשמה לניוזלטר שלנו