עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מכתב למנהל הקהילה החדש - ההפרטה הפכה את חברי להבות הבשן לאוסף של פרטים. פרחו רק מי שהיו בתוך הקומבינה. את ניצני ההצלחה של המפעל ראוי שתנצל לצורך צמצום הפערים שנוצרו כאן. אחרת, לא עשית כלום. בהצלחה

מכתב למנהל הקהילה החדש - ההפרטה הפכה את חברי להבות הבשן לאוסף של פרטים. פרחו רק מי שהיו בתוך הקומבינה. את ניצני ההצלחה של המפעל ראוי שתנצל לצורך צמצום הפערים שנוצרו כאן. אחרת, לא עשית כלום. בהצלחה 

מאת גוגה קוגן - 7.2.2008

 

 

מנהל הקהילה החדש, לפני שתיכנס לתפקיד שאליו בוודאי תיבחר, כדאי שתדע כמה  פרטים על להבות הבשן. פעם הוא היה קיבוץ-קיבוץ; היום הוא סתם קיבוץ מופרט, מקרטע כלכלית. בעטיו של השינוי נוצרו כאן בעיות המציקות לקבוצת חברים (לא לכולם). לצערי, עליהן לא תדווח בנאומי קבלת הפנים שישמיעו החברים בישיבת ההיכרות עמך.

 

לא תשמע כי אצלנו אין ביקורת אמיתית, שכן כל ביקורת על מערכת ניהול הקיבוץ מתקבלת אוטומאטית כפגיעה אישית והשמצה. ככה זה אצלנו, אנחנו עדיני נפש, רגישים לזולת, במיוחד אם הוא ממלא תפקיד. אלה שהיו בתפקידי ניהול, ממשיכים להציע עצמם לתפקידים. הם ממשיכים לשאת דברי טעם ודעה על מהלכים כלכליים, ורואים את הביקורת כלפיהם כמרושעת ולא צודקת. כמיועד למנהל קהילה, עליך לדעת שתהליך ההפרטה כאן, שהחל לפני חמש שנים, היטיב – כדרך כל הפרטה בארץ ובעולם - עם מעטים והרע לרבים. הפער בין החברים גדל, והשוויון, שלמראית עין היה קיים בעבר, הלך פיייפען.

***

ראשית, מובילי ההפרטה תוחזקו באמצעות מסים רצחניים (ללא השוואה לקיבוצים אחרים שעברו שינוי) שהוטלו עלינו כדי להחזיק מנגנון, שעל תוצאות פועלו דיברה ועדת  הווינוגרד (חברת ק.מ.ה) שלנו.

 

שנית, היא לא הביאה לשיפור כלכלי של הקיבוץ, בוודאי לא של כלל חבריו, כפי שהוגיה הבטיחו. היא רק הביאה להקטנת ההכנסה של קבוצה גדולה, אך מאידך היא הביאה  לרווחה, עושר ואושר, לשכבה מאוד מצומצמת. אם תעשה סיור קטן בין בתי החברים,  חיש תיווכח בכך. לשם כך לא צריך תואר שני בכלכלה וניהול. מספיק יום לימודים קצר. טיול קטן, דילוג בין שלוליות. זה הכול. 

 

שלישית, ההפרטה אצלנו עשקה את החברים הוותיקים, נופפה נגדם באצבע מאיימת שימנעו מהם אמצעי רווחה, בניגוד לכל חוק מדינה וחוק אנושי בסיסי. אך חברי שכבה זאת שתקו.היו מהם שאפילו שיבחו את מובילי המהלך. דיסוננס קוגניטיבי קוראים לזה.   

ההנהלה התבססה על הכנסות עובדי החוץ שלה, השכרת דירות, מסירת נכסי ייצור לגורמי חוץ, נתנה יד לפיטורי ייעול, ובעיקר הצטיינה בחוסר יוזמה, מעוף, ובהימנעות  מחיפוש עידוד ומציאת מקורות הכנסה חדשים.

 

עליך להבין, מנהל קהילה מיועד, הדרך בה נוהלה ההפרטה אצלנו הייתה, אם ננקוט בלשון ועדת וינוגרד המקורית, "כשל בממשק בין מקבלי ההחלטות הכלכליות לבין חברי הקהילה".

***

במילים אחרות, ההפרטה הפכה את הקיבוץ לאוסף של פרטים. קהילה בה איש לנפשו ועתיד רבים לוט בערפל. רק אלה שהיו בקומבינה, עלו ופרחו. כל היתר - גורנישט מיט גורנישט. אבל עכשיו הגענו למצב מורכב. לקיבוץ יש הנהלה כלכלית חיצונית חדשה - הרוצה להצליח. מעט תחמושת יש לרשותה - המפעל שדשדש במשך שנים, זוכה להצלחה ושגשוג.

 

ראוי למנף הצלחה זאת, שהושגה בעמל חכם על ידי אנשים טובים, לטובת כלל החברים, בעלי המפעל האמיתיים. זהו חלק גדול מתפקידך.

הצלחתך בתפקיד והצדקת משכורתך, תבחן, בין היתר, על פי המדדים הבאים:

 

1.      הבטחת הפנסיה של כלל החברים. (זה הדבר החשוב מכולם!).

2.      הקטנת המסים שיגדילו את ההכנסה הפנויה.

3.      הקטנת הפער וחוסר השוויון  הקיימים היום בין חברי הקיבוץ.

 

כל התארים ברזומה שלך לא יעשו עלינו רושם אם לא תציג ותבצע חזון חברתי המבוסס על יצירת קהילה שוויונית, שונה בתכלית מהקיימת היום. ותודה על שהצעת עצמך לתפקיד לא פשוט.

 

הכותב הוא חבר להבות הבשן. הרשימה הופיעה בעלון קיבוצו


נכתב בתאריך
7/2/2008הרשמה לניוזלטר שלנו