עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

זמן לתנועה שיתופית נפרדת - ההכרעה התנועתית נגד תקציב לקידום העשייה השיתופית, היא עוד סיבה מדוע על המטה השיתופי להתנער ממעמד של "ילד תנועתי חר

זמן לתנועה שיתופית נפרדת - ההכרעה התנועתית נגד תקציב לקידום העשייה השיתופית, היא עוד סיבה מדוע על המטה השיתופי להתנער ממעמד של "ילד תנועתי חריג" ולהקים לו תנועה משל עצמו

מאת דורון נדיב - 3.2.2008

 

הזרם השיתופי קם בסוף שנות התשעים לאחר מספר שנים של התלבטות וניסיונות להקים גוף שייצג את הקיבוצים השיתופיים. מייסדיו השתייכו לקבה"ד לקבה"א ולתק"ם שיתוף הפעולה הפורה והחברות בין חבריו שומרי המסורת והחילוניים הייתה דוגמה למאבק משותף על הדרך והערך. מקימיו חשו שיש לעשות מעשה כיוון שאותם קיבוצים וקבוצות חברים, שחפצו להמשיך באורח חיים קיבוצי שיתופי, לא קיבלו יותר מענה בבית התנועה. גם לאחר ההחלטה המפורשת שהתקבלה עם איחוד התק"ם והקבה"א על הקמת שני מעגלים בתנועה - שיתופי ומשתנה - מעולם לא פעלו קברניטיה כדי ליישמה. 

נהפוך הוא הרוח שנשבה מבית התנועה סימנה את הכיוון ההפוך.

 

בשנים אלו ולאורך השנים הבאות כבש הימין החברתי מבית מדרשם של נתניהו ודומיו את בית התנועה, עת "רכבת השינויים" של נתן טל היוותה את הסמל והדרך. רעיונות השוק החופשי, ההפרטות למיניהן והשכר הדיפרנציאלי שווקו ע"י מנגנון משומן של בית התנועה. הזרם השיתופי והמעגל השיתופי יובשו. קברניטי התנועה יצרו  אווירה של דה לגיטימציה, תוך התעלמות מהקיבוצים שחפצים להיות שיתופיים, כחלק מקידום האידיאולוגיה הניאו ליבראלית שאומצה בחום.  

 

רגע האמת

 

בחירתו של זאב שור למזכיר התנועה הפיחה תקווה בקרב השיתופיים. שור זכה בתפקיד בעיקר בזכות הקיבוצים השיתופיים של התק"ם שתמכו במועמדותו. הוא גמל להם בהצהרה שהזרם השיתופי הוא "המגדלור של התנועה הקיבוצית. ואולם להצהרה זו לא היה כיסוי אמיתי במציאות. הציפייה הייתה ששור יקדם את רעיון שני המעגלים.  הזרם יהפוך למעגל מתרחב בעל תקציבים נדיבים, כדי להוביל ולהתוות כ"מגדלור" דרך ולא ימשחך להתקיים כ"בן חורג" בבית התנועה.

  

והנה הגענו לעוד אחד מרגעי האמת. רגע זה היה במועצת התנועה האחרונה, בדיון על התקציב, שם הצחגו השיתופיים בקשה לתוספת תקציב(תוספת קטנה ביותר ביחס למיסים  שהשיתופיים מעבירים לתנועה שבפועל אינם משרתים כמעט את מטרותיהם). תקציב זה היה מיועד לאו דווקא לקיבוצים שיתופיים אלא למטרות המחזקות את הדרך השיתופית,  המקדמת את המאבק על חברה ישראלית יותר צודקת מתוקנת וסוציאל דמוקרטית.

 

התקציב יועד לקבוצות השיתופיות, לקואופרציה ולהעצמת מפעל שנת השירות. המועצה דחתה את ההצעה. ברגע זה, ברגע האמת, הציפייה הייתה ממי שהכריז כי הזרם השיתופי הוא מגדלור של התנועה, שיתייצב לימין השיתופיים, אך רגע האמת חלף לו, קברניטי התנועה והצירים אמרו את דברם. 

 

כבר קרוב לעשר שנים שהבשורה שיוצאת מבית התנועה היא בשורת הימין החברתי ובהחלטת המועצה לא היה חידוש. הכל היה צפוי. עתה על המטה לעשות חשבון נפש כדי לבחון כיצד הוא מכלכל את דרכיו.

 

מזרם למעגל, למטה ולתנועה שיתופית

 

השאלה היא האם ברצוננו להישאר כמחלקה חורגת בבית התנועה השוחה נגד הזרם. האם לא טעמנו כבר מאותו הדבר? האם לא צריך לחשוב על כיוון אחר עת קיבוצינו, קבוצות חברים תומכי שיתוף בקיבוצים הדיפרנציאלים והקבוצות השיתופיות כמהות לשינוי המיוחל?  אנו זקוקים לתוספת משאבים כדי לפעול באופן רלוונטי ולהשפיע.  קברניטי התנועה אמרו את דברם באופן ברור ואולי טוב שכך.

ההתלבטות האם להקים את התנועה השיתופית היא אמיתית. התלבטות כזו הייתה נחלת השיתופיים בשלהי שנות ה90 של המאה הקודמת כאשר הוקם הזרם השיתופי, בניגוד לעמדת התנועה.

 

בבואנו לבחון את הצדקת הקמתו של הזרם השיתופי, ניתן לקבוע בבירור שהזרם יצר כבר תנועה חדשה המבוססת על המסורת של האבות המייסדים, יחד עם התחדשות שיתופית רעיונית. הזרם יצר כבר קודים חדשים להתייחסות, יצר כבר בית חדש לקיבוצים השיתופיים, לחברים בתנועה ולקבוצות השיתופיות.

 

לעניות דעתי הקמת התנועה השיתופית היא כורח המציאות. תנועה שבמרכזה ניצב הרעיון של תיקון החברה, תוך סולידריות בין חבריה, קיבוציה והחברה הישראלית. תנועה זו שכבר קמה ללא הכותרת, זקוקה לאיחוד כוחות ולתוספת משאבים. כוחותיה נמצאים בקיבוצים השיתופיים, קבוצות בתוך הקיבוצים הדיפרנציאלים, בתנועות הנוער  בקומונות הפזורות ברחבי הארץ, בקיבוצים החינוכיים, ובהתארגנויות חברתיות.

 

נכון להיום שיתוף הפעולה בין כל הקבוצות רופף ויש לאחד את הכוחות. על המטה השיתופי יחד עם כל הקבוצות שהזכרתי מוטל עתה להכין את התשתית להקמת התנועה השיתופית ולקומם אותה. המלאכה מרובה וסבוכה אך האתגר גדול. 

 

אשרי האנשים הממשיכים לחלום גם בעתות משבר, וחותרים למרות הכל ואף על פי כן להגשמת חלומם.


נכתב בתאריך
3/2/2008הרשמה לניוזלטר שלנו