עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

בלי קשר לווינוגרד - יש שלל סיבות שבגללן צריך להראות לאולמרט את הדרך החוצה, בלי קשר לדו"ח וינוגרד

בלי קשר לווינוגרד - יש שלל סיבות שבגללן צריך להראות לאולמרט את הדרך החוצה, בלי קשר לדו"ח וינוגרד

מאת אלישע שפירא - 29.1.2008

 

דברים אלה נכתבים ימים אחדים לפני פרסום דו"ח ועדת החקירה בראשותו של השופט וינוגרד. ודאי ירימו הקוראים גבה בתמיהה, מי בר הדעת המתנבא דווקא עכשיו? אני עושה זאת היות ולעמדתי אין כל קשר לדו"ח המלומד. אינני לא זקוק לווינוגרד כדי לדעת שאולמרט אינו יכול להיות ראש ממשלה. הדבר ברור וגלוי, כפי שהיה ברור וגלוי, כבר בימיה הראשונים של מלחמת לבנון השנייה שאין בכוחה להשיג את המטרות שהוצגו לה, החזרת השבויים ופירוק הזרוע הצבאית של החזבאללה. לא צריך היה להשתתף בישיבות הקבינט (אם היו בכלל) כדי לדעת כי מי שנגרר למלחמה לא שקל היטב את כל האפשרויות ואת כל המשמעויות, את הקורבנות ואת ירי הטילים במשך יותר מחודש ימים על יישובי הגליל.

 

 לא צריך היה להשתתף בישיבות המטה הכללי, כדי להבין שהמלחמה מנוהלת על בסיס קונספציה חסרת שחר, של "הכרעה באש מרחוק". לא צריך היה להיות גנרל כדי לדעת שהמלחמה נוהלה בחוסר אחריות משווע, ללא עתודה למהלך קרקעי משמעותי, אם יוחלט עליו, וללא כוחות שיבטיחו את הגבול הסורי, למקרה שבני בריתם של החזבאללה יחליטו להתערב. כך עברו שבועות עד שגויסו אוגדות המילואים. לא צריך היה להיות עם הלוחמים תחת האש, כדי לחוש בחוסר התכלית, במבוכה ובחוסר המנהיגות שאפיינה את מפקדי הצבא. די היה לצפות בשידורי הטלוויזיה ולשמוע את דוברת צהל, כדי להבין שכך לא מנהלים מלחמה. בשביל כל אלו לא נחוץ הדו"ח. על כל אלה כבר נאמרו ונכתבו תילי תילים של מילים וספק האם בכוחו של הדו"ח להוסיף תרומה משמעותית.

***

 

ראש ממשלה אינו חייב להבין בניהול מלחמות, אבל חובתו להכיר בכך שאינו מבין. לראש ממשלה חדש מותר לא לדעת איך ראוי להגיב במשבר צבאי-מדיני, שנחת עליו חודשים אחדים לאחר כניסתו לתפקיד. אחרי הכל הוא בן אדם כמו כולנו ומותר לו לא לדעת. הוא אינו אמור להיות "סופרמן". כל שאנו מצפים ממנו זה לנהוג באחריות. חובתו להוביל תהליך חשיבה, ניתוח, והתייעצות עם כל מי שיכול לתרום לקבלת החלטות שקולות. בחובה הזו הוא נכשל. השגיאה הראשונה, אם כל השגיאות שבאו בעקבותיה, הייתה ההחלטה להגיב ולפעול מייד, ללא תהליך סביר של חשיבה והתכוננות. זמן לא חסר כלל. היה זמן ככל שנדרש. אחרי הכל לא מדובר בהפתעה נוסח "יום כיפור".

 

לא הופתענו על ידי כוחות גדולים שאיימו לשטוף ולכבוש את הגליל. האירוע שהצית את המלחמה היה, אחרי הכל, לא יותר מהתקלות מביכה וכואבת על הגבול. אירועים דומים כבר התרחשו בעבר. אהוד אולמרט אינו פסול מלהיות ראש ממשלה בגלל טעויותיו, גדולים ומנוסים ממנו טעו טעויות קשות. הוא פסול מלהיות ראש ממשלה היות והוא לא ניחן במידת החרדה הנחוצה למי שאינו יודע. לא הייתה בו מידת החרדה החיונית כל כך למי שנושא באחריות כה כבדה. אם היה חרד יותר, אם היה פחות ציני, היה שוקל ומתייעץ שוב ושוב לפני שגרר אותנו למלחמה מיותרת. אבל אז, בימים הראשונים של המבצע–מלחמה, נהנה מהסכמה רחבה בציבור, נישא על תשואות הקהל, באותם ימים של התלהמות גבר היצר על שיקול הדעת. על השגיאה הזו אי אפשר לסלוח ואסור לעבור לסדר היום.

***

 

אהוד אולמרט אינו יכול להיות ראש ממשלה מסיבה נוספת, קשה וחמורה עוד יותר. הוא לא יכול להיות ראש ממשלה כי אצלו ה"קומבינה" קודמת לאחריות. מי שמינה את עמיר פרץ כשר ביטחון, כדי למנוע ממנו את משרד האוצר, לא חשב על טובת המדינה ובטחונה. הוא חשב במונחים הגזורים מהתרבות הפוליטית של מרכז הליכוד. הוא אינו ראוי להיות ראש ממשלה כי אין לו היושרה הנחוצה. כי הפוזה ומראית העין חשובות לו יותר מהאמת. כי אין בו חרטה.

***

 

מנחם בגין סיים את חייו בבדידות וייסורים קשים בבית ברחוב צמח, לאחר שהבין את גודל האסון שהמיט עלינו. לאהוד זה כנראה לא יקרה ולכן עלינו להראות לו את הדרך. כתוב או לא כתוב בדו"ח, לאיש הזה אסור להיות במקום בו מקבלים החלטות כה גורליות. החלטות של חיים ומוות.

 

למאמרים של אלישע שפירא

נכתב בתאריך
29/1/2008הרשמה לניוזלטר שלנו