עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

'מעשי משפט' - כתב עת חדש - 'מעשי משפט' הוא כתב העת הראשון בישראל, העוסק בתחום הרחב של עריכת הדין החברתית-ציבורית ובתיקון חברתי

'מעשי משפט' - כתב עת חדש - 'מעשי  משפט' הוא כתב העת הראשון בישראל, העוסק בתחום הרחב של עריכת הדין החברתית-ציבורית ובתיקון חברתי 

מאת עופר סיטבון - 18.1.2008

 

'מעשי  משפט' – כתב עת למשפט ותיקון חברתי - נועד לשמש במה לעיון ולמחקר בשאלות הנוגעות לשדה המשפטי-חברתי, ולסייע במיצובו כתחום מרכזי ועצמאי. כתב העת יוצא לאור מטעם תכנית 'המשפט בשירות הקהילה', בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב.

 

בכרך הראשון מתפרסמים מאמרים פרי עטם של משפטנים חברתיים מהמובילים בישראל: ד"ר נטע זיו, עו"ד יובל אלבשן, עו"ד דן יקיר, עו"ד נעמי לבנקרון, עו"ד חסן ג'בארין, עו"ד אבישי בניש ואחרים. כמו כן מתפרסמים בכרך מאמרים חשובים של פרופ' דני גוטוויין אודות ההיגיון המשפטי של משטר ההפרטה בישראל ושל ד"ר דניאל מישורי על אודות המאבק נגד שילוט החוצות בנתיבי איילון, וכן ריאיון מיוחד עם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז על שאלות של משפט ושינוי חברתי.

 

מתוך כתב העת:

 

"אין זה מעשי לנסות לגבש ולנסח תורה שלמה בשאלה של גבולות ההפרטה. ראוי להידרש לסוגיה הספציפית בלי לנסות ולהתוות עקרונות כלליים באופן גורף. העתירה [בעניין הפרטת בתי הסוהר] מעלה שאלה מהותית מורכבת, ועל בית המשפט להתמודד עמה על בסיס דיון בכל נושא בפני עצמו, ומתוך ההתמודדות הזו, לאחר כמה החלטות, לבסס תפיסה כוללת יותר... לא הרי הפרטת בתי הסוהר כהפרטת טיפות החלב או הפרטת מוקד החירום של המשטרה.."

(מתוך ראיון עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז בנושא הפרטת בתי הסוהר).

 

"לעורכי הדין של 'עדאלה' היה ברור שבית המשפט העליון לא יתערב בפעילות המבצעית של הצבא ושהעתירות שתוגשנה [במשך מבצע "חומת מגן"] תידחנה על הסף... קיומו של המשפט העללאומי איפשר לעורכי הדין להגיש את העתירות אף שלא היה להן סיכוי להתקבל לפי המשפט המקומי... השימוש במשפט העללאומי על ידי עורכי הדין ביקש להרתיע ולהתריע, ובית המשפט העליון לא היה אדיש לכך..."

(מתוך מאמרו של עו"ד חסן ג'בארין, מנכ"ל "עדאלה", על עריכת דין על-לאומית לזכויות האדם).

 

"'המהפכה החוקתית' סיגלה את מערכת המשפט לדרישותיו של 'השלב המגזרי' ושימשה אמצעי לפירוק מדינת הרווחה, ואילו 'הפיכת הנגד' מסגלת את מערכת המשפט להנחותיו של 'השלב האוליגרכי' ומשמשת אמצעי לביסוס 'שלטון ההון' .מכאן שלמרות העוצמות הרטוריות הנלוות אליו, המאבק בין 'המהפכה החוקתית' לבין 'הפיכת הנגד' הוא, במובנים רבים, מאבק בין חלופות כוזבות החותרות אל אותה מטרה: ייצובו של משטר ההפרטה... "

(מתוך מאמרו של פרופ' דני גוטוויין "מ'מהפכה חוקתית' ל'הפיכת נגד': ההיגיון המשפטי של ההפרטה").

 

'מעשי משפט' הוא כתב עת אקדמי בעל מאפיינים חדשניים רבים: המאמרים בו מתומצתים; הוא כולל מאמרים קלאסיים מתורגמים, בתחום עריכת-הדין החברתית; הוא עוסק במאבקים חברתיים בישראל מנקודת מבטם של משפטנים מ'השטח'; הוא מהווה במה לדיון בשאלות יסוד על אופיו של מקצוע עריכת הדין, על היחסים שבין עורכי דין חברתיים לבין האוכלוסיות המוחלשות ועל מטרותיו של החינוך המשפטי הקליני; הוא משמש במה ליצירות אמנות העוסקות במגוון נושאים חברתיים, תוך שיתוף פעולה עם אמנים ועם גופי אמנות. לכתב העת גרסה הנגישה לקריאה באינטרנט באתר - http://www.law.tau.ac.il/Heb/maaseimishpat

 

***

 

ב-21 בינואר 2008 ייערך (בין השעות 21:00-12:00) באולם 'כס המשפט' בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב הכנס השנתי הראשון לעריכת-דין חברתית-ציבורית, שבמסגרתו יושק כתב העת. בין הדוברים בכנס: פרופ' סקוט קאמינגס (אוניברסיטת UCLA), המשנה ליועץ המשפטי לממשלה יהושע שופמן, ד"ר נטע זיו, עו"ד דן יקיר, ד"ר אורית קמיר, עו"ד נעמי לבנקרון, עו"ד חסן ג'בארין, פרופ' זהבה סולומון, עו"ד יהודית לייבה, ד"ר דניאל מישורי,  ועוד.

 

הכותב הוא עורך ראשי של כתב העת, חבר ביסו"ד ובקיבוץ תמוז

 


נכתב בתאריך
18/1/2008הרשמה לניוזלטר שלנו