עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

תגבורת למפעל שנת השירות - מפעל שנת השירות הוא חשוב, תורם, מתפתח וזקוק לתגבור. קריאה של פורום מדריכי י"ב

תגבורת למפעל שנת השירות - מפעל שנת השירות הוא חשוב, תורם, מתפתח וזקוק לתגבור. קריאה של פורום מדריכי י"ב 

מיה בירמן, מ.א. עמק יזרעאל; מורן כוכבא, נען; זוהר גרוס, בית העמק, גבע קבסה, אייל (נציגי פורום מדריכי י"ב) - 3.1.2008                 

 

 

אגף המשימות הוא האגף המביא לידי ביטוי, הלכה למעשה, את חזון ההתיישבות הקיבוצית ואולי היחידי שעוסק בזאת ברמות עשייה ותוכן משמעותיות. המשימה העיקרית של האגף, היא מפעל  שנת השירות, המציע לבנינו הזדמנות חד פעמית כמעט לעשייה עצמאית, אחראית ובוגרת, החושפת אותם למציאות הישראלית ותורמת להם ולחברה הסובבת.

 

בשנתיים האחרונות חל שינוי במעורבות של אנשי אגף המשימות במפעל זה. לא עוד רק "שיווק המפעל" בבתי הספר- בפני בני יב', וליווי צמוד של השינשינים בשטח, מעכשיו גם הכוונה ומעורבות חברתית יומיומית בפעילות, באופן המחייב ליווי צמוד של התהליך שעוברים בני יב', הן בתוכם והן במקומות ההשמה.

 

כיום מושקעים הרבה יותר מאמצים בהתערבות בתהליכי המיון לשנת שירות בגיבוש מערכים משותפים לכל המקומות - למיון ומעקב אחרי כמות המתמיינים, למספר הימים הנדרשים להגעתם למיונים ולמקומות ההשמה (ע"ח ימי לימודים), הדרישות מהם ומן הממיינים.

 

בנוסף מושם דגש על חיזוק הקשר עם רכזי החינוך בקיבוצים, מדריכי יב' והרכזים החברתיים בבתי הספר, על מנת ליצור מעגל משמעותי המקיף את הי'בניקים והש"שינים, הבאים מהקהילות שלנו, וחוזרים אליהן כחבורה ערכית המבינה טוב יותר את ערכה של הסולידאריות החברתית.

 

***

כתוצאה מכך נפתחו בשנתיים האחרונות מקומות השמה חדשים ומספר השינשינים המשרתים עלה בכ-100! (מ-480 ל-560) והכוונה היא להמשיך במגמה זו.

ניכר וברור שצריך לחזק את מערך הטיפול בתחום זה באגף המשימות בכוח פעילות – ולגייס לנושא פעיל נוסף לאגף המשימות. יצויין כי עלות הפעיל כ-100 אלף ₪, היא זמנית כיוןן שבתוך שנתיים היא תוטל על מקומות ההשמה של השינישינים.

 

כמחנכים הפועלים בשטח עם בני היב' והשינשינים אנו קוראים למזכירי הקיבוצים, מנהלי הקהילות ונציגים נוספים לתמוך בבקשה שתוצג במועצת התנועה (ב-17.1.08) להוסיף פעיל לאגף המשימות, לצורך העצמת מפעל שנת השירות והעמקתו. זה השקעה חינוכית שקשה להגזים בחשיבותה.

למאמרים של

נכתב בתאריך
3/1/2008הרשמה לניוזלטר שלנו