עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

זה לא סכסוך עבודה, זו מלחמת תרבות
זה לא סכסוך עבודה, זו מלחמת תרבות

מאת יואב ריבק, הארץ 10.12.2007

 

השביתה בבתי הספר העל יסודיים נמשכת כבר יותר מחודש וחצי, וסופו של הסכסוך אינו נראה באופק. גם שביתת חברי הסגל הבכיר באוניברסיטאות חצתה מזמן את רף החודש הסמלי, ללא כל סימן שעשוי לבשר על חזרה קרובה לשגרה בקמפוסים. לשני הסכסוכים האלה הצטרפו בשבועות האחרונים מאבקם של עובדי רשות השידור, ששכרם הולן בשל בעיות תקציב, ומאבקם של העובדים במוסדות התרבות בישראל, שהחל בעקבות משבר כספי קשה בתיאטרון העירוני חיפה וקיצוצים מתמשכים בתקציב התרבות.

כמעט בה בעת פרצו סכסוכי עבודה בכמה תחומים ציבוריים המתוקצבים על ידי המדינה למען אזרחיה: ההשכלה, התרבות והתקשורת. אם ניזכר בתקופה האחרונה, נגלה שרק לפני כמה חודשים השביתה ההסתדרות את המשק במסגרת מאבקה מול האוצר על תוספת שכר לעובדי המגזר הציבורי, ולפני כן בעקבות הלנת שכרם של עובדי הרשויות. סיכום מספרם של כל האזרחים שהכריזו על סכסוכי עבודה עם המדינה בחודשים האחרונים, על רקע תנאי ההעסקה שלהם או של חבריהם, מגיע למאות אלפים.

למאבקים האלה יש מכנה משותף: כולם מגיעים לאחר שנים של קיצוץ בתקציבי הגופים והמוסדות הציבוריים. לקיצוצים האלה, שפוגעים ללא הרף בשכרם של עובדי המדינה והמגזר הציבורי בכל התחומים, יש מקור משותף: הם ביטוי למדיניות של אנשי משרד האוצר, שמתוך אידיאולוגיה כלכלית שואפים להתנער מאחריות המדינה על תושביה, ומקטינים מדי שנה את יכולתה של המדינה לתקצב כראוי את המוסדות הציבוריים. העימות היה מוכרח להגיע בשלב כזה או אחר.

ואולם לא רק שאלת גודלם, חוזקם או עצם קיומם של המוסדות הציבוריים תוכרע בתקופה הקרובה, אלא גם תרבות ההעסקה של העובדים בהם. במקרה של המורים והמרצים, למשל, האוצר מתנה את תוספת השכר בהוספת שעות עבודה פרונטליות (מול התלמידים או הסטודנטים), וטוען כי הם מקבלים שכר בעבור עבודה שהם לא מבצעים. הסכסוך שפרץ במארס האחרון בין האוצר לרופאים בבתי החולים ובקופות החולים, נבע מדרישת המשרד שהרופאים יחלו להחתים כרטיס נוכחות. לדרישות אלה יש גם השפעה תרבותית. הן עשויות להפוך את עבודת הקודש של אנשי החינוך והרופאים, שנעשית לרוב מתוך שליחות חברתית עמוקה, להתחשבנות על דקות, שעות ושקלים.

סכסוכי העבודה הרבים שפרצו בחודשים האחרונים מצטרפים למלחמת תרבות אחת. לזה התכוון רן ארז כשאמר שמאבק המורים הנוכחי הוא "מאבק למען מדינת רווחה". בממשלה יודעים את זה, ובמהלך השביתה יצאו בכמה ספינים כדי לבלום את כדור השלג שעשוי להיווצר: ראש הממשלה אולמרט כתב מכתב "מהלב" אל ציבור המורים, שר האוצר בר-און ביקר באוהל המחאה, והממונה על השכר באוצר, אלי כהן, הגיע להפגנת התמיכה במורים. המטרה של צעדים אלה היא לנטרל את אלמנט המאבק, וליצור תחושה מזויפת של אחדות וקונצנזוס: כולנו בעד החינוך, כולנו רוצים רפורמה, אין מחלוקת, בואו נשב ונדבר.

אבל יש מחלוקת. מחלוקת קיצונית בין שתי אידיאולוגיות מנוגדות. מדיניות האוצר בשנים האחרונות היא שהביאה להתקוממות הנוכחית של מאות אלפי המורים, המרצים, עובדי המגזר הציבורי, העיתונאים והאמנים, ששובתים, מפגינים, מתבצרים ומוותרים על משכורתם כי הם מעוניינים בדרך אחרת. רבים מאזרחי המדינה רוצים לעצור את המגמה שמכתיב האוצר בשנים האחרונות, להפוך אותה ולשנות כיוון. על הכף לא מונח רק כסף, אלא אופיה של החברה הישראלית כולה.

 


נכתב בתאריך
10/12/2007הרשמה לניוזלטר שלנו