עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מכתב לסימה קדמון, ידיעות אחרונות - שביתת המורים

מכתב לסימה קדמון, ידיעות אחרונות

 

האם במדינות דמוקרטיות נוהג כך משרד האוצר נגד עובדי המדינה השובתים? האם המורים של ילדייך הם אויבי הציבור? מורה מקריית ביאליק משיב לכתבת "ידיעות"

 מאת ד"ר ניר ארגוב

 

קראתי את מה שכתבת בידיעות השבת. מדהים כיצד אישה אינטליגנטית כמוך הולכת שולל אחרי פקידי האוצר, ומערבבת בין דמותו השנויה במחלוקת של רן ארז ובין מצב החינוך במדינת ישראל.

 

רן ארז מנהיג מאבק מקצועי של מורים שיורקים בפניהם, בייחוד ב-12 שנים האחרונות.

את מציבה עצמך כדוברת האוצר, ואולי העיתון שלך נתן למדינת ישראל עמוד שלם כדי  לפרסם את עמדת האוצר בחינם ( יום א' ה-4.11) .אין בכתיבתך ולו ביקורת אחת על האוצר. דף פרסום בעיתונך, עולה עשרות אלפי שקלים. איך הגענו לכך, שמשרד האוצר מפרסם מכספי משלם המיסים מודעה נגד ציבור עובדים שפתח בשביתה לגיטימית? גאידמק עושה זאת נגד הפרקליטות, ואנשים כמוך חולפים על דבריו בזלזול אליטיסטי, אבל לאוצר מותר הכול. האם עשה זאת בעבר? האם במדינות דמוקרטיות נוהג כך משרד האוצר נגד עובדי המדינה השובתים? האם תאצ'ר, גברת הברזל, העיזה כך לשבור את הכורים? האם המורים של ילדייך הם אויבי הציבור?

 

נכון, הבייביסיטר הזולה שלך ושלכם לא מוכנה לעמוד לפני 40 מתבגרים ולקבל 45-60 ₪ לשעה. המיתר פקע, ומורים מנהלים קרב מאסף, אבל לכם יש כותרת! "רן ארז דיקטטור מושחת". יופי. רק תחליפו אותו בווסרמן (יו"ר הסתדרות המורים), ומצב החינוך ישתפר פלאים. האם זהו המסר של כותבת חוקרת כמוך, או שהאוצר מילא גם אותך, הספקנית, בשקריו?

***

קראי את סבר פלוצקר ותביני היכן החינוך של המדינה מול מדינות ה- OECD, קראי את תום פרידמן "העולם הוא שטוח", ותביני על מה אנו נאבקים. מה פתאום פרסמתם כתבת תחקיר על רן ארז בראשית המאבק? מוטי גילת עשה זאת "טוב" מכם לפני שנתיים. האם לא ברור לך, שעיתוי הפרסום מהווה נשק בידי האוצר כדי להכניע את המורים לקבל את ההסכם הביזיוני של ההסתדרות?

 

תנו לכלכלן ולאיש חינוך רציני, הבקי במדיניות חינוכית והיודע בפני מה מתמודדים המורים, לנתח את ההסכם שווסרמן ובראון מתגאים בו. המורים של ההסתדרות לא מוכנים לחתום עליו כי הוא כה בזיוני. היכן 300 בתי הספר, שיולי תמיר ציפתה שירוצו לחתום עליו? אם יש יותר ממאה, שיפרסם האוצר את שמותיהם. עברי בית ספר אחד אחר השני ותראי באילו שיטות קומוניסטיות אילצו את המורים לחתום. על זה אמר רן ארז שגם אם היה שיכור, לא היה חותם. כולנו מאוחדים סביבו על התנגדותו להסכם "אופק חדש".

 

האם שאלת עצמך מדוע לא נאשם בפלילים? יש לי תזה שונה משלך. משרד החינוך רצה, שבראש ארגון המורים יעמוד אדם שניתן להאשימו בחוסר יושר. קשה להם עם אנשים ישרים, ולבנת ציפתה שעם מנהיג עובדים מוחלש "אפשר לגנוב סוסים". היא ובראון התבדו. כל מה שעליו הוא עומד, מקובל על המורים. האם יש שורה בהסכם המדבר על צמצום הכיתות ל-35 ילדים? האם את יודעת שבאירופה ארה"ב ויפן לומדים לכל היותר 25 תלמידים בכתה?

 

 האם את מבינה מהי משמעות הדבר לעמוד מול 40 מתבגרים, ש-12 מהם לקויי למידה, 4-5 לוקחים ריטלין, לכמה מהם הורים גרושים, כמה עולים חדשים, לרבים בעיות קשב וריכוז, כולם מוצפים צבעי מאכל והורמונים ולכולם פשוט נמאס לשבת בכיתות צפופות מול מורה, ששכרה הוא 50 ₪ לשעה ברוטו .

 

האם יש לך בכלל אמפתיה לאם חד הורית בעלת תואר שני ו-30 שנות ותק, שמוכנה לארוז מצרכים בסופר תמורת 20 ₪ לשעה, ורק לא לחזור מובסת לכיתה?

את זה האוצר רוצה, וכנראה גם את.

***

היום הזכרנו את רצח רבין. רבין המנוח ביקר בבית ספרנו כדי לראות בית ספר מקיף שאינו מנשיר את תלמידיו ומביאם לבגרויות טכנולוגיות איכותיות. אל תחפשו את הישועה בסינגפור. לימדו מהמצליחים ותקצבו אותם בנדיבות. רבין ז"ל מייצג עבורנו קפיצה רצינית בשכרנו, ואפשרות להעריך גם בכסף את השתלמויות המורים. מאז רבין לא היה אף ראש ממשלה שהיה איכפת לו מהחינוך. מתי ברק, ביבי, שרון או אולמרט באו לבית ספר כדי ללמוד משהו? את זה לא כתבת!

 

 רק האגו של רן ארז מעניין אותך. את פשוט כמו אותה אישה שהוסיפה זרדים למדורתו של יאן הוס. עליה אמר הפרוטסטנט הצ'כי הדגול  "איזו תמימות קדושה". את לא שונה בדבר מאותה קתולית. אם הכנסיה אומרת, היא בטח יודעת. אם האוצר אומר שההסכם של ההסתדרות טוב, ושרן ארז אשם בשביתה, וודאי שהוא צודק.

 

האם חשבת כיצד מרגיש מורה השומע, שהאוצר מתכנן להוריד את המס על מכוניות? רק במס זה ניתן למנף את כל מערכת החינוך, אבל כאן יש מאמץ מתואם לשבור ארגון עובדים שנאבק באופן לגיטימי על זכויותיו ועל עתיד המדינה. לא פחות. לרופאים נתתם יד וכתבות למרות שאנשים מתו בשביתה. אבל להם מגיע ובצדק. אנו בעינייך "אויבי העם", שלא מגיע להם דבר זולת העשן שהאוצר מפזר בעיניכם. שיהיה לך ברור שתוך 5-7 שנים יפרשו המורים הטובים והוותיקים, והצעירים המעטים ילכו לחינוך הפרטי. בבתי הספר הציבוריים לא יהיו מורים איכותיים. רק כאלה שאין להם ברירה. אז - יעמדו כולם לפני שוקת שבורה, אבל את והאוצר לא תראו מהו הקשר לשביתה זו.

 

מה דעתך שתתחילו מהסוף? עם מה אתם רוצים שבוגר מערכת החינוך יצא בתום כתה י"ב? אחרי שיהיה מוסכם על הציבור, הממשלה, המומחים והמורים מהן מטרות החינוך, חישבו כמה רוצים לשלם על כך. מדינה שהתוצר שלה היום הוא יותר מ-27000$ לנפש לשנה , לא יכולה לשלם למורה עם תואר שני ו-20 שנות ותק, רק 1500$ לחודש.

 

התקשרי למכללות ולמחלקות להוראה. אין בהן כמעט סטודנטים. לא היית רוצה  שהנמצאים בהן ילמדו את ילדייך. כיצד הגענו לכך? האם את בטוחה ש"אופק חדש", יביא סטודנטים איכותיים, שיראו בחינוך מטרה נעלה? העובדות מתנפצות אל מול שרת החינוך והאוצר, אך הוא מסרב לראות את הקשר.

***

אני דור שלישי למחנכים בישראל . אבי אימי, שמשון מדברי, חינך ילדים משנות ה-30 של המאה הקודמת. אימי, מלכה, לימדה עשרות שנים, ואבי, מנחם ארגוב, הקים בית ספר שעד היום עשרות אלפי מבוגרים נושאים את שמו בהערצה. אני מורה ומחנך כבר 25 שנה ועשיתי דוקטורט במדיניות חינוכית ומניעת נשירה. ילדי לא ימשיכו את השושלת. אף אחד מילדי המורים שבבית ספרי, לא חושב על הוראה. האם זו אינה בעיה לאומית?

 

 האם יולי תמיר לא רואה את המצב והקשר שלו למדיניות האוצר והחינוך?

האם אינך שומעת את נשיא התאחדות התעשיינים בוכה על התמוטטות החינוך הטכנולוגי?

גם לזה רן ארז אחראי? אולי שרי החינוך והאוצר אחראים לכך שעוד 5-7 שנים לא יהיו כאן בוגרי מגמות טכנולוגיות?

 

האם יש להם תוכנית להביא מהנדסים מרומניה או מסין? אין מורים למתמטיקה, אנגלית, תנ"ך וטכנולוגיה. לא ברור לך שאנו על פי תהום?

ברור לנו שצריך להחתם הסכם חדש, ותמורת הרבה יותר כסף נסכים לתת יותר עבודה. הבעיה היא שהאוצר והמדינה מאמצים את הסיסמא של אבא אחימאיר: יא- בראכן" !

 

כן- לשבור, את האיגודים המקצועיים, את העובד המאורגן, את המורה שמבקש רק להתפרנס בכבוד ולעמוד מול התלמידים, ההורים, משרד החינוך, האוצר והמתוסכלים הרבים שבקושי משתכרים שכר מינימום. את תומכת בכך שמורים יעבדו 7 שעות ביום וישתכרו כמו פועלי יצור + כמה אחוזים, אבל שייקחו מהם גמולים כמו גמול חינוך- עליו נאבקו עשרות שנים.

 

האם שאלת עצמך מהי התוחלת של מרוץ העכברים לבגרויות? האם שאלת מדוע המערכת מציבה רק את העמידה בבחינות הבגרות כערך עליון, אבל לא מצליחה לעבור את 50 אחוזי הזכאות? אולי כולנו עובדים את עגל הזהב שהחברה הציבה בפנינו, וכול מומחי החינוך אומרים שאין בינן ובין חינוך ולמידה- דבר?  

 

האם שאלת עצמך מדוע התנוון החינוך הטכנולוגי? מדוע פוטרו המורים וצומצמו השעות?

חינוך הוא עניין רציני מדי מכדי שאנשים בעלי שנאה וגחמות רגעיות יטפלו בו. אולי נתחיל בכך, שאנו נקבל את פיצויי השחיקה בשכרנו שלא קיבלנו מאז 2001, היות ולאוצר "אין נתונים". אולי באמת את ופקידוני האוצר תתמכו בהוצאת צווי מניעה, ותקבלו מורים שותקים בכיתות? שילדיכם יסתובבו ברחובות ותקבלו ילד אחר ילד בבית חולים או גרוע מזה, כי הבייביסיטרים שלו אינם מוכנים להתבזות? רק אז יתפנה ראש הממשלה מטיפולו בבתיו הרבים, בפרוסטטה שלו, בפלשתינאים ובוועידת אנא-פאלוס (כך ניתן לכנות ועידה, של   אנשים שרוצים רק לשבור זה את זה) שהשד יודע מה יצא ממנה.

 

אנחנו לא חשובים כדי שידברו איתנו. מורי היסודיים עובדים, אז ניתן לחסוך כסף על חשבון הדבילים שנענו למנהיגי המדינה עד רבין, והלכו להוראה בחינוך העל יסודי. אותך הכאב לא מעניין. כאבו של אבי, שסבו עלה בעלייה הראשונה, שלחם במלחמת השחרור, הקים את קרית החינוך אורט קרית ביאליק, והביאו לדרגת ספינת הדגל של אורט. היום אתם העיתונאים השטחיים, פקידי האוצר וראש הממשלה מורידים את שיבתו ביגון שאולה.

 

תודה לך, סימה קדמון. שלחי את כתבתך לשופט התורן והפגיני נגד רן ארז. ילדייך וחבריהם ואפילו נכדייך ילמדו את כתבתך. לא בטוח שיעשו זאת בארץ. אולי הם יעדיפו להגר למדינה הרואה בחינוך דבר בעל ערך גבוה יותר, אבל את לא תראי את הקשר.

הכותב הוא מורה באורט קרית ביאליק

Nir_a1@017.net.il

 


נכתב בתאריך
12/11/2007הרשמה לניוזלטר שלנו