עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כששלטון החוק יוצא מדעתו - המשפט "הכוח משחית, הכוח המוחלט משחית בצורה מוחלטת", נכון גם למערכת אכיפת החוק במדינה. כמה דוגמאות

כששלטון החוק יוצא מדעתו

המשפט "הכוח משחית, הכוח המוחלט משחית בצורה מוחלטת",  נכון גם למערכת אכיפת החוק במדינה. כמה דוגמאות

מאת דני רשף, 1.11.2007

 

 

החוק להגנת חושפי שחיתויות במדינת ישראל מאפשר למבקר המדינה להגן על אלו שעתידם הכלכלי, המקצועי ותוכניותיהם האישיות הועמדו בסכנה משהחליטו לחשוף שחיתות. ירון זליכה, חשב האוצר, היה אמור ממילא, בתום הקדנציה, לעזוב את תפקידו. תוכניותיו הכלכליות הקריירה האישית שלו היו צריכות ממילא להביאו עכשיו למקום אחר, גם לו לא נימצא רבב שחיתות בממשלה. את השחיתות בפרשת בנק לאומי הוא כבר חשף והמשך הימצאו בתפקיד לא יוסיף דבר לפרשה. כרגע עוסק זליכה בגידוף היועץ המשפטי, שהוא חלק ממערכת אכיפת החוק, ובשיבוש ולעג לכל סדרי מינהל תקינים באופן שאינו נוגע למלחמה בשחיתות. כל זה נעשה בגיבוי מבקר המדינה. בכך הביא מבקר המדינה, באופן חוקי לגמרי, לדרדור המינהל הציבורי התקין לתהומות עמוקים. לתפארת שלטון החוק ולתפארת מדינת ישראל.

 

***

ועדת וינוגרד נועדה להציג לעם ישראל תמונה מקיפה על מצב המדינה והתנהלות הממשלה במלחמת לבנון השנייה. הוועדה פועלת במסגרת החוק המעניק לה גם שיקול דעת רחב. ואולם במסגרת האקטיביזם השיפוטי, מחליט הבג"ץ להפעיל שיקול דעת גם במקומות שהחוק העניק אותו לאחרים. וכך נענה הבג"ץ לגחמותיה של ח"כ זהבה גלאון וניכנס לעובי הקורה  של ועדת וינוגרד. הוא חייב את הוועדה להפיץ עדויות בוסר טרם זמנן וגזר חוסר רלבנטיות הולכת ומעמיקה על מסקנות הוועדה ועל הסיכוי לדיון ענייני בוועדות שיקומו בעתיד. מאחר ואיש מאיתנו לא ראה את מלוא היקף התמונה, נפל הציבור טרף לכותרות מרעישות ודמגוגיות של משפטים מקריים בעדותם של בכיר זה או אחר, עד כדי טשטוש של מהות הדיונים והסוגיות. שעות של דיוני בג"ץ הושקעו, ללא  פרופורציה, בסוג המסקנות שהוועדה תסיק, במידת החשיפה המוקדמת של החומר לצורך הגנת נפגעים אפשריים ובמועד פרסום המסקנות. כל הסוגיות האלו נכללות בשיקול דעת הוועדה שכעת כבר איבדה ממשמעותה. הבג"ץ, באופן חוקי לגמרי, דרדר את תהליך הסקת המסקנות של ועדת וינוגרד לתהום של חוסר רלבנטיות. לתפארת שלטון החוק ולתפארת מדינת ישראל.

***

היועץ המשפטי לממשלה הוא שותף בתהליך קבלת ההחלטות של ממשלת ישראל. בניגוד להרבה החלטות ממשלה המתקבלות בחופזה וללא בדיקה מעמיקה, ההחלטה לנתק הדרגתית את החשמל בעזה התקבלה לאחר עבודת מטה מעמיקה, כולל דיון בהיבטים המשפטיים. יש בה את השיקול הטקטי, של מיצוי כל אפשרות תגובה לפני מבצע צבאי מסובך ורב דמים, לצמצום ירי הקסאם; יש בה היבט אסטרטגי של ניתוק הדרגתי של האחריות האבסורדית שלנו - הכלכלית וההומאנית - לרווחת עזה שבשלטון  החמאס, החותר להשמדת ישראל.

מאחר ועוד לא נמצאה בעולם הלא מושלם שלנו שיטת סנקציות שאינה פוגעת כלל באוכלוסייה, יש בהחלטת ניתוק החשמל ההדרגתית לעזה גם מידה של פגיעה באוכלוסיה שהמליכה עליה, באופן דמוקרטי לגמרי, את החמאס. לאחר שההחלטה התקבלה, החליט היועץ המשפטי מזוז להקפיאה, בשל צורך בעיון נוסף. לא בכדי התגבר ירי הקסאם בשיעור מדהים לאחרונה. היועץ המשפטי, באופן חוקי לגמרי, הביך את ממשלת ישראל ודרדר אותה אל יציאה חסרת ברירה  למבצע צבאי בעזה ואסון לנו ולפלשתינים. לתפארת שלטון החוק ולתפארת מדינת ישראל.

***

שביתה איטלקית היא שביתה שבה כולם עובדים ממש לפי הספר, תג לתג. למדנו מהאיטלקים ששביתה איטלקית היא הצורה הכי נכונה לא לעשות דבר באופן הכי חוקי שישנו. ישראל כולה נמצאת בשביתה איטלקית ממש על פי החוק.  

יש בחברה הישראלית הנחה שמערכת אכיפת החוק אינה חלק החברה הישראלית. שהיא טהורה, יסודית, חסרת פניות ועליונה בשיקוליה על פני הערב רב של ציבור הפוליטיקאים המושחת וחסר האחריות, ולא היא – הם כאחד האדם. המשפט: כוח משחית – כוח מוחלט משחית בצורה מוחלטת נכון גם למערכת אכיפת החוק במדינה.

 

למאמרים של דני רשף

מחבר
נכתב בתאריך
1/11/2007הרשמה לניוזלטר שלנו