עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אל תשאירו את המורים לבד - שביתת המורים היא קודם כל מאבק על דמות החינוך במדינת ישראל. על אפשרות לחנך, לקיים קשר רגשי בין מורה לתלמיד, במקום להיות פס יצור ב"בית חרושת להשכלה". מכתב לתיכוניסטים

אל תשאירו את המורים לבד

שביתת המורים היא קודם כל מאבק על דמות החינוך במדינת ישראל. על אפשרות לחנך, לקיים קשר רגשי בין מורה לתלמיד, במקום להיות פס יצור ב"בית חרושת להשכלה". מכתב לתיכוניסטים

מאת ניר הרבורגר, 26.10.2007

בטח כבר שמתם לב שהלימודים לא מתנהלים כסדרם. אם אתם חדי הבחנה כבר הבנתם שבערך שבועיים יש שביתה של המורים החברים בארגון המורים. האמת היא שאני יודע שבדברים כאלה אתם חדי אבחנה.

אך האם שאלתם את עצמכם מדוע המורים שובתים?

האם שאלתם את עצמכם למה בכלל זה נוגע אליכם?

האם שאלתם את עצמכם האם לי כתלמיד, לי כתלמידה יש מה לעשות בנוגע לשביתה?

אז מדוע המורים שובתים?

 

ראשית חשוב לי להבהיר כי על פי שיפוט דעתי אין מדובר כאן בשביתה בלבד, אלא מדובר כאן במאבק על דמות החינוך במדינת ישראל. כן, כן, חינוך, ולא השכלה בלבד. חינוך הוא עיסוק מורכב מאוד, הוא ביטוי המקפל בתוכו אמונות, חלומות, תפישת עולם ועוד ועוד. אך אחרי הכל כאשר מקלפים כמעט את הכל מהביטוי העמוס הזה נשארים עם שני דברים: אהבה ודיאלוג. המורים שלכם, כמה שזה אולי נשמע מפתיע נאבקים בכדי לשמור את מערכת החינוך, כמקום בו יתקיימו מפגשים אינטנסיביים בניהם לבניכם מתוך מקום של אהבה ודיאלוג.

אין מנוס מקצת נתונים יבשים בכדי לסבר את האוזן ובכדי להבין איך זה עובד, את מה משרד האוצר רוצה לשנות ועל מה נאבקים המורים.

 

עד היום מורה בתיכון, בכדי להגיע למשרה מלאה עבד 24 שעות בשבוע. החלק הגדול מתוך 24  השעות הללו היה בהוראה פרונטאלית של תלמידים.

לאחרונה הציעו במשרד האוצר רפורמה בה ידרשו המורים לשנות את מבנה ההעסקה שלהם כך שיצטרכו לעבוד 36 שעות בשבוע בכדי להגיע למשרה מלאה. מתוך 36 השעות הללו ידרשו המורים לעבוד כ-31 שעות בשבוע בהוראה פרונטאלית, כלומר לעמוד 31 שעות בשבוע מול כיתות של כ 25-40 תלמידים.

 

ואיך כל זה קשור לדמות החינוך בארץ?

הרי אתם כבר מבינים שהמורים שלכם בעצם נדרשים להגדיל את כמות התלמידים שהם פוגשים. זה אומר שכל אחד מכם שמעוניין להיות יחד ומיוחד. יהיה בשביל המורה לגיאוגרפיה או למתמטיקה אחד מ 300- 400 תלמידים שהיא פוגשת בשבוע.

לכן אל תצפו מהמורים במקרה הזה שיזכרו איך קוראים לכם, אל תצפו מהמורים ליחס מיוחד של אכפתיות, אל תצפו מהמורים ליחס של דיאלוג מתוך כבוד ואהבה.

ובכלל אל תצפו.

 

משהו במשרד האוצר רוצה להפוך את המורים שלכם למכונות ייצור ואתכם למוצרים.

נראה לי שכבר הבנתם איך זה נוגע אלכם, אך חשוב לי לחדד לכם עוד נקודה אחת שבדרך כלל לא משתפים בה את התלמידים מכל מיני סיבות.

הנקודה היא זו: מערכת החינוך במדינת ישראל שייכת לכם. לייתר דיוק אתם התלמידים והתלמידות (בעיקר התיכוניסטים) השותפים המרכזיים במערכת החינוך, אתם הרוב ואתם נמצאים בערכת כבר 10,11,12 שנים, אתם וותיקים. לכן כל מה שקורה במערכת החינוך הוא בעצם שלכם, לכן כל מה שקורה במערכת החינוך צריך ויכול להעסיק אתכם.

יש לכם מקום רב במאבק על פני החינוך בישראל.

 

יש לכם מקום רב בדרישה ליצור מערכת בה צומחים, מתפתחים, חולמים בני אדם ולא בני מכונות.

אל תשאירו את המורים שלכם לבד במאבק הזה - התגייסו לימינם. התגייסו מתוך דרישה כנה מעצמכם ללמוד את המציאות המורכבת ולקחת חלק בעיצובה.

הכותב הוא חבר בתנועת קבוצות הבחירה, המחנות העולים, מגדל העמק

 

 

נכתב בתאריך
26/10/2007הרשמה לניוזלטר שלנו