עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

לטובת החברה הישראלית ולטובתנו - אסור לעמוד מנגד נוכח שביתת המורים, ועוד כמה עניינים שעל סדר היום, ופרידה מטובה אדיב

לטובת החברה הישראלית ולטובתנו
מאת יואל מרשק , 16.10.07

אסור לעמוד מנגד נוכח שביתת המורים, שביתת הסטודנטים שבפתח ונוכח ההתקפות על החשב הכללי. ועוד כמה עניינים שעל סדר היום, ופרידה מטובה אדיב

 

בשנת 2006 יש לראשונה מאזן הגירה שלילי במדינת ישראל: יותר צעירים עזבו אותה מאשר הגיעו אליה.

מספר סיבות  לכך:

·         רמת החינוך ההולכת ויורדת, בעטייה של מדיניות ציוני הבגרויות ושחיקת גורמי ההוראה והמחקר השונים בכל רמות ההשכלה - בתחומי השכר, המורל וההזדהות הלאומית.

 

·         הפערים הכלכליים שיוצרים תהליכי הפרטה, המגבירים את תחושות הניכור, הבדידות והאלימות ויוצרים תחושת ייאוש בלב האזרחים.

 

·         תרבות השלטון הקלוקלת המשחיתה כל חלקה טובה.

     

        אנו, בני וחברי הקיבוצים, פעילי התנועה הקיבוצית מביטים על המצב  בתחושת חוסר אונים.  זאת בשעה שרבים מצפים מאיתנו להנהיג, ללכת בראש ולשנות את פני החברה והמדינה!

 

***

שביתת המורים היא גם עניין שלנו. אין הצדקה לכך שמורה וחוקר בישראל ירוויחו מחצית מהשכר שמקבל מקבילם באיחוד האירופי, בעוד שהתוצר לנפש כאן נמוך ב 12% בלבד. אפילו בתורכיה שכר המורים גבוה מאצלינו. לפיכך, עלינו להתייצב עם המורים במאבקם הצודק, שהרי המפתח לשינוי פני החברה והמדינה מצוי בידי המחנכים, המעצבים את השקפת הצעירים.

***

אף גורם ממלכתי לא עמד בהבטחתו לקיים דיון עם הסטודנטים על מסקנות ועדת שוחט, כפי שהובטח להם ערב סיום השביתה הגדולה לפני חצי שנה. השביתה הבאה כבר בפתח ולו רק בשל עליית שכר הלימוד ברפואה, בניגוד להחלטה להקפיא את המצב הקיים עד למו"מ עם הסטודנטים. מה עמדתנו בנושא זה?

 

***

מה לא נאמר על החשכ"ל ירון זליכה? "מושחת בעצמו, הברז של המדינה, מעליל עלילות שווא הכל מכל". אך עם עובדה אחת אי אפשר להתווכח האיש זכה להיות הראשון שמוגן ע"י מבקר המדינה במעמד של "חושף שחיתויות". ומה עמדת התנועה בנושא? מדוע איננו מתייחסים?

***

"הקיבוץ הישן מת" זעקו כותרות העיתונים בעשור האחרון,  יחי "הקיבוץ החדש".

ופתע, כמו עוף החול, קמה קהילת הכושים העבריים בדימונה ונרשמת אצל רשם האגודות, בסיוע שלנו, כקיבוץ מסורתי. היא מבקשת לצאת מתוך העיר דימונה אל מרחבי הנגב, להקים קיבוץ המתבסס על חקלאות אורגנית ומוצרי צריכה.

שלושה מפעלי מזון להם ורשת חנויות בארץ ובחו"ל. ומי מאמין בהם? דווקא מוסדות המדינה שמעת לעת מתייחסים בשלילה תביעותינו לקבל דברים שבצדק מגיעים!!  לפתע, השר לפיתוח הגליל והנגב מר יעקב אדרי, יליד אור עקיבא, שגדל מתוך המצוקה מכיר ברצון האנושי של הכושים העברים לחיות ביחד, בסולידריות מירבית, ומוכן לסייע לקהילה. והתנועה???

***

לפני שנה הביעו אזרחי המדינה בסקר ליום הזכרון לרצח  יצחק רבין, כי בני וחברי התנועה הקיבוצית הם התורמים ביותר לחברה הישראלית. פרס יגאל אלון לשנת 2006, על מעשה מופת חלוצי, ניתן לאגף המשימות על תרומתו לחברה הישראלית. אנו חייבים להמשיך במעורבות בחברה הישראלית ולשכוח את הססמה "אל תהיה לחוץ בוא לקיבוץ". הקיבוץ הוא גם משימה, לא רק שחרור מהלחץ של העיר.

עלינו לפעול ולהשפיע, ליצור ברית חברתית עם נציגי ארגונים מקצועיים וחברתיים ולגייס לכך רוח גבית של חברי הקיבוצים, צירי מועצת התנועה הקיבוצית וחברי הכנסת שלנו.  זה לטובת החברה הישראלית ולטובתנו.

 

טובה אדיב ז"ל

בשבוע שעבר פרסם "הדף הירוק" את דבר פטירתה של טובה אדיב מגן שמואל. חשתי צביטה חדה למקרא הידיעה ומייד עלו בראשי המפגשים הרבים עימה. זה היה בעת היותי סטודנט לעבודה סוציאלית כאשר טובה שימשה כמדריכה אישית וליוותה אותי בעבודתי המעשית. היו לנו מפגשים מאד טעונים, שכלל לא התאימו ליחסי מדריך חניך. טובה מעולם לא שפטה איש בנוכחותי, תמיד שיקפה את המציאות ונגעה בעצבים החשופים. חיכיתי לפגישות עימה והתרגשתי מאופי הדו שיח. לעיתים יותר נגענו בה מאשר בי וכך הבנתי את גודל הכאב שהיא נושאת עימה. טובה הרשימה אותי כאמא וכמחנכת החותרת לכל הטוב והיפה שבחיים למרות שידעה היטב כי לעולם זה כבר לא יבוא , ומה שנשאר זה לטעת אמונה ודרך באנשים צעירים. שנים רבות עוד נשאתי אותה עימי ועכשיו שוב הכל עולה ורוגש ולחוחית חזקה עולה בעיני כי : "היה לה את זה".

 


נכתב בתאריך
15/10/2007הרשמה לניוזלטר שלנו