עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

סאב-פריים - משבר הסאב-פריים הוא משל לנכונות שלנו לקנות כל לוקש כלכלי. תאגיד פיננסי מוטט את הבורסות בשל רדיפת בצע מופקרת, ו"האנאליסטים" מסבירים שהמפולת היא "תיקון עצמי של השוק"

סאב-פריים

מאת עזרא דלומי, 3.10.2007

 

 

משבר הסאב-פריים הוא משל לנכונות שלנו לקנות כל לוקש כלכלי. תאגיד פיננסי מוטט את הבורסות בשל רדיפת בצע מופקרת, ו"האנאליסטים" מסבירים שהמפולת היא "תיקון עצמי של השוק"   

 

פעם, לפני די הרבה שנים, כשרשת ג' שידרה גם מוזיקה לועזית, ערכו שם את מצעד הפזמונים הלועזי של כל הזמנים. המאזינים נתבקשו לבחור את השיר שהם הכי אוהבים מכל השירים שהם מכירים. ביום שישי אחד, בשעות אחה"צ, החל דן כנר, המשדר את התכנית "צפיחית בדבש – שירים ותיקים ו/או מתקתקים" –  להוביל את משדר הסיכום.

 

היינו באיזה טיול באוטובוס לירושלים והאזנו – חלקנו במתח – לתוצאות. להפתעת הכל, השיר הזוכה היה "למבדה", שיר קצבי ברזילאי שחובר לו גם ריקוד, אשר הטריף בעת ההיא את גלי האתר ואת חופי הרחצה. שיר שהבליח מאי-שם, זכה לאינסוף השמעות במשך חודשיים – שלושה ונעלם כלא היה. הרבה מאחריו צעדו כמה מן הקלאסיקות של החיפושיות,  בוב דילן, האבנים המתגלגלות ואחרים.

 

נוכח התוצאה המוזרה הזו, תהיתי אז על האופן שבו מתעצב טעמם של האנשים - על מה שנשכח ומה שמשתמר, לעתים ללא כל קשר לטיב ולאיכות - ועל איך הבלחה מוזיקלית סתמית אחת, יכולה להדיר מלודיות יפות ומושקעות ממנה בהרבה.

 

נזכרתי בכל זה כעת, בשעה שאני תוהה ביני לביני מה צד במיוחד את תשומת ליבי בשנה החולפת; מהו הדבר יוצא הדופן - לא בהכרח החשוב מכולם - שמיקד סביבו התעניינות ודחק מפניו דברים אחרים, משמעותיים ממנו; משהו שיכול ללמד דבר מה על עצמנו, על איזו תמונת מצב עכשווית מהוויית חיינו.

 

כמו הלמבדה ההיא, שלכדה את אוזנו של הציבור בגלל פריצתה הרגעית והמפתיעה,  גם אני נתפסתי לדבר הטרי האחרון שבא משומקום ושהשתלט לרגע על סדר היום שלנו; משהו חדש  שהגיח מאי-שם, שלא היינו מודעים לקיומו, אך הוא צד את מלא תשומת הלב.

 

גבירותי ורבותי, צופות וצופים, מאזינות ומאזינים, בראש המצעד השנתי שלי, השיר שהותיר את מתחריו הרחק מאחור הוא "סאב-פריים". זהו שיר השנה שלי. את המילים ל"סאב-פריים" כתב ג'ונתן וול-סטריט (ג'ון וולי); את הלחן - ג'סיקה גלובליזציה (ג'סי גלובי).

 

סאב-פריים (בתרגום לעברית "תת-בכיר"), הוא שוק המשכנתאות המשני בארה"ב. לאחר שכמה בנקים ותאגידים פיננסיים גמרו לעשות קופה על הלקוחות הבטוחים, הם פנו כה וכה והחליטו, נוכח בועת הנדל"ן התופחת, להמר גם על לקוחות פחות בטוחים. הם העניקו הלוואות ביד נדיבה מתוך הנחה שיהיה איך להחזיר. ההימור נכשל. התנאים השתנו, הריבית עלתה, ללווים לא היה ממה להחזיר והחלה תגובת שרשרת: בנקים, תאגידים ועוד כל מיני נקלעו למצוקה. אחריהם באו המבטחים והמבטחים של המבטחים והמבטחים של המבטחים של המבטחים – חברות בכל מיני מקומות בעולם, שהרי בעולם הגלובלי "המצוין" כולם קשורים לכולם  – הבורסות החלו להיטלטל ואנשים איבדו מכספם.

 

סאב-פריים הוא משל למצבנו. הוא ה"למבדה" של השנה; הוא האייטם החדש שדוחק מפניו ותיקים וחשובים; הוא התופעה החריגה - שהרי לכל השאר "התרגלנו" - הוא התעתוע התורן המסמל את מצבנו:

 

 אזרחים חשופים, נעדרי שליטה, שתאוות בצע בקצה אחר של העולם יכולה להכריע את גורלם; בנקאים ופיננסיירים - מקומיים או גלובליים -  שחלקם מטיפים "לריסון ולאחריות תקציבית", ובעצמם מהמרים - על כספם של אחרים, כמובן; שקרי השוק החופשי נעדר הממשלות, שכל אימת שמתחוללת בו קריסה, אצים רצים כוהניו לממשלה בבקשה שתתערב ותצילם.

 

בדברנו על פנאטיות דתית, אנחנו מתעלמים מדת הגרידיות – אותה דת של רדיפת בצע לשמה – שבשמה כמהים להוסיף מיליארד שני על המיליארד הראשון - חלק מרצון לעצמה טווסית, כדי להיות במקום טוב במצעד העשירים - לא לאיזו תכלית קיומית שאותה ניתן להבטיח בהרבה פחות ממיליארד. הסאב-פריים הוא חלק מן התופעה הג'יהדיסטית הזאת שמייצרת פיגועים לא של דם אבל של דמים, והדמיון המילולי איננו מקרי.

 

בניגוד לג'יהאד המוכר והידוע, לג'יהאד הגרידי יש יחסי ציבור טובים. הרבה מן האנאליסטים יופיעו בוקר וערב ויסבירו שהמפולת לא ארעה בשל תאוות בצע, אלא מ"תיקון עצמי של השווקים". מכיוון שהמניות עלו, הגיעה שעתן לרדת. כמו בפיזיקה. יצר רע של אנשים? חס וחלילה. השווקים קיבלו החלטה.

 

למבדה נבחר כשיר הטוב בעולם: עובדה - הוא הגיע ראשון במצעד המצעדים: סאב-פריים, הוא "תיקון טבעי" של השווקים:  עובדה - מה שעולה צריך לרדת. ואנחנו נמשיך להאמין.

 

יש מלחמה בעיראק? שרפות ענק בגלל ההתחממות הגלובלית? טבח בדרפור ובסומליה? עזבו שטויות, השנה היה לנו סאב-פריים.

 

פורסם בגיליון ראש השנה של "על הצפון"

 

 

הלוואות סאבפריים - ויקיפדיה

נכתב בתאריך
5/10/2007הרשמה לניוזלטר שלנו