עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מסמר בארון הדמוקרטיה - חוק ההסדרים הוא מסמר משמעותי בקבירתה של הדמוקרטיה הישראלית ובהפיכתה למריונטה מזרח-אירופית של משפחות הון. קטע מדיון עם עמי איילון

מסמר בארון הדמוקרטיה

מאת מיכה אשחר, 16.9.2007

 

עמי איילון

 

חוק ההסדרים הוא מסמר משמעותי בקבירתה של הדמוקרטיה הישראלית ובהפיכתה למריונטה מזרח-אירופית של משפחות הון.

קטע מדיון עם עמי איילון

 

 

בנובמבר 2006 כתבתי לחבר הכנסת עמי איילון בנושא חוק ההסדרים. הבנתי כי ח"כ איילון איננו מסכים עם המצב במציאות הנוכחית, בו מוכנסים לחוק עשרות של נושאים שאינם באמת קשורים אליו. אולם, שאלתי, האם וכיצד הוא מתכוון לתמוך בהצעת החוק של אורית נוקד, המגבילה את יכולתה של הממשלה להשתמש בחוק ההסדרים לביצוע מחטפים מבניים וחקיקתיים, שאין להם משמעות תקציבית כלל.

 

הדיון בהצעת החוק של אורית צריך להיות מנותק מהדיון בהצעת התקציב כשלעצמה. התקציב יכול להיות כזה או אחר, והדיון בו הוא נושא נכבד; שימוש בהצעת חוק התקציב כדי להכניס אליה מאות (!) נושאים שאין להם משמעות תקציבית, בלוח זמנים שאיננו מאפשר דיון, הוא בדיחה גרועה מאוד שאין לה קשר הכרחי לתקציב.

מספר שבועות לאחר מכן ענה לי ח"כ איילון. הוא לא התנגד לפרסום דבריו ואני מביא פיסקה מהם כאן:

"...

אני בהחלט תומך בהצעתה של חברתי, ח"כ אורית נוקד בנושא חוק ההסדרים. באופן עקרוני, במציאות בה הקואליציה תלויה בקבוצות מיעוט והממשלה אינה יכולה למשול, ניתן לדעתי להבין את הצורך בחוק מסוג חוק ההסדרים, וזאת כאשר מדובר באמת בתיקוני חקיקה הדרושים והקשורים במישרין למדיניות ולחוק התקציב של אותה השנה, אולם איני מסכים עם המצב במציאות הנוכחית, בו מוכנסים לחוק עשרות של נושאים שאינם באמת קשורים אליו.

..."

 

שמחתי לשמוע על תמיכתו של ח"כ איילון בהצעת החוק של אורית. עם זאת, אני חולק על פרשנותו הכורכת את חוק ההסדרים עם משילות כביכול. אני טוען כי ההפך הוא הנכון, וכי חוק ההסדרים מבטא העדר של משילות ועיקור הדיון בממשלה מתוכן, שלא לומר ביטולו של הדיון כליל.

 

יש הטוענים שללא חוק ההסדרים אי אפשר להעביר שום רפורמה רצינית במדינת ישראל, או שלאוצר יש ראיה משקית כוללת המביאה להישגים שללא חוק ההסדרים לא היה ניתן להגיע אליהם בשום צורה אחרת. אכן, השימוש בהליכי חקיקה מזורזים לצורך ביטול הדיון הציבורי במדיניות, זוכה בישראל להצלחה מסחררת. אבל, בעיקרו של דבר, חוק ההסדרים שם את הריבון ללעג ומעביר את סמכויותיו השלטוניות לחבורה קטנה וצרת אופק של פקידים שלא נבחרו בידי הציבור. החוק הוא מסמר משמעותי בקבירתה של הדמוקרטיה הישראלית ובהפיכתה למריונטה מזרח-אירופית של משפחות הון. יש לבטלו כל עוד הדבר אפשרי.

 

 

 

נכתב בתאריך
16/9/2007הרשמה לניוזלטר שלנו