עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

השתמטות ניאו-ליברלית - ההשתמטות איננה גזירת שמים. היא נובעת קודם כל מחולייה של מנהיגות המובילה מדיניות של התנערות המדינה מאזרחיה, לא מרצונם הרע של האזרחים

השתמטות ניאו-ליברלית

מאת רונן סנדר, 5.9.2007

 

ההשתמטות איננה גזירת שמים. היא נובעת קודם כל מחולייה של מנהיגות המובילה מדיניות של התנערות המדינה מאזרחיה, לא מרצונם הרע של האזרחים

 

מאת רונן סנדר, 5.9.2007

 

הדיון נגד ההשתמטות מצה"ל תופס תאוצה ופופולאריות וסביר שהוא יתרחב לשאלת שאר חובותיו של האזרח למדינתו. השירות בצה"ל הוא חשוב ומרכזי, אך הוא מהווה רק חלק מכלל חובותיו של האזרח למדינה. וללא מילוין, תתקשה המדינה לשרת את אזרחיה.

 

ואולם מי שדורש מהאזרחים לשרת את מדינתם, ראוי שישאל קודם האם המדינה משרתת את אזרחיה, שהרי כבר נאמר ש"יחס גורר יחס". על פי כלל זה קשה לומר שיחסה של ממשלת ישראל לאזרחיה – ראוי לציון. ההיפך - מנהיגות המדינה משדרת אגואיזם, אנטי לאומיות, והיא מובילה תפיסה של אזרח לאזרח זאב; היא מיישמת מדיניות ניאו-ליבראלית Laissez-faire רדיקאלית וככזו היא אחראית לסבלם של החלשים ושל רבים אחרים. כשיש אלימות, לכלוך והזנחה, וכשהשדר הכללי הוא אנטי לאומי ואי לקיחת אחריות, בל נתפלא שהאזרח הבודד לא שם על המקום בו הוא חי.

 

ההלל למדיניות הניאו ליבראלית וקידוש אל "היד הנעלמה" (התחרות) קשור ישירות לפקולטות לכלכלה שהטיפו את אמונתן לדורות של כלכלנים, פוליטיקאים ואנשי עסקים בישראל. אולם, לא רק אליהם הגיע המגפה. הנה דוגמא מפסק דין של בית המשפט העליון בסכסוך משפטי בין שתי חברות קיבוציות – "טבעול" ו"שף הים",  פסק דין שהוא כולו שיר הלל לתחרות. עד כדי כך, שכבוד בית המשפט אולי שכח שעודף חופש ותחרות עלול לפגוע בתחרות עצמה, ובכלכלה.

 

הורים משכבת מקבלי ההחלטות, המחונכים על ברכי אני ואפסי עוד, מבית המדרש הניאו ליבראלי, מעבירים את המסר הזה לילדיהם הצעירים. את קשריהם הם מנצלים כדי לסדר לילדיהם פטור מהצבא, או איזה ג'וב נוח במחנה עורפי, כדי שיוכלו לפתח קריירה במקביל לשירותם. מסר "השמור לי ואשמור לך" הולך ומחלחל אל כל אזרחי המדינה.

 

ילדי הדרום מבינים שהמדינה הסירה מעצמה כל מחויבות כלפיהם. הם רואים את בני הטובים המקושרים, המתחמקים מהצבא, או משירות משמעותי בו. הם מבינים שאם לא ידאגו לעצמם, איש לא יסייע להם בעתיד. הם אוהבים את המדינה אבל שונאים את השלטון; אין בהם שום רצון להקריב את עצמם למען אלה המתעמרים בהם. לפיכך, ההשתמטות היא תוצאה של חוליי המנהיגות, היא איננה גזירה משמים.

***

 

כבר נאמר שההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה ולכן תוקפים את העניים ומאשימים אותם במצבם. אלא שהעוני לא נגרם מרכישת סיגריות או צבע לשיער. רבים מאזרחי ישראל, אינם חוסכים כלל - אין להם קרן פנסיה, אין בבעלותם דירה ומי שיכול מדלל את החסכונות או הירושה של הוריו כדי לשמור על רמת חיים סבירה. זו פצצת זמן שתתפוצץ בפרצופה של המדינה בבוא היום. היא תתפוצץ לאט, באכזריות ותקרע את החברה לגזרים.

 

העוני אינו כלי לצמיחה. הוא פוגע בכלכלה, הוא מדיניות הרסנית של הנהגה ולא עניין של גורל.

הקשר הישיר בין עוני לאלימות ופשע ידוע, חד וברור. הוא אינו יחסי, אלא נמדד מספרים מוחלטים של אלימות קשה, קשר המגובה במחקרים וספק אם יש מי שמערער עליו. גם אדם סמית' ציין את הקשר בין עוני לעבריינות בספרו "עושר העמים" (עמ' 145). האלימות עולה בישראל יחד וביחס ישר להגדלת הפערים והעוני - אלימות בבתי ספר, ברחוב, כנגד קשישים ובתוך המשפחה. קריאת המדינה להגדלת תקציבי השיטור היא חסרת תכלית - כשם שבארה"ב עונש המוות אינו מקטין את רמת האלימות, כך לא יקטין אותה בישראל תקציב השיטור. האלימות יורדת כאשר רווחת האזרחים עולה, לא רק תקציב המשטרה. האלימות היא תוצאה של המנהיגות הניאו-ליבראלית בישראל, זו לא גזירה משמיים.

 

כשמשרד האוצר מפריט את החינוך והורג את החינוך הציבורי, הוא עושה זאת ללא רשות וסמכות ומבלי שמדינת ישראל קיבלה על כך החלטה רשמית.  ילדי מצוקה, שבעל כורחם  הגיעו לחטיבות הלוחמות, הם לא צה"ל האיכותי שעליו גדלנו. מפקדים הנשארים בצבא כי אין להם מקום טוב יותר להיות בו. מפקדים חסרי מוטיווציה ושייכות יוסיפו לפשל במלחמות הבאות, גם אם הטנקים והמטוסים יהיו חדישים. או אז זה רק עניין של זמן עד שיבואו חכמי הכלכלה הניאו- ליבראלית ויציעו להפריט את צה"ל, מסיבות של "יעילות".

***

 

ברמה הלאומית, חינוך אינו נעשה לשם שמים. מדינה משקיעה בחינוך כדי שאזרחיה יהיו פרודוקטיביים יותר, ירוויחו ויגבירו את האושר והעושר המצרפי של המדינה. גם את ההשקעה הזו מודדים בתשואה על ההון – משימה לא פשוטה ובודאי לא מדע מדויק. אולם, כאשר עשרות אלפים של צעירים עוזבים את ישראל לארה"ב ואירופה, לא דרוש מחקר גדול כדי להבין שישראל מפסידה הון רב על צעירים מוכשרים אלו. צעירים אלה עוזבים לא בגלל כסף - אולי קשה לחסידים הניאו ליבראלים להבין זאת - הם עוזבים בגלל סיבות אחרות, כמו חוסר תחושת הזדהות ושייכות, ולא מעט מחקרים מאשרים זאת.

 

כשיצחק רבין עלה לשלטון התחיל גל של חזרת ישראלים לארץ, למרות שהשכר בישראל לא עבר בין לילה את זה של ארה"ב. גם באירלנד יש כבר שנים גל חזק של חזרה למדינה, בעיקר מארה"ב, למרות שעדיין ארה"ב מחלקת שכר גבוה מאירלנד.

הירידה מישראל נובעת מהמדינות הכלכלית הניאו ליבראלית שהפכה את ישראל למדינה לחוצה ומיוזעת, מוזנחת ומלוכלכת, אלימה ופושעת: מצווארון הלבן ועד קרסולי מעמד פועלים, רבים פשוט מוותרים על התענוג לחיות כאן.

 

למרות שהניאו ליבראלים מאמינים שהכול מאלוהים, אלוהי "היד הנעלמה", מצבה זה של ישראל נגזר "מלמעלה". זו גזירה שכמה קובעי מדיניות כפו על כלל אזרחי המדינה. גזרה זו אינה בלתי הפיכה, היא ניתנת לשינוי.

 

Laissez-faire
פסק דין של בית המשפט העליון

נכתב בתאריך
5/9/2007הרשמה לניוזלטר שלנו