עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

איראן על הברקסים - איראן נמצאת כעת בעיצומו של מהלך הרגעה אזורי שנועד למנוע עילה להתקפה עליה ולאפשר לה להתמודד עם הקשיים בתכנית הגרעין

איראן על הברקסים

מאת דני רשף, 4.9.2007

 

 

איראן נמצאת כעת בעיצומו של מהלך הרגעה אזורי שנועד למנוע עילה להתקפה עליה ולאפשר לה להתמודד עם הקשיים בתכנית הגרעין

 

 

איראן חותרת בעקביות ליכולת צבאית גרעינית שתהפוך אותה למעצמה האזורית במזרח התיכון, שתידחק את ארה"ב ואת השפעת המערב החוצה מהאזור ותהפוך אותה לשולטת הישירה והעקיפה על 40% מעתודות הנפט העולמיות, ובעלת יכולת לאיים על קיומה של ישראל.  במצב דברי זה,  הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לאיראן הוא עימות צבאי כלל אזורי  כאשר היא עדיין ללא יכולת גרעינית, במצוקה כלכלית, נוכח קואליציה של מדינות החשות עצמן מאוימות כארה"ב, ישראל ומדינות המפרץ.

 

מלחמת עיראק יצאה מכלל שליטה, לא רק עבור ארה"ב, אלא גם עבור איראן. איראן ראתה בעיראק את הזירה המתאימה לחולל מרד ערבי ומוסלמי נגד ארה"ב וגלשה, גם בסיוע אל קאעידה בעיראק, לעימות דתי סוני-שיעי המציב אותה, באופן מידי ובשלב מוקדם מאוד, כאויבת האסלאם הסוני ובמשתמע כאויבת הערבים, שרובם המוחלט סונים. יש באיבה המתחזקת הסונית-שיעית כדי ליצור את התשתית להבנה אנטי איראנית בין קואליציית המאוימים - ארה"ב, הערבים בראשות סעודיה ואפילו ישראל. למעשה ההצלחות האיראניות ברצועת עזה ובלבנון רק הגבירו את אי היציבות ואת הסכנה למלחמה בלתי רצויה, פתאומית ומוקדמת מדי, כמו מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006,  שיכולה בקלות להיהפך למתקפה על תשתית הגרעין האיראנית, המצויה ממילא בקשיים רבים.

 

הסימנים מראים שאיראן החליטה, במודע, לעצור את ההתדרדרות, לחפש הבנות בעולם הערבי הסוני ולהימנע מסכסוכים משניים ומיותרים שיכולים להתדרדר לעימות בלתי מבוקר.

 

  1. איראן הציע כבר מזמן ברית הגנה ושיתוף פעולה בינה למדינות המפרץ. בהשפעה אמריקאית ומתוך חשדנות לאיראן ההצעה נדחתה, אך היא עדיין על השולחן.
  2. ב- 3.5.2007 התקיימה בג'דה בירת סעודיה פסגה בין נשיא איראן, התומך בסורים, למלך סעודיה, התומך במחנה האנטי סורי בלבנון. התפתחות המשבר בלבנון מאז, כולל הקרב בן 105 הימים שהוכרע אתמול בנהר אל בארד בצפון לבנון, בלי שלבנון התפרקה למרכיביה העדתיים והפוליטיים, מעידה שבפסגת ג'דה הושגו הבנות לגבי המשבר בלבנון: בחירת הנשיא העתידי המיועדת ל- 25.9.2007 ותחום הסמכות של בית המשפט הבינ"ל שאמור לשפוט את החשודים ברצח רפיק אל-חרירי .  
  3. ערב הסעודית ואיראן תומכות בחמאס בעזה - ערב הסעודית בכסף ואיראן בנשק ואימונים. למרות שאין שום הוכחה לתיאום ומדיניות משותפת בנוגע לרצועת עזה, לשתיהן יש כנראה עניין משותף ברצועת עזה.  
  4. ב- 24.7.2007 חודשו השיחות הביטחוניות בין ארה"ב ואיראן, היריבות,  בבגדד ולמרות המחלוקות סוכם להמשיך בהן.
  5. ב- 21.8.2007  שיחררה איראן בערבות את הלה אספיאנדארי, אזרחית ארה"ב וילידת איראן, שנעצרה בשעת ביקור משפחתי באשמת "ריגול" .
  6. ב- 28.8.2007, בנאום פומבי, אמר נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד "לפנינו וואקום פוליטי עצום (תבוסת ארה"ב בעיראק). איראן, כמובן מוכנה, בעזרת שכנותיה כדוגמת ערב הסעודית ובעזרת העם העיראקי, למלא את החלל".
  7. למחרת, ב- 29.8.2007, הודיע המנהיג השיעי מוקטאדה צאדר, שהמליצייה הרצחנית שלו, "צבא המהאדי", האחראית לחלק גדול מהאלימות השיעית-סונית בעיראק, משעה את פעילותה לחצי שנה. הנימוק הרשמי היה קרב הדמים יום קודם בכרבלא עם מליצייה שיעית אחרת, "כוח באדר", בו נהרגו מעל ל-50 שיעים בקרבות שיעה בשיעה. לאיש אין ספק שהמהלך מכוון מאיראן, והוא נועד להביא להרגעה משמעותית בעימות הסוני-שיעי בעיראק ולאפשר לארה"ב להתמקד יותר באל קאעידה בעיראק. 
  8. ב- 30.8.2007 הודיעה איראן שהיא מקבלת את התוכנית של סבא"א (הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית) לפיקוח על תוכנית הגרעין למטרות שלום ולהבהרת השאלות שנותרו פתוחות. 
  9. ב- 1.9.2007 הדיח המנהיג הרוחני עלי חמנאי את המפקד התוקפני של משמרות המהפכה  גנרל רחים ספאווי, שהצלחותיו המרובות קירבו את איראן לעימות אזורי טרם זמנו. במקומו מונה  הגנרל האלמוני עלי ג'עפרי, שהרקע שלו הוא ארגוני טכני - אחראי על מערך העורף ויצור הטילים - כמפקד החדש של משמרות המהפכה.  

איראן נמצאת כעת בעיצומו של מהלך הרגעה אזורי שנועד, כנראה, למנוע מארה"ב כל סיבה ועילה  לתקוף את איראן עוד בימי משטר בוש הנוכחי, כלומר בשנה הקרובה, ולספק לנשיא בוש אפילו מראית של רגיעה בעיראק. ההערכה הרווחת באיראן שכל משטר חדש בארה"ב יצטרך לזמן נוסף לגבש את עצמו ואת קווי מדיניותו כלפי המזה"ת בכלל ואיראן בפרט. איראן לא זקוקה להישג טקטי בלבנון, בעזה ואפילו בעיראק. יותר מכל היא זקוקה להרבה זמן, לאור הקשיים בתוכנית הגרעין שלה. 

 

 


מחבר
נכתב בתאריך
4/9/2007הרשמה לניוזלטר שלנו