עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

איפה ה"זריז קטן וחכם"? - ברק, כשר הביטחון, טרם הוכיח שיש איזה דבר שהוא עושה טוב יותר מעמיר פרץ, חוץ מקבירת עתידה החברתי והכלכלי של ישראל תחת תקציב ביטחון ענקי
אהוד ברק 

איפה ה"זריז קטן וחכם"?

מאת דני רשף, 10.8.2007

 

 

ברק, כשר הביטחון, טרם הוכיח שיש איזה דבר שהוא עושה טוב יותר מעמיר פרץ, חוץ מקבירת עתידה החברתי והכלכלי של ישראל תחת תקציב ביטחון ענקי 

 

 

היה פעם רמטכ"ל לצה"ל שדיבר על "צבא זריז קטן וחכם" - כזה שכוחו בא מניידותו, יצירתיותו וכושר הפיקוד של מפקדיו. הוא לא חשב שכמות הטנקים שהיו לצה"ל במלחמת יום הכיפורים, 1700 במספר, הם מדד כל שהוא למלחמות ואיומי העתיד. היום אותו אדם, הפוליטקאי אהוד ברק, מנמק את הפיכת ישראל לצבא שיש לו מדינה משלו בנימוק התמוה שבמלחמת יום הכיפורים הוא נשבע, אשרי המאמין, שצה"ל שוב לא יעמוד מול אויב ולו 1700 טנקים בלבד. 

 

היה פעם פוליטיקאי חדש שבנה את המרוץ לצמרת דרך "הזקנה במסדרון" בית החולים בנהרייה. הוא נשבע שבימיו העתידיים כראש ממשלה, הזקנה המטפורית תחזור לשכב בחדר החולים. היום הביטחוניסט אהוד ברק עושה הכול כדי שלא רק הזקנה תחזור למסדרון, אלא יהיו עימה זקנים נוספים; שפיתוח התשתיות ייעצר  ויחד אתם הנגב והגליל שללא תחבורה יעילה ומהירה תמיד יישארו פריפריה. צה"ל, על פי ברק, לא רק צריך רק לנצח, הוא צריך לעשות זאת בכל החזיתות, נגד כל האיומים, במלחמות העתיד, במלחמת העבר המשוריינות ובו זמנית. 

***

צה"ל לעולם לא שאף לנצח בכל החזיתות בו זמנית אלא להעביר את המלחמה לשטח האויב. במלחמת ששת הימים הוא בלם בחזית הסורית והירדנית עד שהכריע את החזית המצרית ואז,באופן מדורג, עבר מחזית לחזית ומהכרעה להכרעה תוך ניוד הכוחות מגזרה לגזרה. במלחמת יום הכיפורים עסק צה"ל בבלימה ואז עבר להכרעה בדירוג, קודם בחזית הסורית ואחר כך במצרית, כשהוא מעביר כוחות מהגולן לסיני. הסתבר שביצירתיות וניידות נכונה הספיקו 1700 טנקים לחולל את המפנה הנדרש  על אף השאננות והזחיחות שכל הכסף שבעולם לא יכול היה לשנותה אלא רק להגבירה.

 

במלחמת לבנון הראשונה ב 1982 גדשו ברגע נתון שמונה אוגדות את צירי לבנון במלחמתם בשלושת אלפי פלסטינים ובאוגדה סורית מיושנת. לא נראה ששמונה האוגדות, יותר מכל סדר הכוחות של צה"ל במלחמת יום הכיפורים, אכן סייעו להכרעה המהירה, ההפך הוא הנכון. במלחמת לבנון השנייה לא חסר דבר בציוד ובסדר הכוחות להגיע לתוצאה אחרת לגמרי, למרות האימון הירוד והציוד הפחות חדיש. חסר מה שאי אפשר לעולם לקנות בכסף - פיקוד, אחריות ויצירתיות. 

 

פיזור אוכלוסיית ישראל לנגב ולגליל, פיזור שאינו יכול להתבצע בלי תשתית תחבורתית מהירה, הוא כבר לא רק חזון ציוני ואידיאולוגי. בעידן הנשק להשמדה המונית, הוא צורך ביטחוני עליון. חשיבות פיזור התשתית של מדינת ישראל היא גדולה, גם בערכים ביטחוניים בלבד, בהרבה מונים מעוד שני אוגדות משוריינות.

 

***

ההיסטוריה הצבאית שלנו ושל כל העולם, מעידה חד משמעית שצבא מצויד בכל טוב אינו ערובה לשום דבר. בדרך כלל מוביל השפע החומרי והגודל הפיזי לשאננות ולזחיחות והמצוקה ליצירתיות ודריכות. ההיסטוריה מלאה בדוגמאות של צבאות קטנים וממזרים שהכו, בלמו והתישו יריבים גדולים בהרבה ומצוידים בכל טוב. מלחמת לבנון השנייה היא כמעט דוגמא מושלמת לכך שעוצמה טכנולוגית וצבאית אינה יכולה לחפות על יצירתיות והכוח לא יכול להחליף את המוח. 

 

רק לחברה שיש בה ערבות חברתית מסוימת, תשתית חינוכית וטכנולוגית טובה ופריסה התיישבותית מתאימה יש גם היכולת התמודד אם מה שהעתיד טומן בחובו. לא צה"ל עמד בהתמודדות מול החזבאללה, אלא החברה הישראלית בפריפריה. צה"ל היה זה שבזבז את המשאבים של מדינת ישראל ללא הכרה וכמעט ללא תמורה.

 

אהוד ברק, כשר הביטחון, עוד לא הוכיח שיש לו איזה שהוא מענה למצוקת שדרות העכשווית ושיש משהוא שהוא עושה יותר טוב מעמיר פרץ חוץ מלקבור את עתידה החברתי והכלכלי של ישראל. במקום שיהיה לנו צבא זריז חכם וקטן יהיה לנו צבא ענק, מסורבל ומניסיון העבר בהכרח גם טיפש. 

 

 

מחבר
נכתב בתאריך
9/8/2007הרשמה לניוזלטר שלנו