עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

אלוהי כוחות השוק ינווט - רק מי שהוא עבד לאלוהי כוחות השוק יכול לומר: "כשרואים חברה ממשלתית, יש להסתכל עליה כעל טעות כלכלית של המדינה". המקרה של אייל גבאי

אלוהי כוחות השוק ינווט

מאת רונן סנדר, 17.7.2007

רק מי שהוא עבד לאלוהי כוחות השוק יכול לומר: "כשרואים חברה ממשלתית, יש להסתכל עליה כעל טעות כלכלית של המדינה". המקרה של אייל גבאי

 

קשה להיות מופתע מרמת הכלכלנים הבכירים במשרד האוצר. ההתנהלות של נערי האוצר וכלכלנים בכירים בישראל יכולה היתה להפוך לקוריוז אלמלא התוצאות היו כל כך רעות לעתידנו. לפעמים, גם החברה האלה מצליחים להפתיע בדברי שטות קיצוניים. הנה אחד מהם:

"כשרואים חברה ממשלתית, יש להסתכל עליה כעל טעות כלכלית של המדינה". כך אמר אייל גבאי, לשעבר מנהל רשות החברות הממשלתיות (במאמר בגלובס). גבאי, כמו חבריו יוצאי הפקולטות לכלכלה בישראל חושב שצריך לחסל כל דבר שמריח ממשלה – כך לימדו אותו בפקולטה.

ברור היה לגמרי בימים שלאחר קום מדינת ישראל ששום גורם פרטי לא היה מקים את כל הגופים שנגדם יוצא אייל גבאי: התעשיות הצבאיות, שירותי הבריאות ובתי החולים, חברת החשמל, הרכבת, כבישים, בזק ועוד. אם באותם ימים היינו ממתינים שיזמות פרטית תקים את כל הגופים שהקימו הממשלה וההסתדרות, היינו במקרה הטוב מקבלים שירותים ברמה של אפריקה או דרום אמריקה.

יד המקרה, ואולי לא, שהתבטאות זו ובכיותיו של גבאי על שלא הצליח להפריט את התעשייה האווירית מתפרסמת יחד עם ידיעה הזויה אחרת, אף היא בגלובס על תביעה נגד התעשייה האווירית משום שאיננה מאפשרת סחר עם מדינות העלולות לסכן את ביטחון המדינה. דרך אגב, למי שלא יודע, אין דבר זה נתון לשיקול דעתה של התעשייה האווירית; לכל סחר מן הסוג הזה דרוש אישור של משרד הביטחון. נו, האם בעתיד יתבע מישהו את ממשלת ישראל על שאינה מאפשרת סחר עם מדינות אויב?

***

יום עיון שהתקיים בשבוע שעבר במכון ון ליר, דן בהשפעת תורתו של מילטון פרידמן ז"ל, הכלכלן הניאו ליבראל המפורסם והרעשן ביותר, על כלכלת העולם. פרידמן שקחשר בספרו המפורסם (והמביך) בין חופש לקפיטליזם היה מורם של פינושה בצ'ילה ושל שלטון הגנרלים בארגנטינה, משטרים שלא היו ידועים בעודף חופש ודמוקרטיה.

פרידמן היה ראש הפקולטה לכלכלה של אוניברסיטת שיקגו והשפיע רבות על חבריו לפקולטה. דורות של כלכלנים בגרו באוניברסיטת שיקגו הניאו ליבראלית, חלק גדול מהם הגיע לישראל, לבנק העולמי ולעוד מוסדות חשובים בעולם. הם הפכו את האסכולה הניאו ליבראלית לאחת והיחידה – בעיקר בלימודי הכלכלה בישראל. בוגרי הפקולטות לכלכלה בישראל הם נערי האוצר וקהל כלכלנים שאינם יודעים דבר חוץ מהפרטות קיצוץ מיסים ופגיעה בהון האנושי במדינה. והנה לכם השפעתו של פרידמן על הכלכלה בנוסח התבטאויות ברמה שהתפרסמה בשמו של אייל גבאי.

האמונה בכוח עליון בלתי נראה הנקרא "כוחות השוק" חרגה מזמן מתחום המדע ונהפכה לכת פנאטית של מטיפים המכנים עצמם בטעות "כלכלנים". בעוד שאנשי דתות אחרות מאמינים בהקרבת קורבן צום וטכסים, מאמינה כת כוחות השוק בשב ועל תעשה. לדעתם כל תנועה מיותרת של המדינה, הבנק המרכזי וקובעי המדיניות האחרים עלולה להפריע לעבודת אלוהי של  כוחות השוק.

הוא, אלוהי כוחות השוק ינווט את חיינו; ירצה נתעשר, ירצה נזכה בשירותי בריאות, או אם לא יתרצה, נרעב, אנחנו וילדינו, ללחם ונסבול השפלה וחולי – אלוהים ישמור.

***

דברי הבל מהסוג של אייל גבאי הם רק אנקדוטה מהתנהלות כלכלת ישראל כבר מתחילת שנות השמונים. התנהלות שצברה תאוצה מסוכנת בשנים האחרונות.

מלבד שתי תקופות, פעם בראשות שמעון פרס ופעם בראשות יצחק רבין, התנהלות זו מדרדרת את ישראל במורד מסוכן לאורך השנים. לא מדובר כאן על משחק בנדמה לי או שיחה אידיאולוגית על הבדלי גישה. מדובר על התפרקות של המדינה מנכסים שנצברו מאז הקמתה, התדרדרות של ההון האנושי שהוא הנשק החשוב ביותר של ישראל ודרדורם של אזרחי המדינה לעוני ומלחמת הישרדות מתמידה.

התנהלות זו מפוררת את החברה בישראל ואיתה גם את נכונותם של האזרחים להקריב למען עתידה. כאשר ישראל נעשית ענייה וחסרת משאבים לממן את בטחונה, כשנלווית לכך פגיעה קשה במורל, אזי הרגשת היחד, הערבות ההדדית והנכונות להקרבה של אזרחי המדינה, זה כבר מהווה סכנה קיומית של ממש. אבל הכת הניאו ליבראלית, שכבשה את הפקולטות לכלכלה בישראל, תמשיך בשלה. כתות קיצוניות אף פעם לא נתנו לעובדות להפריע לאמונתן היוקדת.

 

מאמרים של רונן סנדרנכתב בתאריך
17/7/2007הרשמה לניוזלטר שלנו